Žiadosť o ročné zúčtovanie môžete podať najneskôr do 17. februára
Zamestnanci, ktorí mali vlani zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, majú posledné dni na požiadanie svojho zamestnávateľa, aby im vykonal ročné zúčtovanie za rok 2024. Musia tak urobiť najneskôr do 17. februára tohto roka, inak si budú musieť urobiť daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typu A sami.

Foto: Shutterstock
O ročné zúčtovanie je potrebné požiadať
Ročné zúčtovanie vykoná zamestnávateľ na základe písomnej žiadosti zamestnanca. Tí, ktorí vlani pracovali pre viacerých zamestnávateľov, či už súčasne, alebo postupne, môžu požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z týchto zamestnávateľov. O ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov môže požiadať aj bývalý zamestnanec.
Mária Sameková zo Slovenskej komory daňových poradcov upozorňuje, že musí ísť o príjmy od zamestnávateľov v Slovenskej republike: „Ak má daňovník len príjmy zo závislej činnosti, no tieto príjmy poberal aj v zahraničí, musí si vyrovnať daňovú povinnosť zo všetkých príjmov (tuzemských aj zahraničných) sám podaním daňového priznania. V takom prípade nemôže požiadať žiadneho zo zamestnávateľov na území Slovenska o vykonanie ročného zúčtovania dane.“
Na čo nesmieme zabudnúť
Pri podávaní žiadosti je dôležité klásť dôraz na to, aby bola podaná na aktuálnom formulári. Dôležité je aj jej správne vyplnenie a podpísanie. V žiadosti daňovník uvádza viaceré skutočnosti, napr. či bol na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného alebo výsluhového dôchodku, či si chce uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela), alebo nezdaniteľnú časť, ktorou sú príspevky na celoeurópsky osobný dôchodkový produkt alebo na doplnkové dôchodkové sporenie do výšky 180 eur.
Okrem nezdaniteľných častí základu dane v žiadosti zamestnanec uvádza, či si uplatňuje daňový bonus na dieťa, alebo daňový bonus na zaplatené úroky. Tí, ktorí chcú poukázať 2 % (resp. 3 % ) z dane v žiadosti musia vyznačiť, že žiadajú o vystavenie potvrdenia o zaplatené dane z príjmov zo závislej činnosti. Potrebné je však splniť tiež zákonom stanovené podmienky a predložiť aj potrebné doklady, napríklad sobášny list, rodný list dieťaťa či potvrdenie o návšteve školy.
Kedy zamestnávateľ musí odmietnuť vykonať ročné zúčtovanie
Dôležité je tiež upozorniť, že ak mal daňovník počas minulého roka viacerých zamestnávateľov, tomu, ktorého žiada o vykonanie ročného zúčtovania, musí v žiadosti uviesť, od koľkých ďalších zamestnávateľov poberal príjmy, a zároveň musí k žiadosti priložiť všetky potvrdenia o príjmoch od týchto ostatných zamestnávateľov, a to najneskôr do 17. februára 2025. Ak zamestnanec podá žiadosť v termíne, ale nepriloží k nej požadované dokumenty, zamestnávateľ je povinný odmietnuť vykonať ročné zúčtovanie.
„Následne vyhotoví potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a zrazených preddavkoch a doručí ho zamestnancovi. Ten je potom povinný vyrovnať si daňovú povinnosť sám prostredníctvom daňového priznania. Je preto dôležité, aby zamestnanci nezabudli v zákonnom stanovenej lehote nielen podať samotnú žiadosť, ale aj doručiť zamestnávateľovi všetky potrebné doklady a prílohy,“ upozorňuje odborníčka.
Aký je ďalší postup
Na podanie žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania majú daňovníci posledné dni. Musia tak urobiť do 17. februára 2025. Ak ju nepodajú, budú si musieť sami podať daňové priznanie typu A. Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ do 31. marca tohto roka. Doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní doručí zamestnávateľ daňovníkovi najneskôr do konca apríla tohto roka.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Otvorila som a zamkla koncentračný tábor Auschwitz, hovorí po 75 rokoch Edita Grosmanová
- 2.Finanční agenti: Kto si najviac polepšil a kto pohoršil oproti predchádzajúcemu roku?
- 3.Wolt ocenil najlepšie hodnotené slovenské reštaurácie. Medzi 21 podnikmi sa našli kuchyne z rôznych kútov sveta
- 4.Roger Federer odchádza do tenisového dôchodku so zárobkom 1,1 miliardy dolárov
- 5.Košický klub odovzdal v podateľni mestského magistrátu návrh na zmenu Štatútu mesta Košice