Zavedenie smernice IDD v EÚ je náročné, niektoré krajiny ho doteraz nezvládli
Smernica o distribúcii poistenia (IDD) sa do národných legislatív členských štátov EÚ dostáva s pomerne veľkými ťažkosťami. Táto smernica je krokom k vytvoreniu jednotného trhu v oblasti distribúcie poistenia. Sú však krajiny, ktoré smerom k zavedeniu smernice IDD neurobili zatiaľ nič hmatateľné.
Foto: Shutterstock
Sú krajiny, ktoré smernicu IDD prijali, sú také, ktoré urobili čiastočné kroky, a potom sú členské štáty, ktoré podľa údajov Európskej komisie nie sú v súlade s IDD vôbec. Jednotný trh v oblasti distribúcie poistenia teda zatiaľ nevznikol.
Slovensko medzi prvými
Slovensko patrí v tomto smere k najdisciplinovanejším krajinám. „My sme na Slovensku boli prví, spolu s Nemcami, ktorí stihli pôvodný termín, ktorým bol február 2018. Smernicu sme teda do zákona implementovali ako prví,“ upozorňuje Martin Lancz, predseda predstavenstva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP). Rovnaký termín stihlo ešte aj Estónsko, zákon prešiel včas parlamentom aj v Poľsku, čiastočne v Maďarsku.
To, že IDD automaticky nie je účinná v každej krajine EÚ súvisí s tým, že EÚ tieto pravidlá prijala ako smernicu. To znamená, že ciele, ktoré tento akt má, síce musia členské krajiny dosiahnuť, no konkrétnu podobu národnej úpravy smernica neurčuje. Samotná IDD hovorí o tom, že stanovuje iba minimum, ktoré musia jednotlivé krajiny splniť. „Táto smernica sa však zameriava na minimálnu harmonizáciu, a preto by nemala brániť členským štátom, aby ponechali alebo zaviedli prísnejšie ustanovenia s cieľom chrániť zákazníkov, za predpokladu, že takéto ustanovenia sú v súlade s právom Únie vrátane tejto smernice,“ uvádza sa v IDD. V týchto prípadoch je nesúlad medzi krajinami teda možný, vzniká vtedy, ak jednotlivé krajiny meškajú s prípravou vlastného zákona. Práve to sa v tomto prípade stalo.
S prijatím IDD je problém
Samotná EÚ priznala, že implementácia IDD je problematická a posunula účinnosť pôvodného zákona z 23. februára minulého roka na 1. októbra 2018. „Posunutím termínu sa umožní, aby sa odvetvie poisťovníctva lepšie pripravilo na vykonávanie smernice a na zmeny, ktoré sú potrebné na dosiahnutie súladu s vykonávacími predpismi,“ povedala Rada EÚ k posunu účinnosti smernice vo februári 2018.
O samotnom odklade IDD informovala Európska komisia (EK) v decembri 2017 a vyhovela tak požiadavke Európskeho parlamentu a skupiny členských štátov. Tento krok privítala Európska asociácia sprostredkovateľov v poisťovníctve (BIPAR). „Rozhodnutie odsunúť IDD na október 2018 je logické, pretože sa nedá od poisťovacieho sektora očakávať, že sa za tri mesiace pripraví na nové požiadavky,“ uviedol vtedy BIPAR s tým, že v tom čase nebola známa podoba viacerých doplňujúcich dokumentov. Ide napríklad o nariadenie týkajúce sa dohľadu nad produktmi a ich správy (POG) a dokumenty súvisiace s investičnými produktmi založenými na poistení (IBIP).
Novela slovenského zákona 186/2009, ktorá do slovenskej legislatívy IDD zaviedla, však zostala účinná v pôvodnom termíne, teda od 23. februára 2018. Martin Lancz hovorí o tom, že Slovensko sa v tomto prípade až veľmi ponáhľalo. „Vtedy, vo februári 2018, argumentovalo ministerstvo financií tým, že to musíme stihnúť... Nebolo kam sa ponáhľať. Chceli sme byť perfekcionisti, rýchli, dodržať tie pravidlá, no podarilo sa to tak, že odborná diskusia síce prebehla v rámci medzirezortného pripomienkového konania, no neboli akceptované ani naše pripomienky, ani zásadné pripomienky Národnej banky Slovenska,“ povedal Lancz.
Meškajúce krajiny
Na opačnom konci spektra ako Slovensko stojí Španielsko, ktoré zatiaľ na povinnosť transponovať IDD vôbec nezareagovalo. Podľa EK sa doposiaľ podarilo dostať IDD do národných legislatív členských krajín na 86 %. V čase uzávierky článku platilo, že transpozíciu IDD do národnej legislatívy má za sebou 24 krajín EÚ. Určité problémy má aj Belgicko. To do národnej legislatívy zaviedlo IDD len čiastočne, nedostatky sú aj v Lotyšsku a na Cypre.
Lotyšsko zákon prijalo v máji 2019 a jednotlivé ustanovenia zákona budú postupne v roku 2019 vstupovať do účinnosti. Na IDD už reaguje aj Cyprus, ktorý prvé dokumenty týkajúce sa IDD pripravil v druhej polovici marca 2019.
IDD teda v súčasnosti má vo vlastných zákonoch väčšina krajín EÚ, no voči štrnástke krajín začala EK konanie, keďže s oneskorením informovali o transpozícii smernice do národnej legislatívy.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Zamestnanosť na Slovensku klesá, do predčasného dôchodku odišlo 60-tisíc ľudí
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Na Slovensku hrozia povodne. Ako ochrániť svoj majetok pred živlami?
- 5.Inflácia na Slovensku vzrástla na 2,8 %. Je to viac, ako má väčšina krajín eurozóny