Zákon o dani z príjmu čakajú od budúceho roka zmeny, tieto sú najdôležitejšie
Úpravu určovania základu dane zahraničných daňovníkov, zmeny v oblasti transferového oceňovania, zvýšenie daňového bonusu na dieťa a množstvo ďalších noviniek a korekcií priniesli nedávno schválené novelizácie zákonov o dani z príjmov a o správe daní. Väčšina ustanovení oboch legislatívnych úprav začne platiť od 1. januára 2023.

Foto: Shutterstock
Zmena pre zahraničných daňovníkov
„Pozitívne vnímame úpravu v oblasti určovania základu dane (daňovej straty) zahraničných daňovníkov, ktorí vykonávajú činnosť na území Slovenska a nemajú povinnosť viesť účtovníctvo podľa slovenských účtovných predpisov,“ konštatuje Slovenská komora daňových poradcov.
Podľa nej úprava týmto zahraničným daňovníkom umožní, aby pri určení základu dane vychádzali z rozdielu medzi výnosmi a nákladmi vykázanými v ich zahraničnej evidencii (takzvaný akruálny princíp), a nie len z rozdielu medzi príjmami a výdavkami (takzvaný hotovostný princíp).
Úpravy v transferovom oceňovaní
Novela tiež prináša niekoľko spresnení a doplnení v oblasti transferového oceňovania. Ide napríklad o zavedenie definície významnej kontrolovanej transakcie do zákona o dani z príjmov, za ktorú sa bude považovať právny vzťah alebo iný obdobný vzťah, na základe ktorého v príslušnom zdaňovacom období jedna alebo viac závislých osôb dosiahne zdaniteľný príjem (výnos) alebo daňový výdavok (náklad) v hodnote prevyšujúcej 10-tisíc eur, pričom za významnú kontrolovanú transakciu sa bude považovať aj úver alebo pôžička s istinou nad 50-tisíc eur.
„Rozumieme, že zámerom tohto ustanovenia bolo zavedenie ,bezpečného prístavu´ pre transakcie s nízkou hodnotou zamerané na malé a stredné podniky v súvislosti s rozpracovaným Akčným plánom rozvoja rodinných podnikov. Myslíme si však, že schválená hranica významnosti ešte stále znamená prílišnú administratívnu záťaž pre veľké spoločnosti, ktoré bežne uskutočňujú transakcie vysoko prevyšujúce navrhovanú hranicu,“ tvrdia daňoví poradcovia.
Proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam
Novela tiež do slovenskej legislatívy implementuje pravidlá Smernice Rady EÚ 2016/1164, ktorou sa stanovujú pravidlá proti praktikám vyhýbania sa daňovým povinnostiam, ktoré majú priamy vplyv na fungovanie vnútorného trhu (takzvaná ATAD smernica).
Nové pravidlá sa týkajú obmedzenia pri zahrňovaní čistých úrokových nákladov do základu dane, pričom limitácia sa uplatní u daňovníkov, u ktorých suma čistých úrokových nákladov, teda rozdiel medzi úrokovými nákladmi a výnosmi v príslušnom zdaňovacom období, je vyššia ako 3 milióny eur.
Pravidlá o obmedzení úrokových nákladov by však mali začať platiť až od 1. januára 2024 a budú sa uplatňovať prednostne pred už existujúcimi pravidlami nízkej kapitalizácie, ktoré sa týkajú daňovej uznateľnosti nákladov na úvery a pôžičky prijaté od závislých osôb.
V tejto súvislosti môže daňovým subjektom vzniknúť potreba dodatočnej evidencie rôznych typov nákladov a výnosov spojených so všetkými formami dlhu v nadväznosti na získavanie (poskytovanie) finančných prostriedkov u daňovníka.
Mení sa aj daňový bonus na dieťa či deti
Od 1. januára 2023 sa mení aj výška daňového bonusu na dieťa. Hoci sa pôvodne počítalo s jeho zvýšením na 100, respektíve 50 eur na dieťa mesačne, nakoniec sa mení na 140, respektíve 50 eur. Posunula sa aj veková hranica dieťaťa z 15 rokov na 18 rokov, a súčasne sa doplnili a upravili aj podmienky na priznanie a vyplácanie bonusu. Nárok naň si bude možné uplatniť najviac do výšky ustanoveného percenta základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov v závislosti od počtu vyživovaných detí.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 3.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 4.Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení