Za rok ubudlo na Slovensku 19 samostatných finančných agentov, aktuálne ich je 416
Na Slovensku aktuálne pôsobí 416 samostatných finančných agentov. To je takmer o dvadsať menej ako v minulom roku. Podľa odborníkov na finančné sprostredkovanie si to možno vysvetliť najmä tým, že menší agenti majú oproti minulosti vyššie náklady na svoju činnosť a zároveň musia znášať väčšiu administratívnu záťaž.

Foto: Shutterstock
Najsilnejší sektor je poistenie a zaistenie
Aktuálne štatistiky Národnej banky Slovenska ukazujú, že z celkového počtu subjektov pôsobiacich ako samostatný finančný agent viac ako dve tretiny spoločností sprostredkúvajú produkty poistenia alebo zaistenia. K 31. januáru 2023 ich bolo 351.
Je to zároveň aj sektor, ktorý zaznamenal najväčší úbytok samostatných finančných agentov. S výnimkou sprostredkovania dôchodkového starobného sporenia však medziročne klesli počty agentov vo všetkých sektoroch pôsobenia samostatných finančných agentov.
Druhým „najsilnejším“ sektorom zostáva aj tento rok sprostredkovanie poskytovania úverov, úverov na bývanie a spotrebiteľských úverov. Pôsobí v ňom 168 samostatných finančných agentov.
Najmenej samostatných finančných agentov vykonáva činnosť v sektore sprostredkovania starobného dôchodkového sporenia.
MLM, broker pool alebo hybridné fungovanie
Samostatní finanční agenti môžu fungovať podľa rôznych modelov hierarchie. Väčšina tých, ktorí pôsobia na Slovensku, uplatňujú takzvaný multi-level marketing (MLM). Protipólom MLM prístupu sú takzvané broker pooly. Na trhu však vznikajú aj rôzne hybridné verzie broker poolu a MLM, ktoré kombinujú prvky oboch spomenutých metód.
Čo je to multi-level marketing (MLM)?
Časť samostatných finančných agentov pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu funguje na princípoch takzvaného multi-level marketingu (MLM). To znamená, že noví agenti sa po začatí svojej činnosti zaraďujú na samý spodok, respektíve na základnú úroveň v rámci firemnej hierarchie.
V praxi to znamená, že časť provízie takéhoto začiatočníka inkasuje jeho priamy nadriadený, ďalšiu časť zase jeho šéf a napokon časť ide aj firme. Pri MLM princípe každý sprostredkovateľ, ktorý si nájde nového spolupracovníka, bude profitovať z jeho práce.
Čo je to broker pool?
Broker pooly ponúkajú finančným agentom služby výmenou za časť ich provízie. Tí sa tak o svoj zisk delia len s firmou a nie s nadriadenými, čo agentom v broker poole môže priniesť zaujímavejšie finančné ohodnotenie už od začiatku ich pôsobenia.
Broker pool je tiež zaujímavým princípom fungovania pre tie spoločnosti, ktoré by rady vystupovali samostatne, ale nechcú vybavovať administratívu. Výrazným rozdielom medzi broker poolom a MLM je tiež to, že broker pooly svojim partnerom nestanovujú žiadne plány, ktoré musia plniť, a ani ich v tomto zmysle nekontrolujú.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.OĽaNO presadilo nový model zlučovania mestských častí v Košiciach, budú môcť ľahšie zmeniť ich počet a usporiadanie
- 2.Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude
- 3.Dôchodkové správcovské spoločnosti sa obávajú jednorazových výberov úspor z druhého piliera
- 4.Sociálna poisťovňa začína rozposielať prvé rozhodnutia o nároku na rodičovský dôchodok
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení