Hľadaj

Využite rekreačný poukaz, znížte si náklady na dovolenku a ušetrite až 275 eur

Zuzana Fryč Financie Poslať

Letná sezóna sa nezadržateľne blíži, preto čoraz viac ľudí premýšľa, kam by sa počas prázdnin mohli vybrať tak, aby to nezruinovalo ich rodinný rozpočet. Pri tejto príležitosti je vhodné pripomenúť, že stále je možné využiť príspevok na rekreáciu pre zamestnancov počas dovolenky na Slovensku, ktorý bol zavedený ešte v roku 2019 a zamestnancovi umožňuje znížiť svoje náklady na dovolenku v Slovenskej republike až o 55 %. Pozrime sa teda spoločne na to, kto môže o rekreačný poukaz požiadať a aké podmienky musí spĺňať?

Rekreačný poukaz pomôže znížiť náklady a ušetriť na poplatkoch za dovolenku

Foto: Unsplash

Príspevok v minulosti vyvolal polemiku

S poukazom prišiel ešte v roku 2019 v tom čase predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý tento krok v novele Zákonníka práce vysvetlil tak, že živnostníci aj podnikatelia môžu ušetriť tým, že dajú zamestnancom ako súčasť odmeny rekreačný poukaz, ktorý môžu využiť aj na letné tábory pre svoje deti. Ďalším dôvodom mala byť pomoc rozhýbať slovenskú ekonomiku.

Tieto vyhlásenia vyvolali protichodné názory, pričom rekreačné poukazy podľa analytikov ovplyvnili firmy negatívnym spôsobom, keďže im zvýšili náklady na pracovnú silu. Analýza poradenskej spoločnosti Grant Thornton ukázala, že drvivá väčšina firiem, ktorým táto spoločnosť poskytuje daňové poradenstvo, musela kvôli povinným poukazom redukovať existujúce benefity, ďalšia časť firiem musela kvôli nim zase zmrazovať zvyšovanie miezd. Ako príklad uviedla najväčšieho výrobcu nábytku Decodom s 1 200 zamestnancami, ktorého poukazy stoja ročne takmer štvrť milióna eur.

Viacerí analytici aj podnikatelia sa zhodli v tom, že zamestnávatelia majú odmeňovať ľudí peniazmi, nie takouto formou. Potom by zamestnanci mali mať právo sami sa rozhodnúť, na čo peniaze vynaložia. Zároveň však príspevok na rekreáciu mohol pomôcť zamestnancom vo firmách, ktoré im dovtedy nevyplácali k platu žiadne odmeny.

74230

Možné je využiť takmer 300 eur

Napriek „zmrazeniu dovolenkových pobytov“ v čase pandémie koronavírusu je tento príspevok aj v súčasnosti podľa Zákonníka práce stále platný. Poukaz je, samozrejme, možné využiť počas celého kalendárneho roka, nielen počas leta. Výhodou je aj to, že ho môže využiť nielen zamestnanec, ale súčasne aj jeho manžel či manželka, dieťa alebo iná osoba žijúca s ním v spoločnej domácnosti.

Maximálna výška príspevku je stanovená na 275 eur. Nárok naň majú zamestnanci, ktorí sú zamestnaní vo firme, v ktorej pracuje viac ako 49 zamestnancov a v pracovnom pomere sú nepretržite minimálne 24 mesiacov.

V tomto prípade má zamestnávateľ povinnosť poskytnúť zamestnancovi na jeho žiadosť príspevok na rekreáciu vo výške 55 % oprávnených výdavkovnajviac však vo výške 275 eur za jeden kalendárny rok. Znamená to, že po splnení podmienok zamestnávateľ nesmie podanú žiadosť o vyplatenie príspevku na rekreáciu odmietnuť, a to ani v prípade, že zamestnancovi poskytuje iné zamestnanecké benefity alebo odmeny.

Príspevok platí aj na športovú činnosť detí

Od januára 2020 sú daňovým výdavkom zamestnávateľa aj príspevky na športovú činnosť dieťaťa zamestnancov, ktoré môže zamestnávateľ poskytnúť za splnenia rovnakých podmienok a v rovnakej maximálnej sume 275 eur za kalendárny rok v úhrne na všetky deti zamestnanca.

Splnenie podmienok nároku na poskytnutie príspevku sa pritom posudzuje ku dňu začatia rekreácie, ktorá sa musí uskutočniť na Slovensku. Vo firme, kde pracuje menej ako 50 zamestnancov, už zamestnávateľ nemá zákonnú povinnosť, ale môže za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu poskytnúť zamestnancovi tento príspevok.

Za dieťa zamestnanca sa podľa Finančnej správy SR považuje aj dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, alebo iné dieťa žijúce so zamestnancom v spoločnej domácnosti.

Oprávnenými výdavkami na rekreáciu sú:

  • Služby cestovného ruchu spojené s ubytovaním najmenej na dve prenocovania na Slovensku.
  • Pobytový balík obsahujúci ubytovanie najmenej na dve prenocovania a stravovacie služby alebo iné služby súvisiace s rekreáciou na Slovensku.
  • Ubytovanie najmenej na dve prenocovania na Slovensku, ktorého súčasťou môžu byť stravovacie služby.
  • Organizované viacdenné aktivity a zotavovacie podujatia počas školských prázdnin na Slovensku pre dieťa zamestnanca navštevujúce základnú školu alebo niektorý z prvých štyroch ročníkov gymnázia s osemročným vzdelávacím programom.

V praxi sa dá rekreačný poukaz využiť nielen na samotnú úhradu ubytovania, ale aj na ďalšie služby spojené s ubytovaním. Ak napríklad ubytovacie zariadenie ponúka wellness, vstup do akvaparku či ďalšie možnosti na rekreáciu, príspevok sa vzťahuje aj na ne. Podmienkou je však to, že musí ísť o súčasť ubytovacieho balíka.

Ako si uplatniť príspevok

Ak má zamestnanec záujem o príspevok na rekreáciu, je potrebné, aby svojmu zamestnávateľovi podal žiadosť o rekreačný príspevok, keďže tento sa nezískava automaticky. Počas jedného kalendárneho roka oň môže požiadať len u jedného zamestnávateľa. Zároveň naň majú nárok bez rozdielu zamestnanci pracujúci v súkromných firmách aj štátnej sfére.

Podľa Finančnej správy SR môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi príspevok na rekreáciu dvomi spôsobmi:

1) Predložením účtovných dokladov (oprávnených výdavkov) zamestnávateľovi najneskôr do 30 dní odo dňa skončenia rekreácie, ktorých súčasťou musí byť označenie zamestnanca.  

2) Rekreačným poukazom podľa osobitného predpisu, pričom povinnosťou zamestnávateľa je evidovať dátum začatia rekreácie a skutočné čerpanie poukazu zamestnancom, aby bolo možné zahrnúť tieto výdavky (náklady) do daňových výdavkov.

Skrátený pracovný pomer a práca na dohodu

Na príspevok na rekreáciu majú nárok aj zamestnanci pracujúci na kratší pracovný pomer, kde sa najvyššia suma príspevku na rekreáciu za kalendárny rok zníži v pomere zodpovedajúcom kratšiemu pracovnému času. Napríklad najvyššia možná suma príspevku pre zamestnanca na polovičný úväzok je 137,50 eura. Nárok naň majú aj osoby, ktoré sú na materskej či rodičovskej dovolenke. Dohodári, bohužiaľ, nárok na príspevok nemajú.

Aké pravidlá platia pre podnikateľov

Hoci podnikatelia nárok na príspevok nemajú, náklady na rekreáciu si môžu zahrnúť do daňových výdavkov. Rovnako platí podmienka, že podnikateľská činnosť musí byť vykonávaná nepretržite aspoň 24 mesiacov, pričom náklady si môže podnikateľ do výdavkov zahrnúť v takom rozsahu, v takej výške a za takých podmienok ako pri poskytovaní príspevku na rekreáciu.

Zmeny sa zatiaľ nechystajú

Konkrétne štatistiky o počte dosiaľ využitých rekreačných poukazov Finančná správa SR a ani Ministerstvo financií SR neevidujú. Rezort financií dodáva, že na tému sa pozerá cez daňovú oblasť a v tejto súvislosti zamestnávatelia nemajú povinnosť nahlasovať daňovým úradom, koľkým zamestnancom a v akej výške dané poukazy poskytli.

Zároveň poukazuje na to, že podmienky zostávajú naďalej nezmenené. „Ministerstvo financií SR v súčasnosti neuvažuje o zmenách pravidiel poskytovania rekreačných poukazov a ani neevidujeme diskusie, ktoré by zmenu iniciovali. Akékoľvek rozhodnutie o úpravách je tak skôr politická otázka do budúcnosti,“ uzatvára tlačový odbor ministerstva.

logo
Prečítajte si tiež:
15.10.2024 Redakcia FinReport

Najvýkonnejší meme coin – Popcat dosiahol v tomto roku 6 300-percentný nárast hodnoty

Za posledné roky sa v kryptopriestore objavilo hneď niekoľko meme coinov, ktorých hodnota sa závratne zvýšila, získali masívne trhové ...

15.10.2024 Redakcia FinReport

Podvodníci najnovšie kradnú osobné údaje používateľom služieb Booking a Airbnb

Krádež osobných údajov sa často končí krádežou peňazí. Aj preto výskumníci spoločnosti ESET upozorňujú na svoje nové zistenia o ...

15.10.2024 Mário Špilberger

Porovnanie cien: Za plyn v budúcom roku zaplatíme viac, elektrina zdražie len minimálne

Hoci ešte nepoznáme konečné cenové rozhodnutie regulačného úradu a vláda sa ešte nedohodla na finálnej podobe pomoci s cenami energií pre ...

15.10.2024 Redakcia FinReport

Pozor na správne poistenie bytového domu. Aj malá oprava môže vyjsť draho

Malo by byť samozrejmosťou, že každý byt v bytovom dome je poistený. Dôležité je však myslieť aj na poistenie samotného bytového domu. ...

15.10.2024 Robert Juriš

Septembrová inflácia na Slovensku dosiahla 2,6 %, zaostávame za priemerom eurozóny

Rast spotrebiteľských cien tovarov a služieb na Slovensku sa v septembri tohto roka mierne spomalil. Inflácia sa zastavila na čísle 2,6 %, čo ...

15.10.2024 Redakcia FinReport

Tržby v auguste 2024 sa prepadli najmä podnikom v priemysle a stavebníctve

Augustové tržby poklesli tým najsledovanejším odvetviam slovenskej ekonomiky. Po raste v predchádzajúcom mesiaci tržby v priemysle, doprave a ...

15.10.2024 Robert Juriš

V Bratislave sa predalo dvakrát viac nových bytov ako vlani

Bratislavský realitný trh ožíva. V treťom štvrťroku tohto roku stúpol počet predaných bytov, no cenový rast zatiaľ zostáva utlmený. ...

14.10.2024 Redakcia FinReport

Diaľničné známky zdražejú aj v Česku, ale podstatne menej ako na Slovensku

Mnoho Slovákov pravidelne či menej pravidelne navštevuje Českú republiku. Tí, ktorí k našim susedom cestujú motorovým vozidlom, musia ...

11.10.2024 Martin Jamnický

Bankové úspory neporazia infláciu, preto je dobré investovať a rozumieť zloženému úročeniu

Mnoho občanov Slovenska stále nerozumie princípu zloženého úročenia. V dlhodobom časovom horizonte sa tak oberajú o tisíce eur, čo sa ...

11.10.2024 Redakcia FinReport

Superodpočet: Firmy podporili výskum a vývoj a z daňového základu si odpočítali 45 miliónov eur

Superodpočet ako nástroj na podporu súkromného výskumu a vývoja funguje na Slovensku už osem rokov. V roku 2022 si ho uplatnilo 465 subjektov ...

7.10.2024 Redakcia FinReport

V roku 2023 bolo menej sťažností na finančných agentov, ale aj celkovo nižšie tržby

Počet sťažností na prácu podriadených finančných sprostredkovateľov klesá. V minulom roku ich bolo 47, pričom ešte v roku 2022 ich ...

4.10.2024 Redakcia FinReport

Ktorí dôchodcovia musia doručiť Sociálnej poisťovni potvrdenie o žití?

Dôchodcovia, ktorí žijú v krajinách mimo Európskej únie, Švajčiarska a Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, majú ...

2.10.2024 Redakcia FinReport

Deficit štátneho rozpočtu dosiahol 2,68 milióna eur

Štátny rozpočet je stále v mínuse. Ku koncu septembra 2024 dosiahol schodok na úrovni 2,68 miliardy eur. Napriek tomu, že sa nachádza v ...

1.10.2024 Redakcia FinReport

Erik Tomáš posunul legislatívny zámer Práca namiesto dávok do pripomienkového konania

Minister práce sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš je presvedčený, že dávku v hmotnej núdzi by si mal každý nezamestnaný človek ...

1.10.2024 Martin Jamnický

Počas októbra 2024 sa mnohí SZČO dozvedia o vzniku, zániku či trvaní svojho sociálneho poistenia

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2023 do konca júna 2024, ...

1.10.2024 Redakcia FinReport

Slováci vlani schudobneli, celosvetovo nám patrí až 41. miesto

Globálne finančné aktíva súkromných domácností zaznamenali v roku 2023 prekvapivý nárast o 7,6 %, čím sa efektívne zotavili z ...

29.9.2024 Redakcia FinReport

Seniori sú častou obeťou podvodníkov. Ako môžu zabrániť zbytočnej strate peňazí?

„Ahoj, babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich ...

28.9.2024 Redakcia FinReport

Prečo je banková pôžička výhodnejšia, ako keď si požičiame od suseda či rodiny?

Vraví sa, že najlepším spôsobom, ako sa s niekým pohádať, je požičať mu peniaze. Dôvodom budúcich sporov je neraz ústna dohoda, ktorú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay