Využite rekreačný poukaz, znížte si náklady na dovolenku a ušetrite až 275 eur
Letná sezóna sa nezadržateľne blíži, preto čoraz viac ľudí premýšľa, kam by sa počas prázdnin mohli vybrať tak, aby to nezruinovalo ich rodinný rozpočet. Pri tejto príležitosti je vhodné pripomenúť, že stále je možné využiť príspevok na rekreáciu pre zamestnancov počas dovolenky na Slovensku, ktorý bol zavedený ešte v roku 2019 a zamestnancovi umožňuje znížiť svoje náklady na dovolenku v Slovenskej republike až o 55 %. Pozrime sa teda spoločne na to, kto môže o rekreačný poukaz požiadať a aké podmienky musí spĺňať?
Foto: Unsplash
Príspevok v minulosti vyvolal polemiku
S poukazom prišiel ešte v roku 2019 v tom čase predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý tento krok v novele Zákonníka práce vysvetlil tak, že živnostníci aj podnikatelia môžu ušetriť tým, že dajú zamestnancom ako súčasť odmeny rekreačný poukaz, ktorý môžu využiť aj na letné tábory pre svoje deti. Ďalším dôvodom mala byť pomoc rozhýbať slovenskú ekonomiku.
Tieto vyhlásenia vyvolali protichodné názory, pričom rekreačné poukazy podľa analytikov ovplyvnili firmy negatívnym spôsobom, keďže im zvýšili náklady na pracovnú silu. Analýza poradenskej spoločnosti Grant Thornton ukázala, že drvivá väčšina firiem, ktorým táto spoločnosť poskytuje daňové poradenstvo, musela kvôli povinným poukazom redukovať existujúce benefity, ďalšia časť firiem musela kvôli nim zase zmrazovať zvyšovanie miezd. Ako príklad uviedla najväčšieho výrobcu nábytku Decodom s 1 200 zamestnancami, ktorého poukazy stoja ročne takmer štvrť milióna eur.
Viacerí analytici aj podnikatelia sa zhodli v tom, že zamestnávatelia majú odmeňovať ľudí peniazmi, nie takouto formou. Potom by zamestnanci mali mať právo sami sa rozhodnúť, na čo peniaze vynaložia. Zároveň však príspevok na rekreáciu mohol pomôcť zamestnancom vo firmách, ktoré im dovtedy nevyplácali k platu žiadne odmeny.
Možné je využiť takmer 300 eur
Napriek „zmrazeniu dovolenkových pobytov“ v čase pandémie koronavírusu je tento príspevok aj v súčasnosti podľa Zákonníka práce stále platný. Poukaz je, samozrejme, možné využiť počas celého kalendárneho roka, nielen počas leta. Výhodou je aj to, že ho môže využiť nielen zamestnanec, ale súčasne aj jeho manžel či manželka, dieťa alebo iná osoba žijúca s ním v spoločnej domácnosti.
Maximálna výška príspevku je stanovená na 275 eur. Nárok naň majú zamestnanci, ktorí sú zamestnaní vo firme, v ktorej pracuje viac ako 49 zamestnancov a v pracovnom pomere sú nepretržite minimálne 24 mesiacov.
V tomto prípade má zamestnávateľ povinnosť poskytnúť zamestnancovi na jeho žiadosť príspevok na rekreáciu vo výške 55 % oprávnených výdavkov, najviac však vo výške 275 eur za jeden kalendárny rok. Znamená to, že po splnení podmienok zamestnávateľ nesmie podanú žiadosť o vyplatenie príspevku na rekreáciu odmietnuť, a to ani v prípade, že zamestnancovi poskytuje iné zamestnanecké benefity alebo odmeny.
Príspevok platí aj na športovú činnosť detí
Od januára 2020 sú daňovým výdavkom zamestnávateľa aj príspevky na športovú činnosť dieťaťa zamestnancov, ktoré môže zamestnávateľ poskytnúť za splnenia rovnakých podmienok a v rovnakej maximálnej sume 275 eur za kalendárny rok v úhrne na všetky deti zamestnanca.
Splnenie podmienok nároku na poskytnutie príspevku sa pritom posudzuje ku dňu začatia rekreácie, ktorá sa musí uskutočniť na Slovensku. Vo firme, kde pracuje menej ako 50 zamestnancov, už zamestnávateľ nemá zákonnú povinnosť, ale môže za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu poskytnúť zamestnancovi tento príspevok.
Za dieťa zamestnanca sa podľa Finančnej správy SR považuje aj dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, alebo iné dieťa žijúce so zamestnancom v spoločnej domácnosti.
Oprávnenými výdavkami na rekreáciu sú:
- Služby cestovného ruchu spojené s ubytovaním najmenej na dve prenocovania na Slovensku.
- Pobytový balík obsahujúci ubytovanie najmenej na dve prenocovania a stravovacie služby alebo iné služby súvisiace s rekreáciou na Slovensku.
- Ubytovanie najmenej na dve prenocovania na Slovensku, ktorého súčasťou môžu byť stravovacie služby.
- Organizované viacdenné aktivity a zotavovacie podujatia počas školských prázdnin na Slovensku pre dieťa zamestnanca navštevujúce základnú školu alebo niektorý z prvých štyroch ročníkov gymnázia s osemročným vzdelávacím programom.
V praxi sa dá rekreačný poukaz využiť nielen na samotnú úhradu ubytovania, ale aj na ďalšie služby spojené s ubytovaním. Ak napríklad ubytovacie zariadenie ponúka wellness, vstup do akvaparku či ďalšie možnosti na rekreáciu, príspevok sa vzťahuje aj na ne. Podmienkou je však to, že musí ísť o súčasť ubytovacieho balíka.
Ako si uplatniť príspevok
Ak má zamestnanec záujem o príspevok na rekreáciu, je potrebné, aby svojmu zamestnávateľovi podal žiadosť o rekreačný príspevok, keďže tento sa nezískava automaticky. Počas jedného kalendárneho roka oň môže požiadať len u jedného zamestnávateľa. Zároveň naň majú nárok bez rozdielu zamestnanci pracujúci v súkromných firmách aj štátnej sfére.
Podľa Finančnej správy SR môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi príspevok na rekreáciu dvomi spôsobmi:
1) Predložením účtovných dokladov (oprávnených výdavkov) zamestnávateľovi najneskôr do 30 dní odo dňa skončenia rekreácie, ktorých súčasťou musí byť označenie zamestnanca.
2) Rekreačným poukazom podľa osobitného predpisu, pričom povinnosťou zamestnávateľa je evidovať dátum začatia rekreácie a skutočné čerpanie poukazu zamestnancom, aby bolo možné zahrnúť tieto výdavky (náklady) do daňových výdavkov.
Skrátený pracovný pomer a práca na dohodu
Na príspevok na rekreáciu majú nárok aj zamestnanci pracujúci na kratší pracovný pomer, kde sa najvyššia suma príspevku na rekreáciu za kalendárny rok zníži v pomere zodpovedajúcom kratšiemu pracovnému času. Napríklad najvyššia možná suma príspevku pre zamestnanca na polovičný úväzok je 137,50 eura. Nárok naň majú aj osoby, ktoré sú na materskej či rodičovskej dovolenke. Dohodári, bohužiaľ, nárok na príspevok nemajú.
Aké pravidlá platia pre podnikateľov
Hoci podnikatelia nárok na príspevok nemajú, náklady na rekreáciu si môžu zahrnúť do daňových výdavkov. Rovnako platí podmienka, že podnikateľská činnosť musí byť vykonávaná nepretržite aspoň 24 mesiacov, pričom náklady si môže podnikateľ do výdavkov zahrnúť v takom rozsahu, v takej výške a za takých podmienok ako pri poskytovaní príspevku na rekreáciu.
Zmeny sa zatiaľ nechystajú
Konkrétne štatistiky o počte dosiaľ využitých rekreačných poukazov Finančná správa SR a ani Ministerstvo financií SR neevidujú. Rezort financií dodáva, že na tému sa pozerá cez daňovú oblasť a v tejto súvislosti zamestnávatelia nemajú povinnosť nahlasovať daňovým úradom, koľkým zamestnancom a v akej výške dané poukazy poskytli.
Zároveň poukazuje na to, že podmienky zostávajú naďalej nezmenené. „Ministerstvo financií SR v súčasnosti neuvažuje o zmenách pravidiel poskytovania rekreačných poukazov a ani neevidujeme diskusie, ktoré by zmenu iniciovali. Akékoľvek rozhodnutie o úpravách je tak skôr politická otázka do budúcnosti,“ uzatvára tlačový odbor ministerstva.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Top foto dňa (15. október 2024): Rekordná chlebová reťaz z Nitry, podpis memoranda s Hyundai Mobis aj prijatie výboru Kultúrneho štrajku
- 2.IMT Smile - Exoticana 13. - 19. decembra 2024
- 3.Jozef Holly - Vianočná piano show 23. novembra 2024 - 6. januára 2025
- 4.Nová rozhľadňa v Revúcej bude čoskoro sprístupnená návštevníkom, mesto sľubuje nádherné výhľady
- 5.Zlaté zuby, župany či plienky. Kanalizácia nie je odpadkový kôš, upozorňujú obyvateľov bratislavskí vodári