Vreckové: Rodičia sa len málo zaujímajú o to, ako ich deti nakladajú s peniazmi, ktoré im dávajú
Vyzerá to tak, že rodičia na Slovensku dávajú svojim deťom v súvislosti s vreckovým vo väčšine prípadov voľnú ruku. Len 10 % spomedzi opýtaných stredoškolákov doma poctivo reportuje, na čo presne poskytnuté financie minuli. No až polovica z nich sa stretáva iba s „vlažným záujmom“ svojich rodičov, ako hospodária, a viac než štvrtina respondentov má svoje peniaze plne pod vlastnou kontrolou.
Foto: Shutterstock
Plánovať treba od prvého vreckového
Financie sú v mnohých rodinách stále tabu. Podľa prieskumu Nadácie Partners, ktorý vznikol medzi stredoškolákmi v rámci vedomostnej súťaže nazvanej Finančná olympiáda, sa o peniazoch doma nerozpráva viac než štvrtina domácností. „Rodičia tomu zrejme nepripisujú veľkú dôležitosť, no vo všeobecnosti platí, že deti treba pripravovať na finančný život už v mladom veku,“ upozorňuje správca nadácie Jozef Bartánus.
Dobrou správou je, že mladí pristupujú k svojim peniazom vcelku zodpovedne. Viac než polovica stredoškolákov z Finančnej olympiády je presvedčená, že plánovať financie treba už od prvého vreckového, ktoré mnohí dostávajú už od základnej školy.
Ideálne finančné miery sú 10 : 20 : 30 : 40
„Počas minulého roka sme zistili, že mesačné vreckové u takmer polovice stredoškolákov sa pohybuje v rozmedzí od 80 do 120 eur, čo nie sú malé peniaze. Žiaci z neho nemusia hradiť povinné účty, stravu, dopravu ani ubytovanie. Ide teda o sumu určenú na osobnú spotrebu,“ hovorí správca nadácie.
Dokážu si však z neho odložiť aj do železnej rezervy? Kým 40 % opýtaných stredoškolákov si z vlastných peňazí odloží až tretinu, viac než 30 % si sporí len takú sumu, ktorá im zostane na konci mesiaca. Znamená to, že ak minú celé vreckové, nesporia si. No a približne 10 % respondentov svoje mesačné peniaze do posledného eura minie.
„Tu vidíme priestor na ďalšie vzdelávanie, pretože vo financiách platí jasné pravidlo – najskôr si odkladám do rezervy, a až potom míňam,“ dodáva. Zdravé financie sú totiž postavené na dôslednom plánovaní a dodržiavaní ideálnych finančných mier 10 : 20 : 30 : 40, kde minimálne 10 % z každého mesačného príjmu ide práve do železnej rezervy. Tá by mala byť optimálne vo výške šesťmesačného príjmu.
Príprava na finančný život je dôležitá už od raného veku
Dáta jasne ukazujú, že dospelí Slováci majú so spravovaním osobných financií veľké problémy. „Vnímame, že mnohým ľuďom chýbajú základné informácie, a z praxe je zrejmé, že svojim peniazom nerozumejú. Dôležité je túto oblasť edukáciou podchytiť v čo najskoršom veku, ešte predtým ako mladí ľudia vstúpia do dospelosti,“ tvrdí J. Bartánus s tým, že aj preto nadácia vytvorila z obľúbenej Finančnej olympiády tradíciu, tento rok už s desiatym pokračovaním.