Vláda schválila novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi. O koľko sa budú zvyšovať dávky a príspevky?
Vláda schválila úpravu zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Jeho cieľom je adresnejšie, efektívnejšie a administratívne menej náročné poskytovanie pomoci osobám v hmotnej núdzi. Novela zákona počíta so zvýšením dávok v hmotnej núdzi a tiež niekoľkých príspevkov. Legislatívna úprava ešte musí podstúpiť schvaľovací proces v parlamente. Naformulovaná je tak, že by mohla začať platiť od začiatku nasledujúceho roku.

Foto: Shutterstock
Dávky v hmotnej núdzi
Novela zákona počíta napríklad so zvyšovaním dávok v hmotnej núdzi. V prípade jednotlivca bez detí by to bolo zo 68,80 eura na 74 eur. Jednotlivec s jedným až štyrmi deťmi by dostával nie súčasných 130 eur, ale 140,70 eura. U dvojice bez detí by to predstavovalo nárast zo 119,60 eura na 128,60 eura a dvojica s jedným až štyrmi deťmi by si polepšila zo 179 eur na 192,40 eura.
Novela zákona upravuje podmienky poskytovania pomoci v hmotnej núdzi na základe doterajších skúseností a požiadaviek úradov práce, sociálnych vecí a rodiny a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Zohľadňuje tiež niektoré odporúčania odbornej verejnosti,“ konštatuje vo svojom zdôvodnení Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR s tým, že celkový počet poberateľov dávky pomoci v hmotnej núdzi bol v septembri tohto roku 57 623.
Dávka v hmotnej núdzi sa nebude podmieňovať účasťou na činnostiach u členov domácností, ktorými sú osoby s ťažkým zdravotným postihnutím odkázané na osobnú asistenciu alebo opatrovanie.
Ochranný príspevok
Po novom by sa mal zvyšovať aj ochranný príspevok pre člena domácnosti. Ten je dnes odstupňovaný podľa toho, o akého člena domácnosti ide. K 1. januáru 2023 by sa mal zvýšiť a k 1. aprílu opäť zvýšiť a zjednotiť na 75,70 eura.
„Návrh novely zákona viacerými opatreniami pomôže zvýšiť príjem domácností v hmotnej núdzi, a bude tak mať pozitívny vplyv na ich hospodárenie. Napríklad zjednotením výšky ochranného príspevku sa zvýši príjem u člena rodiny, ktorý má nepriaznivý zdravotný stav a člena rodiny, ktorým je tehotná žena od začiatku ôsmeho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, a to o 34,10 eura zo súčasných 41,60 eura na 75,70 eura,“ konštatuje rezort práce.
Zvýši sa miera poskytovanej ochrany u osamelého rodiča s malým dieťaťom, a to až do jedného roku veku dieťaťa a naďalej bude trvať nárok na ochranný príspevok zvýšený zo sumy 15,10 eura až na 75,70 eura.
Aktivačný príspevok
Novela zákona počíta tiež so zvýšením aktivačného príspevku. V prípade príjmu zo závislej činnosti by to bolo zo súčasných 140,80 eura na 151,40 eura a v prípade uchádzača o zamestnanie zo 70,40 eura na 75,70 eura. Jemný nárast čaká aj príspevok na nezaopatrené dieťa z 19,30 eura na 20,70 eura a tiež príspevky na bývanie. Tie by v prípade jednej osoby mali narásť z dnešných 59,40 eura na 63,90 eura a v prípade dvoch a viacerých osôb z 94,80 eura na 101,90 eura.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
- 2.Samostatný finančný agent INSIA SK sa stal súčasťou medzinárodnej maklérskej skupiny Unilink
- 3.Generálny pardon: Uhraďte svoje dlhy voči Sociálnej poisťovni do konca augusta 2023 a nemusíte platiť penále
- 4.Podiel energie z obnoviteľných zdrojov na Slovensku stagnuje na úrovni 17 %. Prečo zaostávame?
- 5.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet