Vieme, ako zvládnuť veľkonočné nákupy s rozumom
Veľkonočné sviatky sa blížia a mnohé domácnosti práve v týchto dňoch začínajú nakupovať potraviny či dekorácie. Mobilita počas sviatkov je navyše spojená s vyššou spotrebou pohonných hmôt. Niektorí Slováci sa presúvajú za rodinou, iní zase uprednostňujú pobyt na dovolenke. Vyjdú nás aj tohtoročné veľkonočné sviatky drahšie ako pred rokom? V aktuálnej téme sme sa pozreli na to, či a koľko si priplatíme za nákupy potravín, pohonné látky či ubytovanie v hoteli, ale aj na to, ako veľkonočné sviatky zvládnuť s rozumom, neplytvať a finančne sa z nich nezblázniť.

Foto: Shutterstock
Za nákupy potravín si priplatíme približne 3 %
Na Slovensku sme aktuálne svedkami spomaľovania tempa zdražovania. Inflácia vo februári 2024 dosiahla najnižšiu úroveň od júla 2021, a to 3,4 %. Podstatne pomalší rast cien zaznamenali aj potraviny a nealkoholické nápoje.
Kým vlani sme si pred Veľkou nocou medziročne priplácali za nákup potravín viac ako štvrtinu, tento rok to bude podstatne menej. Februárová inflácia potravín totiž dosiahla úroveň 3,1 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR.
Najviac si aktuálne priplácame za ovocie, a to 11,9 %. Cukrovinky a sladkosti sú drahšie ako pred rokom o 6,5 %, zelenina o 6,4 %. Chlieb a obilniny majú na cenovkách vyššie sumy ako pred rokom o 6 %. Ryby a morské plody sú drahšie o 4,4 %, mäso o 4 % a nealkoholické nápoje o 1,5 %.
Naopak, lacnejšie ako pred rokom sú najmä oleje a tuky, a to o 7,5 %. Mlieko, syry a vajcia zlacneli v priemere o 3,7 %. Vyššie spomenutý vývoj cien potravín v praxi znamená, že ak sme vlani urobili pred veľkonočnými sviatkami nákup napríklad za 200 eur, tak tento rok nás vyjde na približne 206 eur.
Benzín, jedlo aj hotely sú drahšie
Podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR boli počas 10. týždňa 2024 pohonné látky drahšie ako vlani. Za liter 95-oktánového benzínu sme zaplatili v priemere 1,624 eura, čo bolo o 4 % viac ako pred rokom (na úrovni 1,562 eura). V prípade motorovej nafty priemerná cena za jeden liter vzrástla na 1,589 eura a oproti vlaňajšej cene (na úrovni 1,558 eura) bola vyššia o 2 %.
Očakávame tak, že tohtoročné veľkonočné tankovanie vyjde motoristov o niečo drahšie ako vlani. Ak sa Slováci a Slovenky rozhodnú cestovať osobnou cestnou dopravou, teda autobusmi, priplatia si za cestovné 19 % oproti vlaňajšku. V prípade vlakovej dopravy prišlo k zvýšeniu cien o 1,1 %.
Kým niektorí Slováci sa presúvajú za svojimi blízkymi, iní počas sviatočných dní uprednostňujú pobyt na dovolenke. Tento rok nás ubytovanie v slovenských hoteloch či penziónoch vychádza drahšie ako pred rokom o 8,4 %, za návštevu reštaurácie či kaviarne si priplácame 8,6 %.
Ako zvládnuť nákupy s rozumom?
- Odporúčame stanoviť si maximálnu sumu, ktorú na veľkonočné nákupy môžete minúť. Nie je na škodu mať prehľad o cenách konkrétnych potravín.
- Naplánujte si, čo budete počas sviatkov variť a konzumovať.
- Nezabudnite na to, že počas niektorých dní veľkonočných sviatkov sú obchody zatvorené. No ide iba o dni, nie týždne, na čo mnohí Slováci zabúdajú a v mnohých prípadoch si vytvárajú neprimerane veľké zásoby potravín.
- Pred nákupom si skontrolujte chladničku a „špajzu“ a majte prehľad o stave zásob potravín.
- Pred každým nákupom je vhodné napísať si presný nákupný zoznam a aj vďaka nemu nakúpiť iba to, čo naozaj potrebujeme.
- Rozumne využívajte zľavové kupóny či zákaznícke karty. Dávajte si však pozor na to, aby ste nenakúpili tovar iba preto, lebo je v zľave. Zľavy je vhodné využiť pri potravinách, ktoré nakupujeme často. Aj v tomto prípade je dôležitejšia kvalita ako kvantita.
- Na nákupy si odporúčame nosiť vlastnú nákupnú tašku, aby sme sa vyhli opakovanému kupovaniu a hromadeniu jednorazových tašiek.
- Nikdy nenakupujte s prázdnym žalúdkom. Hladný zákazník často nakúpi aj to, čo nepotrebuje.
- Dbajte na to, aby ste správne skladovali potraviny v chladničke či špajze.
Kvôli sviatkom sa nikdy nezadlžujte!
Mnohí Slováci sa dopúšťajú v súvislosti s akýmikoľvek sviatkami jednej veľkej chyby – zadlžujú sa. Hoci v prípade veľkonočných sviatkov nejde o taký častý jav, ako v prípade vianočných sviatkov, siahnuť po úvere by sme rozhodne nemali.
Aj veľkonočné sviatky sú tu každý rok a mali by sme na ne myslieť už v predstihu. V prípade potreby odporúčame, aby si spotrebitelia popri pravidelnom vytváraní finančnej rezervy každý mesiac odkladali bokom aj finančné prostriedky určené práve na sviatky a nákupy s nimi spojené.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Kultúrne podujatia sa od 10. januára otvoria v režime OP, kapacita však bude obmedzená
- 2.Zelený štvrtok: Tradície, symbolika a duchovný odkaz
- 3.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 4.Salvádor ohlásil výstavbu mesta Bitcoin City a hodnota rovnomennej kryptomeny opäť rastie
- 5.Názor odborníka: Zlacňovanie benzínu sa ešte neskončilo