V rámci Európy majú Švajčiari najdrahšie potraviny, Nóri alkohol, a zdražovalo sa aj u nás
Najdrahšie potraviny a nealkoholické nápoje v Európe majú vo Švajčiarsku. Za alkohol a cigarety sa najviac platí v Nórsku. Dáni zase majú najdrahšie oblečenie, nábytok či doplnky do domácnosti. Rovnako najdrahšia je tu doprava, kultúra, účty v hoteloch a reštauráciách.

Foto: Shutterstock
Najvyššie účty za telefón sú v Grécku a za bývanie najviac platia Luxemburčania. Naopak, v rámci Európskej únie (EÚ) sa najlacnejšie žije v Bulharsku. V tejto krajine sú ceny ani nie polovičné než je priemer EÚ. Toto všetko vyplýva zo správy Európskeho štatistického úradu Eurostat za uplynulý rok.
Stále sme v rámci EÚ lacná krajina
Ako je na tom Slovensko? Ľuďom, ktorí viac cestujú do zahraničia, sa Slovensko môže zdať ako lacná krajina. Naopak, tí, ktorí necestujú, a teda nemajú možnosť porovnať si osobné skúsenosti, môžu pociťovať, že je u nás draho. Eurostat to vie úplne presne.
Podľa jeho dát za rok 2019 je Slovenská republika deviatou najlacnejšou krajinou v rámci 27 krajín EÚ. Slovensko je na úrovni 65 %, to znamená, že ceny máme celkovo o 35 % nižšie než priemer celej Únie. Oproti predchádzajúcemu roku sme si pohoršili o jednu priečku.
Zdraželo nám oblečenie a potraviny
„Od roku 2000 u nás najviac zdraželo oblečenie a obuv. Kým v roku 2003 sme v tejto oblasti boli 4. najlacnejší, v súčasnosti sme na 16. mieste, tesne nad priemerom Únie,“ hovorí Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne, a dodáva, že je to spôsobené zrejme tým, že v ostatných krajinách rástla práve táto položka spotrebného koša pomalšie ako u nás. Mierne citeľný nárast za ostatných 17 rokov Slovenská republika zaznamenala aj v segmente rekreácia a kultúra.
„Výraznejšie zdraželi aj potraviny, čo je zrejme spôsobené takisto ako v prípade oblečenia a obuvi, že v ostatných krajinách ich ceny rástli pomalšie ako u nás. Nepomáha ani nižšia DPH na vybrané druhy potravín. Do cenotvorby potravín však vstupuje aj množstvo iných faktorov, napríklad sezónnosť pri ovocí či zelenine. V prípade cukru napríklad hovoríme o výraznom zlacňovaní z dôvodu zrušenia kvót a nadbytku cukru na trhu,“ konštatuje ďalej L. Buchláková s tým, že sme zažili napríklad aj mliečnu krízu, ktorá vystrelila raketovo ceny nahor.
Podľa nej mala nižšia DPH za následok zníženie cien, ale nie výrazne. Je potrebné spomenúť tiež koronakrízu a následné obmedzenie pohybu, čo malo vplyv aj na dovoz potravín, v dôsledku čoho mnohé medziročne zdraželi.
V Česku je drahšie bývanie ako u nás
Ak sa porovnávame so susednou Českou republikou, tak vyššie cenové hladiny oproti Slovensku mali za minulý rok podľa Eurostatu v prípade poštových a telekomunikačných služieb, vo vzdelávaní, drahšie bolo aj bývanie a alkoholické nápoje a tabak. V ostatných položkách majú Česi za sledované obdobie nižšie ceny ako sú na Slovensku.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO




Najčítanejšie
- 1.Bratislavské Staré Mesto spravilo výnimku a dočasne pre koronavírus umožní vstup autom aj do pešej zóny
- 2.Komodity ťažia z nádeje na skorý koniec pandémie, pre zlato by to mohol byť ďalší úspešný rok
- 3.LIVE STREAM s dvoma Kanaďankami, ktoré riadia biznis v odvetviach so silnou prevahou mužov
- 4.Štyria mladíci plánovali útok na malú moslimskú komunitu, polícia objavila nielen desiatky zbraní
- 5.Vlk z Wall Street: Aké to bolo stať sa jedným z najbohatších maklérov na Wall Street v 90. rokoch?