V druhom pilieri sa nachádza 14,5 miliardy eur a sporí si v ňom 70 % pracujúcich ľudí
Druhý dôchodkový pilier na Slovensku funguje už dve desaťročia. Sporia si v ňom traja zo štyroch dospelých ľudí v krajine a aktuálne je v ňom naakumulovaných cez 14,5 milióna eur. Čím prešlo dôchodkové sporenie na Slovensku počas uplynulých 20 rokov a aká je jeho úloha do budúcnosti?

Foto: Freepik
Za 20 rokov 53 zmien
Zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom poistení bol schválený pred 20 rokmi v januári 2004. Stal sa základom slovenského novodobého dôchodkového systému, ktorý zaviedol aj druhý pilier, čiže kapitalizačné dôchodkové sporenie.
Legislatívna úprava stanovila právny rámec pre druhý pilier, čo zahŕňa aj ustanovenie regulačného orgánu, zriadenie dôchodkových správcovských spoločností, vzdelávanie finančných sprostredkovateľov a vytvorenie technologickej a administratívnej infraštruktúry.
Za dvadsať rokov prešiel tento zákon spolu 53 zmenami, či už to boli kľúčové novelizácie, alebo len technické úpravy. V súčasnosti si v druhom pilieri sporí viac ako 1,86 milióna ľudí, čo je vyše 70 % pracujúcich Slovákov. Aktuálne u nás pôsobí päť dôchodkových správcovských spoločností a zhodnocujú úspory vo výške viac ako 14,5 miliardy eur.
Pre lepšie rozloženie rizík
„Prvý a druhý pilier sú dizajnované tak, aby sa navzájom dopĺňali. Všetci pracujúci by mali byť v solidárnom aj v zásluhovom pilieri. Tým sa rozkladajú riziká spojené s vyplácaním budúcich dôchodkov,“ vysvetľuje predseda Asociácie DSS Miroslav Kotov.
Podľa jeho slov podiel dôchodcov v spoločnosti dlhodobo rastie, ľudia budú žiť dlhšie a pracujúcich nebude pribúdať takým tempom, aby si prvý, priebežne platený pilier dokázal udržať dnešnú štedrosť.
Prevencia pred demografickou krízou
„Zákon o starobnom dôchodkovom poistení v roku 2004 posunul slovenský dôchodkový systém na úroveň zahraničných štandardov. Bol nevyhnutnou zmenou z hľadiska demografického vývoja aj udržateľnosti verejných financií. Z hľadiska politických zásahov nemožno povedať, že išlo o úplne stabilný vývoj druhého piliera, no som presvedčený, že druhý pilier má už pevné miesto v našom dôchodkovom systéme a že si zaslúži stabilnejšiu budúcnosť,“ pokračuje člen predsedníctva Asociácie DSS Matej Varga.
Počínajúc právnou úpravou a vznikom fondov v roku 2005 dosiahlo zhodnotenie úspor v garantovaných fondoch 1,05 až 1,88 % ročne, v negarantovaných fondoch 2,60 až 10,18 % ročne. Počet nových sporiteľov od roku 2015 medziročne kontinuálne rastie. Aj preto robustný a stabilný druhý pilier dokáže znížiť tlak na verejné financie v časoch, keď sa naplno prejaví demografická kríza.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Slovensko zvažuje nové pravidlá pre starších vodičov
- 2.Nemajetkovú ujmu pre pozostalých kryje PZP
- 3.Marcová inflácia zrýchlila na 4,0 %. Ako rast cien ovplyvní naše financie a investície?
- 4.Objavil sa vám vo výpise poplatok za hazardné hry? Dôvod vás možno prekvapí
- 5.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom