V druhom dôchodkovom pilieri pribúdajú sporitelia po tisícoch. Čo sa to tam deje?
V dôchodkových fondoch druhého dôchodkového piliera si momentálne sporí takmer 1,82 milióna sporiteľov. Od začiatku roka ich pribudlo viac ako 53-tisíc a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku predstavuje prírastok až 73-tisíc sporiteľov.

Zdroj: Freepik
Automatický vstup
Podľa informácie Asociácie dôchodkových správcovských spoločností ku koncu októbra 2023 si v druhom dôchodkovom pilieri sporilo 1 819 900 sporiteľov. Ich nárast v posledných mesiacoch je prirodzený, pretože od mája tohto roku platí, že prvýkrát zamestnaní mladí ľudia do druhého piliera vstupujú automaticky, a teda nemusia pre to urobiť vôbec nič.
Automatický vstup do druhého piliera sa týka aj tých osôb mladších ako 40 rokov, ktoré nemali povinnosť platiť odvody na dôchodkové poistenie, no po 1. máji 2023 im vznikla. Platí tiež, že každý sporiteľ, ktorý do druhého piliera vstúpil automaticky, môže do dvoch rokov z neho vystúpiť.
Úspory sú v pohybe
Títo sporitelia majú v súčasnosti (k 3. novembru 2023) v druhom pilieri uložených takmer 13,3 miliardy eur, ktoré sa im priebežne zhodnocujú. V garantovaných fondoch je to 6,48 miliardy eur a v negarantovaných fondoch takmer 6,82 miliardy eur.
Toto číslo sa priebežne mení, pretože od júla 2023 sa začali presúvať úspory z garantovaných do negarantovaných fondov viac ako pol miliónu sporiteľov. Cieľom je zosúladenie rozloženia majetku sporiteľa s predvolenou investičnou stratégiou. Zmena sa týka približne 3,7 miliardy eur.
„Presunom úspor sa odstráni posledná zásadná slabina druhého piliera. Systém sporenia si na vlastný dôchodok tak bude ešte efektívnejší a výhodnejší ako doteraz,“ uviedol na margo predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslav Kotov.
Zmena vo výplatnej fáze
V nasledujúcom roku mali nastať zmeny aj vo výplatnej fáze druhého piliera. Keďže poslanci Národnej rady SR počas tohtoročného leta opätovne novelizovali novelu zákona o druhom dôchodkovom pilieri, k zmenám tak príde až k 1. januáru 2025.
V súčasnosti platí, že po odchode do penzie si dôchodca môže vybrať celú sumu, ktorú si nasporil v druhom dôchodkovom pilieri. Podmienkou je, že Sociálna poisťovňa mu z prvého piliera vyplatí dôchodok najmenej 521,30 eura.
Po novom to bude fungovať tak, že od dosiahnutia dôchodkového veku sa nasporená suma rozdelí na dve polovice. Jednu polovicu bude dôchodková spoločnosť vyplácať prostredníctvom takzvaného programového výberu sporiteľovi a druhú polovicu bude aj naďalej priebežne zhodnocovať.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Odborné skúšky s najvyšším stupňom spôsobilosti pre finančných poradcov budú 27. a 28. septembra 2023
- 2.Nemajetkovú ujmu pre pozostalých kryje PZP
- 3.Počas leta nás ohrozuje nielen koronavírus, ale aj úrazy
- 4.So sporením pre dieťa je najlepšie začať hneď po jeho narodení, napríklad aj investovaním do fondov
- 5.NBS: Odolnosť bánk na Slovensku zostáva naďalej vysoká