Úspory Slovákov sa prepadli na rekordné minimum, klesol aj čistý finančný majetok domácností
Obyvatelia Slovenska si aktuálne sporia najmenej od roku 1995. Z disponibilných príjmov si priemerná domácnosť v závere minulého roku po sezónnom očistení odložila len 3,6 %, a to do týchto úspor štatistici započítavajú aj odvody do druhého dôchodkového piliera, ktoré z celkových úspor aktuálne tvorili viac ako polovicu.
Foto: Shutterstock
fb share
Žiaden nárast, naopak, pokles
„Môže za to najmä rekordná inflácia a snaha ľudí udržať si reálnu úroveň spotreby z minulosti. V celej eurozóne pritom miera úspor dosahuje viac ako trojnásobné úrovne (14,1 %). Od pandémie koronavírusu tiež výrazne poklesla, no nie pod predpandemické bežné úrovne 12 až 13 %,“ konštatujú analytici VÚB banky.
Podľa ich slov negatívny trend vidno na bankových vkladoch domácností na Slovensku, ktoré podľa databázy Národnej banky Slovenska (NBS) z maxima 46,4 miliardy eur vlani v januári aktuálne dosahujú už „len“ 46 miliárd eur. V čistom tak úspory ľudí na bežných a termínovaných účtoch za uplynulý rok nielenže o nič nenarástli, ale dokonca aj mierne poklesli. Bolo to po prvýkrát od veľkej recesie v roku 2009. Pritom tieto zdroje sú najdôležitejšou časťou bankových pasív využívaných na úverovanie ekonomiky.
Prejedáme si budúcu spotrebu
Na jednej strane rekordne nízka miera úspor pomáha ekonomike v jej ťažších časoch, keď domácnosti v hospodárstve po pandémii štedro míňajú, no na druhej strane si takto občania „prejedajú“ časť možnej spotreby z budúcnosti.
„Pri 15%-nej inflácii a 10%-nom raste miezd sa totiž životná úroveň zamestnancov rýchlo prepadá. Vlani reálna mzda poklesla o 4,6 % a kúpyschopnosť priemernej výplaty zrejme poklesne aj v tomto roku. Predpokladáme, že to bude okolo –1,5%,“ hovoria ďalej analytici.
Finančný majetok domácností stále klesá
Viac ako hrubé aktíva si vlani pohoršil čistý finančný majetok domácností. „Nielenže máme aktív menej, ale zároveň sa domácnosti ďalej zadlžili, medziročne spolu o 4,3 miliardy eur. Čistý finančný majetok domácností tak klesol oproti koncu roka 2021 o 6,6 miliardy eur, respektíve takmer o 12 %. V prepočte na obyvateľa sme boli v polovici minulého roku v čistom finančnom majetku na druhom mieste rebríčka EÚ od konca, za nami bolo už len Rumunsko. Vývoj v druhej polovici roka 2022 naznačuje, že sme si v tejto našej pozícii nepolepšili, skôr naopak,“ uzatvárajú bankoví analytici.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Aké sú peňažné príspevky pre zdravotne ťažko postihnutých
- 4.Túto daňovú povinnosť musíte stihnúť do konca januára 2025
- 5.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby