Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

UNIVERSAL maklérsky dom: Vďaka vysokým tržbám a zisku si udržali svoju doterajšiu pozíciu v rebríčku TOP 10

Roland Régely Financie
SK
EN
Poslať

Majú vysoké tržby aj zisk a v rebríčku najväčších finančných sprostredkovateľov stabilnú poprednú pozíciu už niekoľko rokov. Spoločnosť UNIVERSAL maklérsky dom k tomu tento rok pridala najlepší výsledok od svojho začiatku, spustila digitálne inovácie a úspešne buduje svoj vlastný broker pool. Ako sa to firme podarilo?

image

Foto: UNIVERSAL Maklérsky dom

Zisk vo výške 678-tisíc eur

Spoločnosť v roku 2020 zvýšila zisk o 94 % na 678 796 eur, pričom rok predtým to bolo 350 483 eur. Je to rekordná suma a najlepší výsledok v dvadsaťročnej histórii firmy. Taký vysoký percentuálny rast zisku nezaznamenal žiadny iný finančný sprostredkovateľ z top desiatky agentov pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu.

Do momentu zverejnenia minuloročných výsledkov bol najúspešnejší rok 2018. Vtedy firma dosiahla finančným sprostredkovaním zisk vo výške 556 357 eur. Ak sa pozrieme na zisk ostatných TOP 10 sprostredkovateľov, firme v tomto prehľade patrí 9. priečka.

Najvyššie tržby v histórii

Spoločnosť nenavýšila len zisk, ale aj tržby. Tie sa v minulom roku vyšplhali na 14,9 milióna eur, čo je tiež doposiaľ najvyššia suma, s akou kedy firma ukončila kalendárny rok.

Spoločnosť tak rástla počas pandémie, rovnako ako väčšina najväčších finančných sprostredkovateľov na Slovensku. V jej prípade to bolo medziročne (v porovnaní s rokom 2019) o 14,5 %

Takmer 700 agentov

Z údajov Národnej banky Slovenska možno vyčítať, že spoločnosť ukončila rok 2020 s celkovým počtom finančných sprostredkovateľov 661. To je o 7 viac ako pri konečnom sumári podriadených agentov v roku 2019.

Najviac podriadených finančných sprostredkovateľov firmy pracuje v sektore poistenia a zaistenia, celkovo až 638. Nasleduje oblasť poskytovania úverov, kde má oprávnenie 491 agentov, a tretí najväčší počet pôsobí v sektore kapitálového trhu – 375 agentov.

Práca podriadených finančných agentov je podporovaná celkovo 45 spolupracovníkmi v centrále spoločnosti, čo je o 10 % viac ako v roku 2019, keď ich bolo 41. Spoločnosť mala  vlani v priemere desať kmeňových zamestnancov.

Názor predsedu predstavenstva spoločnosti

Marcel ZeleňákPredseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Marcel Zeleňák hodnotí rok 2020 ako mimoriadne úspešný: „Nielen kvôli finančným výsledkom, ktoré sa nám podarilo dosiahnuť, ale aj kvôli tomu, že sa nám a našim sprostredkovateľom podarilo na vzniknutú situáciu zareagovať veľmi promptne, a presun do online prostredia bol úplne bezproblémový.“ Ocenil najmä veľmi dobré klientske vzťahy, vďaka ktorým firma dokázala poskytovať služby na diaľku na rovnakej kvalitatívnej úrovni ako roky predtým.

„Ukázalo sa, že naše mnohoročné kontinuálne investície do moderných online nástrojov mali zmysel. Naša unikátna aplikácia iŠanón 2.0 pre správu poistných, úverových či sporiacich zmlúv dokázala svoju opodstatnenosť,“ dopĺňa generálny riaditeľ. Novinky však pomohli nielen sprostredkovateľom, ale najmä klientom.

Rok 2020 podľa M. Zeleňáka potvrdil, že rozhodnutie ísť cestou investícií do digitalizácie bolo správne a firma v tejto ceste bude pokračovať aj v budúcnosti. „Už teraz môžeme prezradiť, že ešte tento rok chystáme spustiť nové vydanie iŠanón 3.0 s úplne novým dizajnom a novými funkcionalitami vrátane identifikácie klienta na diaľku prostredníctvom tvárovej biometrie.“ Firma si od tohto kroku sľubuje naplnenie ambície byť digitálnym lídrom v oblasti finančného sprostredkovania.

Najväčší náklad firmy predstavujú služby

Majetok spoločnosti v roku 2020 predstavoval 5,191 milióna eur, čo je zhruba o 500-tisíc eur menej ako rok predtým. Dlhodobý nehmotný majetok dosiahol v roku 2020 hodnotu takmer 300-tisíc eur, rok predtým to bolo takmer o polovicu menej (151-tisíc eur). Vyššie boli tiež náklady na softvér. V roku 2020 predstavovali 261-tisíc eur, rok predtým to bolo 115-tisíc eur.

Najväčším nákladom firmy zostávajú služby. Táto položka mala v účtovnej závierke hodnotu 13,431 milióna eur, rok predtým to bolo 11,938 milióna eur. Spoločnosť tiež vyplatila odmeny členom predstavenstva vo výške 26 222 eur, čo je približne rovnako ako v roku 2019.

Firma podľa údajov finstat.sk pracuje s hrubou maržou približne 9 %. Tento ukazovateľ vyjadruje, koľko percent z tržieb spoločnosti ostalo po zaplatení nákladov. Celková jej zadlženosť je na úrovni 75 %. Spoločnosť teda financuje svoje aktíva z vlastných zdrojov v pomere 1:3. Vlastný kapitál spoločnosti je vo výške 1,171 milióna eur a aktíva sú vo výške 4,693 milióna eur.

Podľa verejne dostupných údajov sú konečnými užívateľmi výhod spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom Pavol Krajč, Martin Lancz, Tomáš Bujňák a Katarína Bujňáková. Predsedom predstavenstva je Marcel Zeleňák.

Vlastný broker pool

Spoločnosť posledné roky ťaží aj z toho, že buduje svoj vlastný broker pool – UBP. Je to nezávislá platforma, ktorá firme umožňuje zahrnúť pod seba nové skupiny podriadených finančných agentov, ktorí vystupujú pod vlastným menom, s vlastnou obchodnou víziou, no využívajú zázemie a dlhoročné know-how materskej firmy. Napríklad legislatívny a administratívny dáždnik, moderný informačný systém PORTOS vrátane kompletných online nástrojov, klientsku aplikáciu iŠanon 2.0. K dispozícii tiež majú služby odborných garantov, hlavného likvidátora, vzdelávacej akadémie a denného call centra.

Technologické a produktové zmeny

Firma v uplynulom roku zareagovala na potreby trhu rôznymi technologickými, ale aj produktovými zmenami. Spomína sa najmä potvrdzovanie zmlúv a dokumentov na diaľku, online kancelária, investičná kalkulačka „InKa“ a nové typy neživotného poistenia.

Pandémia koronavírusu a iné závažné ochorenia podľa vedenia firmy zvýraznili potrebu poistenia života a zdravia. Ešte viac vyhľadávaným „artiklom“ sa stali produkty sporenia, respektíve investovania.  Podľa vyjadrení predstaviteľov spoločnosti klienti objavili význam online kalkulačiek, a nasadenie novej investičnej kalkulačky sa tak pre firmu ukázalo ako ďalšie z užitočných rozhodnutí.

Profil spoločnosti: Dve desaťročia medzi top maklérmi

Spoločnosť vznikla v roku 2001, teda presne pred 20 rokmi. Je to jedna z najdlhšie pôsobiacich slovenských sprostredkovateľských firiem na trhu. Okrem toho, že poskytuje komplexné služby v oblasti finančného sprostredkovania, buduje si tiež vlastný broker pool, čím si získava nové skupiny podriadených finančných agentov. Spoločnosť z roka na rok zväčšuje svoje tržby, počty sprostredkovateľov i partnerov. Len v minulom roku mala uzatvorených celkovo 68 aktívnych zmlúv s finančnými inštitúciami, patrí tak k firmám s najväčším počtom partnerských zmlúv na Slovensku.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
15.10.2021 Robert Juriš

Senior director z Partners Group SK Libor Kovalčík prešiel ku konkurenčnej spoločnosti Simplea aj so 70 maklérmi

Slovenský trh finančných sprostredkovateľov nikdy nebol stopercentne stabilný. Makléri často migrujú za lepšími finančnými nástrojmi, ...

11.10.2021 Robert Juriš

Spoločnosť Partners Group SK medziročne zvýšila produkciu o 20 % a zažila najúspešnejší september vo svojej histórii

Rok 2021 je pre lídra na slovenskom trhu finančného sprostredkovania, pre spoločnosť Partners Group SK, mimoriadne rušným obdobím. ...

8.10.2021 Robert Juriš

FinGO štartuje v Česku. Chce sa stať prvou voľbou pre klientov a prepracovať sa do prvej trojky na trhu

Sprostredkovateľská spoločnosť FinGO vstupuje na český finančný trh. Aktuálna slovenská osmička, ktorá prevádzkuje rovnomennú platformu ...

29.9.2021 Robert Juriš

Juraj Juras po takmer desiatich rokoch končí na poste generálneho riaditeľa Partners Group SK

Líder na slovenskom trhu finančného sprostredkovania Partners Group SK bude mať nového šéfa. Na poste generálneho riaditeľa po takmer ...

21.9.2021 Roland Régely

Brokeria: Do TOP 10 prenikla takmer ihneď po svojom vzniku a každým rokom rastie

Jeden z najmladších samostatných finančných agentov (SFA) na slovenskom finančnom trhu krátko po svojom štarte prenikol do TOP 10 ...

7.9.2021 Roland Régely

Respect Slovakia: Vysoké tržby sa dajú dosahovať aj s nižším počtom agentov

Majú jeden z najmenších počtov podriadených finančných agentov, no v súhrne tržieb patria medzi tých najväčších maklérov na Slovensku. ...

12.8.2021 Roland Régely

Swiss Life Select Slovensko: Rebranding počas pandémie a postupný návrat k rekordným tržbám

Swiss Life Select Slovensko je novou značkou na slovenskom trhu, ale nováčikom rozhodne nie je. Vznikla po akvizícii spoločnosti Fincentrum ...

29.7.2021 Roland Régely

OVB Allfinanz Slovensko: Počas pandémie si udržala vysoké zisky aj obrat

Najväčší počet agentov a rekordné tržby počas pandémie síce nestačili na prvenstvo, no aj tak má OVB Allfinanz Slovensko za sebou ...

1.7.2021 Roland Régely

Macula: V pandemickom roku zvýšili zisk o 40 % a sú už len krok od TOP 10 finančných agentov

Podľa minuloročných podnikateľských výsledkov finančných sprostredkovateľov to vyzerá tak, že „vstupenku“ do TOP 10 by mohli ...

17.6.2021 Roland Régely

FinGO.sk: Vďaka hypotékam aj online klientom majú za sebou mimoriadne úspešný rok

Pre broker poolovú spoločnosť FinGO.sk bol rok 2020 úspešný vo viacerých oblastiach. Mladá firma rastie aj počas pandémie, minulý rok ...

3.6.2021 Roland Régely

Partners Group SK: Nový líder na slovenskom trhu finančného sprostredkovania. Ako sa mu to podarilo?

Spoločnosť dosiahla výrazný nárast tržieb a udržala si miliónové zisky aj počas pandémie koronavírusu. Partners Group SK sa počas ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Hlas sa do spolupráce so Smerom nehrnie, podľa Pellegriniho v blízkej dobe parlamentné voľby nebudú
 2. 2.
  Vyplácanie miliónov eur schránkovým firmám v rámci pandemickej prvej pomoci už vyšetruje NAKA
 3. 3.
  Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online
 4. 4.
  TOP finanční sprostredkovatelia: Úspech firmy nezávisí len od počtu podriadených agentov
 5. 5.
  Sila dolára stúpa, cena zlata klesá. Napriek tomu žltý kov zostáva investičným ostrovom istoty