Tretia výzva na obnovu rodinných domov je zverejnená, no žiadosť je možné podať až o mesiac
Hoci nová výzva na obnovu starších rodinných domov, ktorá je už treťou v poradí, bola zverejnená 27. marca 2023, žiadosti o dotáciu bude možné podávať až od 24. apríla tohto roku. Dobrou správou pre tých, ktorí v predošlých pilotných výzvach so svojou žiadosťou nepochodili či nestihli na výzvy reagovať, je výrazné zjednodušenie podmienok žiadania o finančné prostriedky.

Foto: Shutterstock
Na pilotné výzvy reagovalo málo záujemcov
Prvé dve pilotné výzvy na dotáciu v programe Obnov dom z Plánu obnovy a odolnosti boli ukončené koncom februára 2023. Pri oboch odrádzala záujemcov o finančné príspevky zvýšená administratívna náročnosť a komplikované podmienky.
Cieľom programu je obnoviť 30-tisíc rodinných domov a do roku 2026 je na to vyčlenených pol miliardy eur. Doposiaľ však bolo zaregistrovaných iba 3 580 žiadostí.
Aj preto Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) zverejnila nové zjednodušené podmienky pre žiadateľov, ktorí majú záujem zapojiť sa do projektu. V ponuke je v rámci tretej výzvy stále 190 miliónov eur. Podľa posledných zverejnených údajov sa dosiaľ podarilo uspokojiť len vyše 200 žiadateľov.
Kompletná nová výzva aj so všetkými prílohami podľa agentúry už bola zverejnená. Občania však budú môcť predkladať svoje žiadosti až od 24. apríla 2023.
Znížili administratívu, veria, že zrýchlia
Prepracovaním novej výzvy chce SAŽP zjednodušiť nielen podmienky, ale aj proces podávania samotnej žiadosti, kde sa výrazne znižuje počet povinných príloh, a tým aj administratívne zaťaženie žiadateľa. Žiadosť musí byť podaná online, prostredníctvom formulára na stránke Obnovdom.sk.
„Naším cieľom je, aby do tridsiatich dní od podania žiadosti dostal každý žiadateľ spätnú väzbu o splnení či nesplnení podmienok. Pri zrýchlenom tempe hodnotenia žiadostí budeme schopní do 31. júla 2023 zazmluvniť 9- až 10-tisíc ľudí, ktorí sa ešte pred vykurovacou sezónou môžu pustiť do obnovy svojich domov,“ vyhlásil minister životného prostredia SR Ján Budaj, ktorý verí, že proklientsky orientované podmienky výrazne zrýchlia posudzovanie žiadostí.
Hlavné zmeny v podmienkach novej výzvy
V rámci tých najdôležitejších podstatných podmienok dochádza k týmto zjednodušeniam:
1) Ruší sa podmienka pre žiadateľa mať trvalý pobyt v rodinnom dome, bez ktorého bude po novom možné získať príspevok.
2) Nevyžaduje sa doklad o tom, že žiadateľ nemá dlžoby voči štátu.
3) Požiadavka na úsporu primárnej energie je minimálne 30 %.
4) Veľmi dôležitou zmenou je aj samotná výška podpory. V prípade čerpania do 15-tisíc eur môže plán obnovy občanom poskytnúť až 75 % financií. Žiadateľ si tak musí zabezpečiť len zvyšných 25 %. Ak však zrealizuje opatrenia na úsporu primárnej energie až nad 60 %, má nárok na bonus vo výške 4-tisíc eur a môže získať finančný príspevok až do výšky 19-tisíc eur. Bonus sa vyplatí po realizácii rekonštrukcie.
5) Zrealizované musí byť aspoň jedno opatrenie zo skupiny A, čo znamená zateplenie obvodného plášťa, výmenu okien a dverí, zateplenie stropu a podlahy.
6) Zvyšujú sa aj jednotkové sadzby za opatrenia, aby reflektovali infláciu.
Zjednodušené je aj podávanie samotnej žiadosti
Pred podaním žiadosti si stačí pripraviť tri doklady a aj samotné vypĺňanie žiadosti bude po novom pohodlnejšie a menej časovo náročné.
Stačí vyplniť jednoduchý formulár, pričom žiadatelia nemusia okamžite vypĺňať technické údaje z energetického certifikátu alebo z projektového energetického hodnotenia. Na vyplnenie žiadosti stačí občiansky preukaz, list vlastníctva a potvrdenie o veku stavby.
Potvrdenie o veku stavby sa dá doložiť buď kolaudačným rozhodnutím, znaleckým posudkom o veku stavby alebo potvrdením od mestského či obecného úradu o veku stavby.
K zrýchleniu procesov by malo prispieť aj zrušenie týchto príloh
- Energetický certifikát (ECB) alebo projektové energetické hodnotenie (PEH) nie sú po novom prílohou žiadosti, potrebné je však doručiť ich do troch mesiacov od podpísania zmluvy. Žiadateľ vďaka tomu môže najprv podať žiadosť a má čas na vybavovanie certifikátu.
- Stavebné povolenie a ohlásenie drobnej stavby už nie sú prílohou k žiadosti. Nahradí ich čestné vyhlásenie žiadateľa, pričom žiadateľ si naďalej musí splniť všetky podmienky vyplývajúce zo stavebného zákona. Naďalej sa preto odporúča, aby majitelia domov pri zateplení ohlásili stavebné úpravy a podali ohlášku na miestnom stavebnom úrade.
- Pri podaní žiadosti o finančný príspevok nie je potrebný ani doklad o bankovom účte, keďže ten sa predkladá až po podpise zmluvy.
Naďalej však platia niektoré pôvodne stanovené podmienky
- Uchádzačom o dotáciu môže byť len majiteľ rodinného domu skolaudovaného pred 1. januárom 2013, ktorý spĺňa aj ďalšie podmienky.
- Žiadateľom je fyzická osoba, ktorá je občanom EÚ a má trvalý pobyt na území SR.
- Dom sa využíva v prevažnej miere na bývanie. V prípade, že sa využíva aj na iné účely platí, že na podnikateľské alebo hospodárske účely sa nemôže využívať viac ako 10 % podlahovej plochy.
- Na liste vlastníctva, v projektovom alebo energetickom hodnotení či certifikáte musí byť stavba uvedená ako rodinný dom (RD).
- Žiadateľ musí zostať vlastníkom alebo spoluvlastníkom až do vyplatenia dotácie. Ak má dom viac spoluvlastníkov, o dotáciu žiadajú všetci spolu. Ten, ktorý žiadosť predkladá, je hlavným žiadateľom.
- Platí, že na projekt, ani na žiadnu jeho časť nemohol byť v minulosti vyplatený alebo schválený finančný príspevok z iných verejných zdrojov, ktorý by predstavoval duplicitné financovanie opatrenia.
- Žiadateľ musí zrealizovať aspoň jedno zo zoznamu povinných opatrení, ktorým sa dosiahne spomínaná úspora primárnej energie minimálne o 30 % oproti stavu pred obnovou.
Aký je časový rámec na obnovu domu?
Podmienkou pri obnove rodinných domov je stanovené maximálne obdobie, za ktoré je potrebné vykonať rekonštrukciu domu.
Pôvodné podmienky stanovovali rozdielne časové obdobie na základe toho, ako sa stavba realizovala. Pri realizácii obnovy na základe stavebného povolenia to bolo maximálne 12 mesiacov od dňa doručenia oznámenia o schválení žiadosti o poskytnutie dotácie. Za ukončenie realizácie projektu sa považoval deň kolaudačného rozhodnutia.
Ak obnova domu prebiehala len na základe ohlášky, to bolo maximálne 8 mesiacov. Za ukončenie realizácie projektu sa považoval deň odovzdania diela, prípadne jeho poslednej časti na základe preberacieho protokolu o prevzatí diela prijímateľom.
Po novom je však v tretej výzve časový rámec na obnovu domu stanovený na 10 mesiacov od účinnosti zmluvy.
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Takto sa od 1. júla 2023 zvýšia penzie dôchodcom podľa počtu odpracovaných rokov
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Maximálna dávka v nezamestnanosti od júla 2023 stúpne na 1 329,10 eura
- 4.Stravné pre zamestnancov bude od 1. júna 2023 opäť vyššie
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur