Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

TOP 6 praktických rád, ako ušetriť financie

Naďa Černá Financie Poslať

Ceny za energie a potraviny neustále stúpajú. Mnohých ľudí to núti zamyslieť sa nad možnosťami, ako ušetriť, respektíve ako zbytočne nemíňať ťažko zarobené financie. Dobrou správou je, že existuje hneď niekoľko spôsobov, ako znížiť svoje výdavky a ušetriť desiatky či stovky eur. Ktoré to sú?

ak ušetriť

Foto: Shutterstock

1) Spíšte si všetky svoje výdavky

Ak platíte kartou, spísanie zoznamu jednotlivých výdavkov bude jednoduché. Na druhej strane, ak platíte skôr v hotovosti, počas nasledujúcich dní alebo týždňov sledujte svoje výdavky a zapisujte si ich na papier alebo do mobilu.

Keď budete mať pred sebou zoznam všetkých výdavkov, zistíte nielen to, koľko mesačne približne míňate, ale takisto, na čo míňate najviac. Existujú totiž výdavky, ktoré si ani nemusíte uvedomovať. Môže to byť napríklad káva, ktorú si každé ráno kúpite v kaviarni cestou do práce, alebo drahšie potraviny, ktoré môžete kúpiť niekde inde aj lacnejšie.

Do kategórie ďalších menších výdavkov sa môže radiť predplatné za streamovacie služby. Skutočne stíhate pozerať seriály a filmy priebežne na dvoch alebo troch službách? S veľkou pravdepodobnosťou nie. Predplaťte si jednu, pozrite si na nej, čo chcete, a potom si ju vymeňte za inú. Ak cvičíte každý deň vo fitness centre, kúpte si mesačnú permanentku, ktorá vás vyjde lacnejšie ako jednorazové vstupy.

Rovnako sa zamyslite nad ďalšími predplatnými a členstvami, ktoré možno ani len nevyužívate, no zabudli ste ich zrušiť. Veľa dokážete ušetriť aj vtedy, keď si doma prichystáte svoju vlastnú kávu, desiatu, obed či olovrant. Nemusíte tak robiť vždy, stačí niekoľkokrát do mesiaca a uvidíte, že zmenu vo svojej peňaženke si všimnete takmer okamžite.

2) Dávajte si pozor na poplatky

Poplatky za využívané služby vyzerajú veľmi nevinne, no časom sa môžu zmeniť na pomerne vysokú sumu. Pozor by ste si mali dávať napríklad na poplatky za vedenie bankového účtu. Ak ho pravidelne využívate, je možné, že vám iná banka môže poskytnúť účet bez poplatkov alebo s výhodnejšími podmienkami.

K ďalším bankovým poplatkom patrí aj poplatok za posielanie SMS správ. Niektoré inštitúcie vám pošlú správu o zrealizovanej transakcii alebo inom pohybe na účte, no za určitú sumu. Ak spravíte niekoľko platieb za deň, poplatok za notifikačné SMS vás môže nemilo prekvapiť.

3) Svoj nákup si vždy dobre premyslite

Nehľadiac na to, akú dobrú cenu môže mať vec, ktorú ste objavili v obchode, vždy si premyslite, či ju potrebujete. Impulzívne nakupovanie je problém, ktorý trápi mnohých a spôsobuje, že si často domov prinesieme úplne zbytočné veci. Ako bojovať proti tomuto problému?

Ideálnym riešením je pravidlo 24 hodín. Ak sa vám niečo zapáčilo, počkajte jeden celý deň. Keď aj po tomto čase budete predmet stále chcieť, kúpte si ho. S veľkou pravdepodobnosťou však budete radi, že ste chvíľku počkali a lákaniu nákupu ste odolali.

Veľmi dobrým tipom, ktorý funguje, keď idete nakupovať potraviny, je, ísť do obchodu vždy s plným žalúdkom. Keď ste najedení, na veci v regáloch nebudete mať chuť. Nekúpite tak všetko, na čo vám padne zrak.

4) Veci nevyhadzujte

Osoh môžete mať aj z vecí, ktoré už doma nechcete. Ak ide o predmety, ktoré sú zachovalé a mohli by nájsť ešte využitie, posuňte ich za nižšiu sumu ďalej. V súčasnosti existuje veľké množstvo rôznych platforiem slúžiacich na predaj. Niektoré sú univerzálne a predáte na nich oblečenie, elektroniku aj ojazdené vozidlo. Iné sú určené len na jeden typ predmetov, napríklad odevy.

Bazáre však môžete využiť na nákup aj vy sami. Zistite, či sa v ich ponuke nenachádza niečo, čo potrebujete. Prípadne sa opýtajte známych. Nikdy neviete, či nemajú v domácnosti alebo v šatníku presne tú vec, ktorú hľadáte.

5) Využívajte úsporné riešenia

Na trhu sa stretnete s množstvom úsporných výrobkov, ktoré vám pomôžu ušetriť desiatky eur. Skvelým príkladom sú LED žiarovky, ktoré sú ako stvorené do domácností, kde sa svieti viac ako dve hodiny denne. Okrem toho, že tento typ žiaroviek vydrží dlhšie, pomôžu vám znížiť náklady za energie.

Ďalším pomocníkom je umývačka riadu. Na začiatku do nej síce musíte investovať, no rozhodne sa oplatí. Okrem financií šetrí aj vašu energiu a čas. Plus, v súčasnosti sa na trhu nachádzajú aj lacnejšie, no pritom stále výkonné modely umývačiek, ktoré si môže dovoliť aj rodina s menším rozpočtom.

Výborné sú aj ECO programy, ktoré poskytujú spotrebiče, ako napríklad sušičky bielizne alebo práčky. ECO funguje tak, že odevy perie alebo suší pri nižších teplotách, pričom dosahuje rovnakú kvalitu ako pri vyššej spotrebe energií.

Desiatky eur môžete ušetriť aj vtedy, keď obľúbené kúpanie nahradíte rýchlou sprchou. Prípadne, keď sa do práce odveziete autobusom, prejdete sa pešo, alebo kratšie vzdialenosti zdoláte na kolobežke či bicykli. 

6) Zbytočne sa nezadlžujte

A teraz sa pozrime priamo na financie. Keď nemusíte, neberte si úvery a pôžičky, ktoré vám môžu neskôr skomplikovať život. Ak si chcete kúpiť niečo drahšie, našetrite si na to. Iným riešením je výrobok si vôbec nekúpiť.

Príliš drahá spotrebná elektronika alebo vozidlo nie sú dobrou investíciou, pretože ich cena klesá hneď po tom, ako ich kúpite. Na rozdiel od nehnuteľností alebo zlata nenaberajú na hodnote, takže na nich nemôžete zarobiť. Preto si vždy dobre premyslite, či vytúžený predmet bežnej spotreby naozaj potrebujete, a aké reálne benefity vám jeho kúpa prinesie. 

Úplne zbytočné je vybavovanie úverov kvôli nakupovaniu darčekov na Vianoce, narodeniny, meniny či výročia. Jeden rok sa radšej uskromnite, našetrite si a na ďalší rok si užite pekné sviatky.

logo
Prečítajte si tiež:
21.1.2024 Redakcia FinReport

Top 7 finančných hriechov, ktoré vás pripravia o peniaze

Vlastniť dostatok peňazí na pokrytie pohodového života a občas aj po troche luxusu túži zrejme úplne každý. Nie všetci sa však vo ...

20.10.2022 Andrej Vida

TOP 11 rád, ako môžete ušetriť na energiách vo svojej domácnosti – 1. časť

Otázka nárastu nákladov na energie je už niekoľko mesiacov aktuálna vo všetkých európskych krajinách. Týka sa to, samozrejme, aj nás. ...

13.8.2022 Naďa Černá

TOP 7 najväčších ekonomických kríz v histórii ľudstva

Finančné krízy sú ekonomický jav, ktorý sa v histórii ľudstva vyskytol už niekoľkokrát. Aj v súčasnosti stojíme na prahu jednej, o ...

9.6.2022 Redakcia FinReport

TOP 10 praktických rád, ako ušetriť na poplatkoch v banke

Viaceré banky zvýšili poplatky pre klientov a ďalšie zdražovanie v sadzobníkoch ohlásili aj od mája a júna 2022. Preto je dobré vedieť, ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi

Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Známe príslovie platí pri nakladaní s financiami dvojnásobne. Deti, ktoré si do ...

15.4.2022 Redakcia FinReport

Inflácia pohlcuje úspory, preto je dobré vedieť, ako ich ochrániť pred znehodnotením

Slováci majú v bankách uložených viac ako 40 miliárd eur, ktoré postupne pohlcuje inflácia. Všetky peniaze na bežných účtoch strácajú ...

3.4.2022 Redakcia FinReport

TOP 5 tipov, ako ochrániť svoje peniaze pred prudko rastúcou infláciou

Inflácia na Slovensku v roku 2022 vyskočila nad 8 %. Rast cien tovarov a služieb je výsledkom súhry viacerých faktorov. Príčinou je najmä ...

15.1.2022 Dominik Horváth

V čele najväčších technologických spoločností stoja lídri z Indie

V priebehu posledných dvoch desaťročí sa viacerí generálni riaditelia s indickými koreňmi dokázali presadiť v celosvetovom rebríčku ...

14.1.2022 Redakcia FinReport

TOP 4 spôsoby, ako môžu veľké firmy prispieť k zelenšej planéte

Téma ekológie a udržateľnosti v ekonomike a podnikaní je v súčasnosti už takmer rovnako dôležitá ako téma zisku a prosperity. ...

24.12.2021 Robert Juriš

Aukcie: Rebríček TOP 10 komerčne najúspešnejších maliarov, ktorých obrazy vydražili za stámilióny eur

Mnohé slávne obrazy majú nielen estetickú a umeleckú hodnotu. Stávajú sa tiež predmetom dražieb, a teda investícií zberateľov umenia či ...

4.12.2021 Naďa Černá

Psychológia peňazí: TOP 9 tipov pre správne finančné rozhodnutia

Správne hospodárenie s financiami je často diskutovanou témou. Nakupovanie nepotrebných vecí a zbytočné míňanie peňazí trápi mnohých ...

28.11.2021 Redakcia FinReport

Ako finančne zvládnuť Vianoce? Pomôže rezerva a plánovanie výdavkov

Väčšina rodín si chce dvakrát do roka – v lete počas dovolenky a na Vianoce – dopriať viac ako zvyčajne. To na Slovensku dlhodobo ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay