TOP 6 praktických rád, ako ušetriť financie
Ceny za energie a potraviny neustále stúpajú. Mnohých ľudí to núti zamyslieť sa nad možnosťami, ako ušetriť, respektíve ako zbytočne nemíňať ťažko zarobené financie. Dobrou správou je, že existuje hneď niekoľko spôsobov, ako znížiť svoje výdavky a ušetriť desiatky či stovky eur. Ktoré to sú?

Foto: Shutterstock
1) Spíšte si všetky svoje výdavky
Ak platíte kartou, spísanie zoznamu jednotlivých výdavkov bude jednoduché. Na druhej strane, ak platíte skôr v hotovosti, počas nasledujúcich dní alebo týždňov sledujte svoje výdavky a zapisujte si ich na papier alebo do mobilu.
Keď budete mať pred sebou zoznam všetkých výdavkov, zistíte nielen to, koľko mesačne približne míňate, ale takisto, na čo míňate najviac. Existujú totiž výdavky, ktoré si ani nemusíte uvedomovať. Môže to byť napríklad káva, ktorú si každé ráno kúpite v kaviarni cestou do práce, alebo drahšie potraviny, ktoré môžete kúpiť niekde inde aj lacnejšie.
Do kategórie ďalších menších výdavkov sa môže radiť predplatné za streamovacie služby. Skutočne stíhate pozerať seriály a filmy priebežne na dvoch alebo troch službách? S veľkou pravdepodobnosťou nie. Predplaťte si jednu, pozrite si na nej, čo chcete, a potom si ju vymeňte za inú. Ak cvičíte každý deň vo fitness centre, kúpte si mesačnú permanentku, ktorá vás vyjde lacnejšie ako jednorazové vstupy.
Rovnako sa zamyslite nad ďalšími predplatnými a členstvami, ktoré možno ani len nevyužívate, no zabudli ste ich zrušiť. Veľa dokážete ušetriť aj vtedy, keď si doma prichystáte svoju vlastnú kávu, desiatu, obed či olovrant. Nemusíte tak robiť vždy, stačí niekoľkokrát do mesiaca a uvidíte, že zmenu vo svojej peňaženke si všimnete takmer okamžite.
2) Dávajte si pozor na poplatky
Poplatky za využívané služby vyzerajú veľmi nevinne, no časom sa môžu zmeniť na pomerne vysokú sumu. Pozor by ste si mali dávať napríklad na poplatky za vedenie bankového účtu. Ak ho pravidelne využívate, je možné, že vám iná banka môže poskytnúť účet bez poplatkov alebo s výhodnejšími podmienkami.
K ďalším bankovým poplatkom patrí aj poplatok za posielanie SMS správ. Niektoré inštitúcie vám pošlú správu o zrealizovanej transakcii alebo inom pohybe na účte, no za určitú sumu. Ak spravíte niekoľko platieb za deň, poplatok za notifikačné SMS vás môže nemilo prekvapiť.
3) Svoj nákup si vždy dobre premyslite
Nehľadiac na to, akú dobrú cenu môže mať vec, ktorú ste objavili v obchode, vždy si premyslite, či ju potrebujete. Impulzívne nakupovanie je problém, ktorý trápi mnohých a spôsobuje, že si často domov prinesieme úplne zbytočné veci. Ako bojovať proti tomuto problému?
Ideálnym riešením je pravidlo 24 hodín. Ak sa vám niečo zapáčilo, počkajte jeden celý deň. Keď aj po tomto čase budete predmet stále chcieť, kúpte si ho. S veľkou pravdepodobnosťou však budete radi, že ste chvíľku počkali a lákaniu nákupu ste odolali.
Veľmi dobrým tipom, ktorý funguje, keď idete nakupovať potraviny, je, ísť do obchodu vždy s plným žalúdkom. Keď ste najedení, na veci v regáloch nebudete mať chuť. Nekúpite tak všetko, na čo vám padne zrak.
4) Veci nevyhadzujte
Osoh môžete mať aj z vecí, ktoré už doma nechcete. Ak ide o predmety, ktoré sú zachovalé a mohli by nájsť ešte využitie, posuňte ich za nižšiu sumu ďalej. V súčasnosti existuje veľké množstvo rôznych platforiem slúžiacich na predaj. Niektoré sú univerzálne a predáte na nich oblečenie, elektroniku aj ojazdené vozidlo. Iné sú určené len na jeden typ predmetov, napríklad odevy.
Bazáre však môžete využiť na nákup aj vy sami. Zistite, či sa v ich ponuke nenachádza niečo, čo potrebujete. Prípadne sa opýtajte známych. Nikdy neviete, či nemajú v domácnosti alebo v šatníku presne tú vec, ktorú hľadáte.
5) Využívajte úsporné riešenia
Na trhu sa stretnete s množstvom úsporných výrobkov, ktoré vám pomôžu ušetriť desiatky eur. Skvelým príkladom sú LED žiarovky, ktoré sú ako stvorené do domácností, kde sa svieti viac ako dve hodiny denne. Okrem toho, že tento typ žiaroviek vydrží dlhšie, pomôžu vám znížiť náklady za energie.
Ďalším pomocníkom je umývačka riadu. Na začiatku do nej síce musíte investovať, no rozhodne sa oplatí. Okrem financií šetrí aj vašu energiu a čas. Plus, v súčasnosti sa na trhu nachádzajú aj lacnejšie, no pritom stále výkonné modely umývačiek, ktoré si môže dovoliť aj rodina s menším rozpočtom.
Výborné sú aj ECO programy, ktoré poskytujú spotrebiče, ako napríklad sušičky bielizne alebo práčky. ECO funguje tak, že odevy perie alebo suší pri nižších teplotách, pričom dosahuje rovnakú kvalitu ako pri vyššej spotrebe energií.
Desiatky eur môžete ušetriť aj vtedy, keď obľúbené kúpanie nahradíte rýchlou sprchou. Prípadne, keď sa do práce odveziete autobusom, prejdete sa pešo, alebo kratšie vzdialenosti zdoláte na kolobežke či bicykli.
6) Zbytočne sa nezadlžujte
A teraz sa pozrime priamo na financie. Keď nemusíte, neberte si úvery a pôžičky, ktoré vám môžu neskôr skomplikovať život. Ak si chcete kúpiť niečo drahšie, našetrite si na to. Iným riešením je výrobok si vôbec nekúpiť.
Príliš drahá spotrebná elektronika alebo vozidlo nie sú dobrou investíciou, pretože ich cena klesá hneď po tom, ako ich kúpite. Na rozdiel od nehnuteľností alebo zlata nenaberajú na hodnote, takže na nich nemôžete zarobiť. Preto si vždy dobre premyslite, či vytúžený predmet bežnej spotreby naozaj potrebujete, a aké reálne benefity vám jeho kúpa prinesie.
Úplne zbytočné je vybavovanie úverov kvôli nakupovaniu darčekov na Vianoce, narodeniny, meniny či výročia. Jeden rok sa radšej uskromnite, našetrite si a na ďalší rok si užite pekné sviatky.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Sporenie v treťom pilieri sa oplatí tým zamestnancom, ktorým naň prispieva aj zamestnávateľ
- 2.Šéf BP Bernard Loony vlani zarobil 10 miliónov libier. Darilo sa aj ďalším top manažérom energetických firiem
- 3.Škoda Brunch - oslava 30 narodenín - 01.04.2023
- 4.FED sa rozhodol pre „holubičie“ riešenie. Úrokovú sadzbu zdvihol najmenej, ako sa len dalo
- 5.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov