Hľadaj

TOP 10 rád, ako ušetriť počas koronakrízy a zároveň sa pripraviť na horšie časy

Zuzana Fryč Financie Poslať

Pandémia koronavírusu ovplyvnila výšku príjmov mnohých domácností. Niektorí ľudia prišli o prácu a s ňou aj o celý príjem, iní ho stratili čiastočne, niektorí dokonca prišli o celé úspory. Čo môžeme urobiť inak, hneď teraz, a ako ušetriť, aby sme zvládli toto nepriaznivé obdobie? Veď poznať spôsoby, vďaka ktorým dokážeme lepšie hospodáriť s peniazmi, je veľkou výhodou aj bez ohľadu na koronakrízu.

sporenie

Foto: Shutterstock

Poštová banka zrealizovala prieskum, ktorý zobrazuje, ako domácnosti plánujú svoje výdavky a hospodária so svojím rozpočtom. „Z prieskumu vyplýva, že 62 % domácností si rodinný rozpočet plánuje približne a svoje výdavky skôr odhadujú. Len 17 % domácností si rozpočet plánuje podrobne a 21 % sa tým, naopak, nezaoberá vôbec,“ uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Prekročenie rozpočtu u väčšiny rodín spôsobujú nečakané či nepríjemné udalosti, ale aj sviatky a rodinné oslavy.

S otázkou, ako môžeme lepšie narábať so svojimi prostriedkami, sme sa obrátili na finančných odborníkov a s ich pomocou sme zostavili desiatku rád a odporúčaní.

1. Odložme si na rezervu hneď po výplate

Finanční analytici a poradcovia sa zhodujú v tom, že najdôležitejšie pre to, aby sme každý mesiac dokázali ušetriť istú časť svojho príjmu, je odložiť si peniaze okamžite po výplate. Súčasne odporúčajú rezervu ideálne vo výške 10 % z príjmu rodiny. „Pre zjednodušenie si môžeme nastaviť trvalý príkaz na finančnú rezervu na rovnaký deň v mesiaci, keď nám chodí výplata,“ odporúča Lýdia Žáčková. Toto pravidlo je jednoducho základom pre tvorbu vlastnej rezervy. Platí pre každého bez ohľadu na jeho finančnú situáciu.

2. Výška minimálnej rezervy by sa mala rovnať aspoň polročnej spotrebe

Pri tvorbe rezervy z dlhodobého hľadiska ekonomická analytička spoločnosti FinGo.sk Lenka Buchláková odporúča vytvoriť si finančnú rezervu vo výške minimálne šesťnásobku mesačných výdavkov, ideálne vo výške 6 až 12-mesačných výdavkov. Tá nám dokáže výrazne pomôcť v horších finančných časoch alebo v prípade, keď sa nám vyskytnú neočakávané výdavky, ktoré musíme zaplatiť. Podľa jej slov to znamená, že ak priemerné mesačné výdavky domácnosti predstavujú 1 500 eur, výška finančnej rezervy by mala byť minimálne 9 000 eur. Dôležité je pravidelne si odkladať peniaze a snažiť sa odporúčanú sumu si nasporiť v horizonte maximálne 5 rokov.

3. Nielen prehľad o príjmoch, ale aj o výdavkoch

Ďalším potrebným krokom je vytvoriť si prehľad, koľko peňazí nám každý mesiac odchádza z účtu na bežné výdavky – napríklad na bývanie, stravu, dopravu, drogériu a ďalšie služby. „Stáva sa, že pri kontrole výdavkov zistíme, že platíme za služby, ktoré prakticky ani nevyužívame,“ opisuje tímový manažér Partners Group SK Peter Randa. Môže ísť o výdavky na členstvo v rôznych kluboch, ktoré možno ani nenavštevujeme, a podobne. Prípadne to môžu byť aj automaticky sťahované sumy z účtu, napríklad za cestovné poistenie, pričom často zabúdame, že za takýto produkt platíme. „Kto nepozná svoje výdavky, len ťažko bude premýšľať nad tým, kde by mohol ušetriť,“ dodáva.

4. Vyhýbajme sa impulzívnym či emocionálnym nákupom

Mnoho ľudí podlieha impulzívnym nákupom. Podľa slov analytičky L. Buchlákovej minulý rok počas karantény výrazne stúpol predaj cez internet. Hoci prišla koronakríza, mnohí ľudia nakupovali viac, ako boli zvyknutí pred krízou. Málokto má pritom k dispozícii neobmedzené financie. Peter Randa preto pred každým nákupom odporúča odpovedať si na otázku – naozaj toto potrebujem? „Ak to nie je životne potrebná vec, odložme tieto výdavky na neskôr. Riešením určite nie sú ani spotrebné úvery či využívanie kreditných kariet, kvôli ktorým z dlhodobého hľadiska minieme oveľa viac peňazí,“ radí P. Randa.

5. Snažme sa šetriť a vydržme vo vytváraní návyku

Podľa rôznych prieskumov vybudovanie si akéhokoľvek návyku trvá v priemere 21 dní. Niektoré štúdie uvádzajú, že v prípade finančných návykov je to aj viac ako 66 dní, čiže vyše dva mesiace. Ako povedala L. Buchláková, potrebné je preto vydržať vo svojom odhodlaní a nevzdať sa pri prvom pokušení alebo prekážke.

6. Prehodnoťme výhodnosť finančných produktov

Ďalším veľmi dôležitým krokom je prehodnotenie výhodnosti využívaných finančných produktov, ako sú spotrebné úvery, hypotéka alebo poistky. Tiež je užitočné zistiť, či sa nedajú získať výhodnejšie podmienky pre produkty v inej banke či poisťovni. Uľahčiť nám to môže konzultácia so skúseným finančným sprostredkovateľom. „Vďaka informáciám, ktorými disponuje, vie navrhnúť riešenie aj v zdanlivo bezvýchodiskovej situácii. Pomôže optimalizáciou existujúceho portfólia podľa aktuálnej situácie a potrieb klienta, ako aj s okresaním zbytočných výdavkov,“ myslí si analytička Buchláková.

7. Finančným produktom priraďme správne priority

V prípade, že došlo k rapídnemu poklesu nášho príjmu a dostávame sa do problémov so splátkami finančných produktov, finančný poradca Slavomír Molnár zo spoločnosti Prosight Slovensko radí najprv prerušiť pravidelné vklady do sporiacich produktov. Následne navštíviť svoju banku a informovať sa o možnostiach refinancovania úveru či odkladu splátok. Pozor však na predčasné rušenie životného poistenia. „V prípade, že by sa v čase nepriaznivej finančnej situácie klientovi stala aj nepríjemná životná udalosť, na ekonomický chod rodiny by to mohlo mať veľmi vážne dôsledky,“ upozorňuje finančný poradca. V prípade optimalizácie finančných produktov by rušenie životného poistenia malo prísť na rad až na koniec.

8. Plánujme výdavky v čase

Okrem bežnej mesačnej spotreby by sme nemali zabúdať ani na jednorazové väčšie výdavky, ktoré sú súčasťou života, či už ide o ročnú platbu povinného zmluvného poistenia (PZP), platenie daní, alebo návštevu autoservisu. „Najlepšie urobíme, ak si spíšeme ročný prehľad jednorazových výdavkov a budeme si na ne priebežne šetriť, aby nás neskôr neprekvapili,“ odporúča P. Randa. Ak napríklad človek platí ročne 240 eur za PZP, podľa jeho názoru je jednoduchšie a po finančnej stránke „menej bolestivé“ odložiť si každý mesiac 20 eur, ako jednorazovo zaplatiť celú sumu. „Ide o takzvanú odloženú spotrebu,“ dopĺňa.

9. Minimalizujme spotrebu a investujme čas a peniaze do vzdelania

V čase poklesu príjmu finančný poradca S. Molnár odporúča minimalizovať aj spotrebu a zároveň, pokiaľ to je len trošku možné, investovať čas a peniaze do zvýšenia odbornej kvalifikácie v rámci trhu práce, ktorá zvýši pravdepodobnosť zamestnania sa v novej práci. Tá by v konečnom dôsledku mohla prispieť k zvýšeniu príjmu domácnosti a súčasne zvýšiť jej rezervy.

10. Začnime investovať a zhodnocovať svoje vklady

„Investovanie je základom toho, aby sme sa v budúcnosti mali lepšie,“ tvrdí P. Randa. Ako hovorí, kto peniaze nemá, mal by investovať, aby si vytvoril kapitál. A kto peniaze má, mal by investovať, aby svoj kapitál ochránil pred infláciou. Aj v tomto prípade je vhodné vybrať si skúseného finančného poradcu, ktorý dokáže vybrať a nastaviť investičné portfólio vzhľadom na vek, výšku príjmov a zámer investovania. Investovať sa dá pravidelne už od 20 eur mesačne a z dlhodobého hľadiska je najvýhodnejšie začať investovať už dnes.

Bonusová rada na záver

Finančné plány je najlepšie urobiť si čo najskôr. Plán financií a nastavenie tvorby rezerv a úspor je ideálne urobiť si už v mladom veku, pričom nám dokážu poradiť skúsení finanční sprostredkovatelia. Práve to môže byť výhodou, keď sa o niekoľko rokov rozhodneme napríklad pre čerpanie hypotekárneho úveru. Uzatvorenie životného poistenia tiež zvykne byť v mladšom veku výhodnejšie a lacnejšie ako o niekoľko rokov neskôr. Aj na tom sa dá z dlhodobého hľadiska ušetriť a byť pripravený na nepriaznivé situácie, ktoré sa môžu počas života vyskytnúť alebo zopakovať.

logo
Prečítajte si tiež:
21.1.2024 Redakcia FinReport

Top 7 finančných hriechov, ktoré vás pripravia o peniaze

Vlastniť dostatok peňazí na pokrytie pohodového života a občas aj po troche luxusu túži zrejme úplne každý. Nie všetci sa však vo ...

20.10.2022 Andrej Vida

TOP 11 rád, ako môžete ušetriť na energiách vo svojej domácnosti – 1. časť

Otázka nárastu nákladov na energie je už niekoľko mesiacov aktuálna vo všetkých európskych krajinách. Týka sa to, samozrejme, aj nás. ...

13.8.2022 Naďa Černá

TOP 7 najväčších ekonomických kríz v histórii ľudstva

Finančné krízy sú ekonomický jav, ktorý sa v histórii ľudstva vyskytol už niekoľkokrát. Aj v súčasnosti stojíme na prahu jednej, o ...

6.8.2022 Naďa Černá

TOP 6 praktických rád, ako ušetriť financie

Ceny za energie a potraviny neustále stúpajú. Mnohých ľudí to núti zamyslieť sa nad možnosťami, ako ušetriť, respektíve ako zbytočne ...

9.6.2022 Redakcia FinReport

TOP 10 praktických rád, ako ušetriť na poplatkoch v banke

Viaceré banky zvýšili poplatky pre klientov a ďalšie zdražovanie v sadzobníkoch ohlásili aj od mája a júna 2022. Preto je dobré vedieť, ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi

Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Známe príslovie platí pri nakladaní s financiami dvojnásobne. Deti, ktoré si do ...

15.4.2022 Redakcia FinReport

Inflácia pohlcuje úspory, preto je dobré vedieť, ako ich ochrániť pred znehodnotením

Slováci majú v bankách uložených viac ako 40 miliárd eur, ktoré postupne pohlcuje inflácia. Všetky peniaze na bežných účtoch strácajú ...

3.4.2022 Redakcia FinReport

TOP 5 tipov, ako ochrániť svoje peniaze pred prudko rastúcou infláciou

Inflácia na Slovensku v roku 2022 vyskočila nad 8 %. Rast cien tovarov a služieb je výsledkom súhry viacerých faktorov. Príčinou je najmä ...

15.1.2022 Dominik Horváth

V čele najväčších technologických spoločností stoja lídri z Indie

V priebehu posledných dvoch desaťročí sa viacerí generálni riaditelia s indickými koreňmi dokázali presadiť v celosvetovom rebríčku ...

14.1.2022 Redakcia FinReport

TOP 4 spôsoby, ako môžu veľké firmy prispieť k zelenšej planéte

Téma ekológie a udržateľnosti v ekonomike a podnikaní je v súčasnosti už takmer rovnako dôležitá ako téma zisku a prosperity. ...

24.12.2021 Robert Juriš

Aukcie: Rebríček TOP 10 komerčne najúspešnejších maliarov, ktorých obrazy vydražili za stámilióny eur

Mnohé slávne obrazy majú nielen estetickú a umeleckú hodnotu. Stávajú sa tiež predmetom dražieb, a teda investícií zberateľov umenia či ...

4.12.2021 Naďa Černá

Psychológia peňazí: TOP 9 tipov pre správne finančné rozhodnutia

Správne hospodárenie s financiami je často diskutovanou témou. Nakupovanie nepotrebných vecí a zbytočné míňanie peňazí trápi mnohých ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay