Hľadaj

TOP 10 rád, ako finančne zvládnuť Vianoce, aby sme si ich nepokazili zlými rozhodnutiami

Redakcia FinReport Financie Poslať

Už len mesiac zostáva do Vianoc. V mnohých rodinách budú pre koronakrízu skromnejšie než vlani. Bez ohľadu na finančnú a ekonomickú situáciu chce každý z nás poskytnúť svojim najbližším čo možno najštedrejšiu vianočnú nádielku. Aby sa tento náš dobrý úmysel nezmenil na sériu problémov, oplatí sa prečítať si nasledujúce riadky.

image

Foto: Shutterstock

Vianoce sú každoročne zaťažkávacou skúškou pre rodinný rozpočet väčšiny domácností. Ľudia si chcú dopriať viac a mnohí tesne pred sviatkami spanikária a urobia aj nepremyslené rozhodnutia.

Pozor na impulzívne nakupovanie a narušenie finančných plánov

„Často ide o impulzívne nakupovanie, ktoré môže naštrbiť ďalšie, oveľa dôležitejšie finančné plány. Preto určite neodporúčam zadlžovať sa kvôli Vianociam a nakupovať darčeky cez úverové produkty. Zvlášť nie v tomto roku, ktorý ťažko skúša rozpočty mnohých slovenských rodín,” hovorí riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.

Podľa ekonomickej analytičky Lenky Buchlákovej domácnosti v priemere minú na vianočné nákupy do 500 eur. „Najčastejšie nakupujeme kozmetiku, hračky, knihy, oblečenie, veci do domácnosti či kuchyne, ale aj mobily, elektroniku a elektrospotrebiče. Tieto položky podľa Štatistického úradu SR pred Vianocami zaznamenávajú najvyššie nárasty,“ opisuje analytička FinGO.sk. Do spomínanej sumy 500 eur sa započítava aj nákup potravín či náklady na cestovanie za rodinou.

Krátkodobým riešením môže byť debet na účte alebo kreditka

Krátkodobým riešením na pokrytie zvýšených výdavkov môžu byť debet na účte alebo kreditka. Je však potrebné používať ich zodpovedne a zároveň ich mať nastavené v rozumných limitoch.

Povolené prečerpanie aj kreditná karta sú úverové produkty s obnovovaným úverovým rámcom. To je dôvod, prečo vždy budú figurovať aj v úverovom registri, a preto je potrebné využívať ich nanajvýš obozretne. Vysoké limity, aj keď ich ľudia nevyužívajú, im totiž môžu zbytočne spôsobiť problém a znížiť ich úverový strop napríklad pri riešení hypotéky. 

Aj takto, napríklad, by ste mohli zvládnuť vianočné nákupy 

 1. Zvážte svoje finančné možnosti a nakupujte s triezvou hlavou. Nemíňajte zbytočne veľa peňazí a radšej oslávte sviatky bez zbytočných dlhov, v pokoji a zdraví.
 1. Stanovte si vianočný rozpočet, a to nielen na darčeky, ale aj na nákup potravín, stromček či výzdobu. Ak vám to finančne nevychádza, začnite škrtať a minimalizujte rozpočet na nevyhnutné položky. 
 1. Darčeky si môžete vlastnoručne vyrobiť a vhodným riešením môže byť aj výmena použitých vecí medzi priateľmi alebo susedmi, či už ide o knihy, hračky alebo oblečenie. Ušetríte a ešte aj urobíte dobrý skutok.
 1. Ideálne je, ak vianočné nákupy budete financovať z vlastných úspor a nesiahnete po úveroch. Nákupy darčekov na splátky či z čerpaného úveru by ste mohli veľmi rýchlo oľutovať.
 1. Nákupy si naplánujte, aby ste sa vyhli stresu a tlačeniciam v obchodoch. Ak chcete podporiť slovenských výrobcov, umelcov a predajcov, poobzerajte sa viac po domácich výrobkoch. Čo sa dá, nakúpte vopred. 
 1. Plaťte čo najviac kartou. V mnohých bankách môžete získať takzvaný cashback. Z každej platby vám pripíšu isté percento zo zaplatenej sumy späť na účet. Zároveň sa vyhnite výberom peňazí z bankomatov iných bánk, sú spoplatnené.
 1. Ak to naozaj nejde bez pôžičky, zvýšené výdavky môžete krátkodobo pokryť povoleným prečerpaním účtu (takzvaný mínus na účte) alebo kreditnou kartou. 
 1. Ak sa rozhodnete siahnuť po peniazoch banky, pri platení v hotovosti radšej využite povolené prečerpanie. Čím skôr ho vyrovnáte, tým menej zaplatíte na úrokoch. 
 1. Kreditku radšej použite pri bezhotovostnom platení v obchode. Určite ju nevyužívajte na výbery v hotovosti, lebo banky si za to zvyčajne účtujú vysoký poplatok, alebo vám na túto sumu nemusí platiť bezúročné obdobie. 
 1. Takmer všetko dnes viete nakúpiť bezpečne aj cez internet. Ak ide o drahší tovar, urobte si cenový prieskum medzi e-shopmi, a pri porovnávaní zohľadnite aj možnosti a náklady na dopravu, prípadne osobné vyzdvihnutie tovaru.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
23.12.2020 Dominik Horváth

TOP 8 svetových spoločností, ktorým sa najviac podarilo rozvinúť svoj biznis v čase koronakrízy

Väčšina spoločností kvôli pandémii koronavírusu zažila negatívny rok. Zaznamenali výrazný pokles tržieb a prepad počtu zákazníkov. No ...

16.11.2020 Juraj Recký

TOP 5 situácií, kedy sa zíde poistenie kybernetických rizík. Už je dostupné aj na Slovensku

Dbať na bezpečnosť v online priestore je rovnako dôležité ako starať sa o bezpečnosť v reálnom svete. Čoraz rozšírenejšie sú útoky na ...

13.10.2020 Dominik Horváth

TOP 5 zahraničných bankových aplikácií. Ktorá je najlepšia?

Čo je pre vás najdôležitejšie pri výbere aplikácie pre mobilné bankovníctvo? Pre niekoho je to maximálna bezpečnosť, pre iného ...

18.8.2020 Dominik Horváth

TOP 10 platobných fintech spoločností podľa magazínu Financial Report

Fintechový priemysel v ostatných rokoch zažíva obrovský boom. Startupy i známe finančné spoločnosti sa snažia nahradiť alebo zlepšiť ...

7.7.2020 Zuzana Mecková

TOP 10 najúspešnejších poisťovní v povinnom zmluvnom poistení

Najúspešnejšími poskytovateľmi povinného zmluvného poistenia (PZP) na slovenskom trhu za uplynulý rok sú poisťovne Kooperativa, Allianz – ...

24.3.2020 Redakcia FinReport

Medzi 10 najziskovejšími firmami krajín V4 je aj naša SPP Infrastructure

Najziskovejšia firma na Slovensku - SPP Infrastructure, a.s., boduje nielen v domácich rebríčkoch. Podľa poslednej analýzy poradenskej ...

9.12.2019 Magdaléna Švančarková

Najväčší znečisťovatelia vo svete a na Slovensku

Organizácia Greenpeace označila minulý rok top 5 najväčších znečisťovateľov životného prostredia z globálneho hľadiska. Problémom je ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Anketa: Ako sa masívny nástup digitalizácie premietol do konania lídrov a riadenia finančných spoločností
 2. 2.
  Bratislava bude bohatšia o nájomné byty, mesto má rozpracovaných až 12 projektov
 3. 3.
  Nové vydanie Financial Report aj s rozšírenou realitou (VIDEO)
 4. 4.
  Impeachment Donalda Trumpa sa začne vo februári, ako jediný prezident mu čelil až dvakrát
 5. 5.
  Film Riziko prináša príbeh divokého sveta burzových maklérov, ktorí sa nezastavia takmer pred ničím