Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
Slováci sa, v porovnaní s minulým rokom, plánujú počas Veľkej noci viac uskromniť. Môžu za to vysoké ceny potravín, ale aj neistá ekonomická situácia. Menej míňať počas nákupov pred sviatkami plánuje každý tretí Slovák. Najviac sa pritom budú musieť uskromňovať dôchodcovia nad 65 rokov (87 %).

Foto: Shutterstock
Priplatíme si za šalát aj koláče
Slovensko sa podľa posledných štatistík Eurostatu dostalo už na tretiu priečku v neslávnom európskom rebríčku rastúcich cien potravín (za prvým Maďarskom a druhou Litvou). Ich ceny totiž počas uplynulého roka stúpli o 28,6 %.
Zdražovanie tak výrazne ovplyvní aj blížiace sa veľkonočné sviatky, a to v mnohých domácnostiach. Napríklad obľúbený zemiakový šalát nás vyjde v porovnaní s minulým rokom o desiatky percent viac, pretože cena zemiakov stúpla o takmer 49 % a majonézy o približne 38 %. Rovnako siahnu hlbšie do vrecka aj milovníci koláčov, keďže cena múky stúpla medziročne o 44,2 %, cena práškového cukru o 67,5 % a vajec dokonca o takmer 81 %.
Slováci sa čoraz viac uskromňujú
Ako vyplynulo z prieskumu Poštovej banky, až polovica Slovákov nechce do osláv či pohostenia na Veľkú noc „investovať“ viac ako 100 eur, ďalších 22 % opýtaných plánuje minúť maximálne 200 eur a 15 % našincov dokonca odpovedalo, že kvôli Veľkej noci neminú vôbec nič. No nájdu sa však tiež takí, ktorí neváhajú minúť aj viac ako 500 eur.
Fakt, že sa Slováci čoraz viac uskromňujú, dokazuje aj porovnanie s minulým rokom. „Počet tých, ktorí boli ochotní minúť na sviatky vyššiu sumu ako 100 eur, oproti vlaňajšku klesol. Zároveň sa zvýšilo percento tých, ktorí neplánujú minúť na Veľkú noc ani cent navyše. Tento rok bude u mnohých Slovákov Veľká noc skromnejšia,“ dodáva banková hovorkyňa Lenka Kalafut Lendacká.
Šibači prídu tento rok skrátka
Obľúbeným finančným výslužkám na Slovensku už pravdepodobne odzvonilo. „Tento rok si na svoje šibači a polievači zvyknutí na peňažnú výslužku neprídu. Až šesť z desiatich opýtaných povedalo, že nebudú rozdávať žiadnu finančnú hotovosť. Peňažnou výslužkou maximálne do výšky 10 eur poteší šibačov len 27,5 % našincov,“ konštatuje ďalej hovorkyňa s tým, že len 3 % respondentov sú ochotné odmeniť šibačov sumou vyššou ako 20 eur. V minulosti si niektorí chlapci takýmto spôsobom dokázali prilepšiť aj o niekoľko sto eur. Teraz to však už zrejme nebude možné.
Pozor na rodinný rozpočet
Hoci sa každý tretí Slovák plánuje pred nadchádzajúcimi veľkonočnými sviatkami uskromniť, odborníci pripomínajú, nech ľudia k nákupom pristupujú rozumne. Vhodné je kupovať potraviny v takých množstvách, ktoré dokážu skonzumovať a nemíňať na tovar, ktorý v skutočnosti nepotrebujú.
Na Slovensku sa totiž ročne vyhodí 110 až 160 kilogramov jedla na jedného obyvateľa. „Je pochopiteľné, že sa počas Veľkej noci chceme cítiť dobre a dopriať si, ale sviatky by nemali byť dôvod na rozkolísanie rodinného rozpočtu. V súčasnosti už každá tretia slovenská domácnosť pociťuje napätie vo svojich financiách a nedokáže si sporiť. Odporúčame preto zvažovať každý nákup, myslieť aj na ostatné nutné výdavky či splátky úverov, a nezabúdať ani na finančnú rezervu,“ odporúča banková hovorkyňa.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie
- 4.Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur