Takmer polovica pracujúcich rodičov je vo finančnom strese, najviac míňajú na krúžky, oblečenie a potraviny
Začiatok školského roka je náročný nielen pre žiakov, ale aj pre ich rodičov. Až tretina rodín považuje skĺbenie finančných povinností za náročné a takmer polovica opýtaných žije vo finančnom strese. Ako riešia rodiny svoje finančné problémy v čase zdražovania a vysokej inflácie?

Zdroj: Freepik
Niektorí to zvládajú sami, iní potrebujú pomoc
Z prieskumu portálu Kariéra.sk vyplýva, že len približne tretina (31 %) rodín má dobre štruktúrovaný denný režim, ktorý im umožňuje všetko efektívne zvládnuť. O jedno percento menej (30 %) sú zastúpené rodiny, ktoré sa síce snažia zladiť všetky povinnosti, no považujú to za náročné. Naopak, viac ako pätina rodín (22 %) nepovažuje zvládanie povinností týkajúcich sa detí za náročné.
Napríklad zladenie práce a starostlivosti o deti by mnohí rodičia nezvládli bez externej pomoci. „Až 38 % respondentov priznalo, že sa spolieha na pomoc rodinných príslušníkov, 23 % využíva mimoškolské programy alebo krúžky a 10 % opýtaných má zaplatenú opatrovateľku. Len necelá tretina rodičov zvláda starostlivosť vo vlastnej réžii a nepotrebuje pritom pomoc od okolia,“ uvádza manažérka odboru komunikácie a PR portálu Katarína Tešla.
Zdražovanie, inflácia a nízke platy
Neustále zdražovanie, vysoká inflácia a nízke platy majú za dôsledok aj finančné problémy v slovenských rodinách. Len tretina opýtaných priznala, že starostlivosť o deti zvláda bez finančných problémov. Takmer polovica respondentov považuje situáciu síce za primeranú, no zvládajú ju s určitým finančným stresom. Až 14 % slovenských rodín má problém vychádzať s peniazmi a 6 % priznalo výrazné finančné ťažkosti.
Medzi najčastejšie a finančne najnáročnejšie výdavky spojené so starostlivosťou o deti považuje takmer tretina opýtaných (26 %) mimoškolské aktivity a koníčky. Ďalej to je oblečenie a základné potreby (20 %), potraviny a bežné nákupy (19 %), výdavky na vzdelávanie (14 %), náklady na starostlivosť o dieťa alebo dennú starostlivosť (11 %), prípadne výdavky na lekárske ošetrenia a zdravotnú starostlivosť (6 %).
Ako riešia finančné problémy
Keďže mnohé slovenské rodiny majú určité ťažkosti s financiami, hľadajú spôsoby, ako túto náročnú situáciu zvládať o čosi jednoduchšie. Až 40 % rodičov sa snaží znižovať nepodstatné výdavky, aby im zostalo dostatok financií na tie dôležité a potrebné položky.
Ďalších 20 % respondentov hľadá popri hlavnom pracovnom pomere dodatočné zdroje príjmu. Niektorí sa zamestnávajú v druhej práci na čiastočný úväzok, prípadne vykonávajú inú vedľajšiu pracovnú činnosť.
Približne 16 % opýtaných sa spolieha na vytvorenie prísneho rodinného rozpočtu, 10 % rodičov využíva úspory alebo núdzové fondy a 6 % priznalo prijímanie finančnej podpory od členov rodiny alebo priateľov.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Cena zlata sa prepadla, je najnižšia za posledných sedem mesiacov
- 2.Takto sa od 1. októbra 2023 zvýšia príspevky pomoci v hmotnej núdzi
- 3.Swiss Life Select Slovensko: Rekordné tržby a nová posila pre korporátne služby
- 4.Ikonický červený sveter princeznej Diany s ovečkami vydražili za viac ako milión dolárov
- 5.Skupina J&T Finance Group dosiahla v prvom polroku 2023 zisk 146 miliónov eur