Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Swiss Life Select Slovensko: Nárast tržieb sa postaral o historicky najlepší výsledok

Roland Régely Financie
SK
EN
Poslať

Ďalší finančný sprostredkovateľ zo slovenskej top desiatky hlási úspešný rok. Firme Swiss Life Select Slovensko v roku 2021 stúpli tržby o 11 % a z pohľadu výšky obratu ide o najúspešnejší rok v histórii tohto samostatného finančného agenta. Prinášame sumár najdôležitejších údajov spoločnosti za minulý rok.

image

Foto: Shutterstock

Tržby 18,4 milióna eur

Celkové tržby spoločnosti Swiss Life Select Slovensko v roku 2021 dosiahli 18,39 milióna eur. To predstavuje medziročný nárast o 11 % a zároveň historicky najlepší výsledok. Firma doteraz dosiahla najvyššie tržby vo výške 18,25 milióna eur v roku 2015, keď ešte pôsobila pod značkou Fincentrum.

Nasledovali dva roky poklesu tržieb a od roku 2018 sa tomuto samostatnému finančnému agentovi v obrate darí rásť kontinuálne. „Vstup zahraničného akcionára bol pre firmu prínosom, máme novú stratégiu so švajčiarskym know-how, rozbehli sme nové projekty a rozvíjame nápady, ktoré posúvajú našich finančných sprostredkovateľov vpred,“ potvrdzuje CEO a predseda predstavenstva Swiss Life Select František Dragúň.

Zisk vyšší o 20 %

Firma síce v roku 2021 dosiahla najvyššie tržby vo svojej histórii, no z pohľadu generovania zisku nejde o rekordné číslo. Samostatný finančný agent pôsobiaci u nás pod švajčiarskou značkou v roku 2021 dosiahol zisk vo výške 1,57 milióna eur.

Swiss Life Select Slovensko generoval najvyššie zisky v rokoch 2014 až 2016. Absolútnym rekordérom bol rok 2015, keď zisk firmy dokázal presiahnuť hranicu dva milióny eur.

Najväčší náklad sú provízie

V roku 2021 náklady firmy stúpli o 1,6 milióna eur a celkovo tak dosiahli hodnotu 14,6 milióna eur. Najväčšiu položku z tejto sumy predstavovali provízie pre finančných agentov. Na porovnanie spoločnosť v roku 2020 podriadeným finančným agentom na províziách vyplatila približne 13,45 milióna eur.

Náklady na reklamu tohto finančného sprostredkovateľa z minuloročných 112-tisíc eur klesli na 89-tisíc eur. Firma však minula viac peňazí na reprezentáciu (52-tisíc oproti 29-tisíc eurám v roku 2020) a stúpli jej tiež náklady na cestovné, čo súvisí s väčším uvoľnením pandemických opatrení v roku 2021.

Viac investícií do softvéru

Vlastné imanie firmy bolo vlani na úrovni 2,68 milióna eur. V roku 2020 to pritom bolo približne o milión eur menej, presnejšie 1,61 milióna eur. Základné imanie Swiss Life Select Slovensko tvorí 100 akcií v menovitej hodnote 332 eur. Aktuálny zisk pre jednu akciu na základnom imaní predstavuje 14 572 eur, v roku 2020 to bolo približne 13-tisíc eur.

Z nehmotného majetku firma vlastní najmä softvér, do ktorého v roku 2021 investovala viac peňazí ako v minulosti. Podľa účtovnej závierky mal k 31. decembru 2021 hodnotu jeden milión eur, pritom ešte v roku 2020 to bolo o približne 230-tisíc menej, presnejšie 771 421 eur.

Nároky klientov a sprostredkovateľov v oblasti digitalizácie neustále rastú, preto do nej masívne investujeme. Keď pracujeme na vylepšeniach, deje sa to v rámci skupiny, spravidla na úrovni strednej a východnej Európy. Preto, čo sa týka digitálnych riešení, nám malé a stredné lokálne firmy dokážu len ťažko konkurovať,“ vysvetľuje F. Dragúň.

Nižšia zadlženosť

Spoločnosť v roku 2020 pracovala s hrubou maržou na úrovni 20 %. Toľko percent z tržieb firme zostalo po zaplatení nákladov. Jej celková zadlženosť bola minulý rok na úrovni takmer 64 %. Tento ukazovateľ vyjadruje, do akej miery spoločnosť financuje aktíva pomocou cudzích zdrojov. Ide o nižšiu sumu v porovnaní s rokom 2020, keď bola zadlženosť firmy na úrovni 73 %.

Swiss Life Select tiež tvorí rezervu na budúce storná vo výške 1,8 milióna eur. Z nej môže kryť náklady v súvislosti s predčasným zrušením klientskych zmlúv, ktoré firma sprostredkovala pred 31. decembrom 2021.

Finanční agenti

Podľa verejne dostupných údajov od Národnej banky Slovenska má Swiss Life Select v súčasnosti viac ako 600 podriadených finančných agentov (PFA) a v porovnaní s minulým rokom ide o rozdiely v jednotkách.

V prípade tohto finančného sprostredkovateľa má najviac agentov licenciu v sektore poskytovania úverov v počte 565. V sektore poistenia a zaistenia má licenciu 556 PFA a v sektore kapitálového trhu 425 PFA. Z celkového počtu finančných agentov má 150 z nich licenciu pre všetkých šesť sektorov, v ktorých sa poskytuje finančné sprostredkovanie.

Spoločnosť Swiss Life Select Slovensko má centrálu v Bratislave a podľa účtovnej závierky tam má prenajaté administratívne priestory pre svojich zamestnancov. Kancelárie podriadených finančných agentov má okrem hlavného mesta aj v ďalších väčších či menších mestách naprieč celým Slovenskom.

Úspešný rebranding

Značka Swiss Life je síce na Slovensku nová, no spoločnosť predtým pôsobiaca pod menom Fincentrum patrí k najväčším a najdlhšie pôsobiacim samostatným finančným agentom na trhu.

Firma aj v pandemickom roku potvrdila pozíciu v TOP päťke najväčších finančných sprostredkovateľov, a po rebrandingu už dokázala prekonať tržby z najúspešnejších rokov. „Po rebrandingu sa veľmi rýchlo ukázalo, ako efektívne sme implementovali procesy nového akcionára a aký prínos má pre náš trh švajčiarske know-how. Výborné výsledky sme dosiahli s takmer rovnakým počtom sprostredkovateľov, ako sme mali rok predtým, to znamená, že sa zvýšila efektivita ich práce a zároveň aj ich zárobky. Môžem potvrdiť, že aj do budúcna si kladieme rovnako vysoké ciele,“ hovorí obchodná riaditeľka Swiss Life Select Monika Gavenčiaková.

Aj v Európe ide o zvučné meno na poli poistenia, správy majetku a finančného sprostredkovania. Swiss Life pôsobí najmä vo Švajčiarsku, Nemecku a Francúzsku. Divízia Swiss Life Asset Managers je najväčším privátnym vlastníkom nehnuteľností vo Švajčiarsku a patrí v tejto oblasti aj medzi lídrov v západnej Európe.

Slovenský Swiss Life Select patrí pod divíziu Swiss Life International, spolu s entitami vo Veľkej Británii, Rakúsku, Lichtenštajnsku, Luxembursku, Veľkej Británii, Českej republike a Singapure.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
23.6.2022 Roland Régely

Finanční sprostredkovatelia si od budúceho roka v NBS priplatia za dohľad

Národná banka Slovenska (NBS) od januára 2023 zvyšuje príspevok za dohľad, ktorý vykonáva nad samostatnými finančnými agentmi. Vyšší ...

22.6.2022 Roland Régely

FinGO.sk: Stovky nových agentov a digitálne inovácie priniesli skokový rast tržieb

Ročný obrat takmer dvadsať miliónov eur a stovky nových podriadených finančných agentov. Firma získala významnú investíciu, dokázala ...

6.6.2022 Roland Régely

ČSOB Leasing poisťovací maklér minulý rok vygeneroval tržby za 12 miliónov eur

Spoločnosť ČSOB Leasing poisťovací maklér v roku 2021 mierne navýšila svoje tržby za sprostredkovanie finančných produktov, čo jej ...

13.5.2022 Roland Régely

Partners Group SK: Potvrdili pozíciu jednotky na trhu s obratom takmer 50 miliónov eur

Najväčší finančný sprostredkovateľ na Slovensku v uplynulom roku potvrdil pozíciu trhovej jednotky. Firma s obratom takmer 50 miliónov eur a ...

12.5.2022 Redakcia FinReport

Umbrella Group: Vlani narástla o 5 % a pokračuje v digitalizácii

Samostatný finančný agent pôsobiaci na slovenskom finančnom trhu Umbrella Group v roku 2021 zaznamenal nárast obratu o 5 % na 4,2 milióna eur. ...

26.4.2022 Redakcia FinReport

Investment and Finance Lending – nový samostatný finančný agent na trhu

Na slovenskom finančnom trhu pribudol ďalší samostatný finančný agent. Je ním bratislavská spoločnosť Investment and Finance Lending. ...

26.4.2022 Robert Juriš

České FinGo pohltilo FitBrokers aj so stovkou finančných agentov

Digitálnej finančno-poradenskej spoločnosti FinGo, ktorá pôsobí na slovenskom a po novom aj na českom finančnom trhu, sa práve v Česku ...

22.4.2022 Roland Régely

OVB Allfinanz Slovensko: Za rok uzatvorili 110-tisíc väčšinou bezpapierových zmlúv

Jeden z najväčších samostatných finančných agentov na Slovensku dosiahol v minulom roku najlepší výsledok vo svojej histórii. Spoločnosť ...

30.3.2022 Redakcia FinReport

Odborné skúšky s najvyšším stupňom spôsobilosti pre finančných poradcov budú 4. mája 2022

Národná banka Slovenska vyhlásila termín odbornej skúšky s najvyšším stupňom spôsobilosti. Certifikovaná skúška pre finančných ...

29.3.2022 Redakcia FinReport

Simplea otvorila v Liptovskom Mikuláši svoju prvú franšízovú pobočku na Slovensku

Nová finančno-sprostredkovateľská spoločnosť Simplea Financial Services so zahraničným know-how, patriaca do českej finančnej skupiny ...

21.2.2022 Roland Régely

Partners Group SK: Majú viac ako štvrť milióna klientov a tržbami sa v roku 2021 priblížili k 50 miliónom eur

Tržby takmer 50 miliónov eur a 9-percentný medziročný nárast v počte klientov. V roku 2020 najväčší finančný sprostredkovateľ na ...

18.2.2022 Robert Juriš

NN Slovensko nahradilo skupinu Arca v sprostredkovateľskej spoločnosti Finportal

NN Slovensko sa dohodlo na investícii do jednej z najväčších sprostredkovateľských firiem na slovenskom finančnom trhu, do spoločnosti ...

Aplikácia

 1. 1.
  Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
 2. 2.
  Christina Lagardová: Éra ultranízkej inflácie sa už pravdepodobne nevráti
 3. 3.
  Netflix má na Slovensku nového konkurenta v podobe Disney+. Obe spoločnosti majú problém
 4. 4.
  Cestovatelia, pozor – kreditky Diners Club končia, tak aby vám to nepokazilo dovolenku
 5. 5.
  Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia