Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Swiss Life Select Slovensko: Nárast tržieb sa postaral o historicky najlepší výsledok

Roland Régely Financie
SK
EN
Poslať

Ďalší finančný sprostredkovateľ zo slovenskej top desiatky hlási úspešný rok. Firme Swiss Life Select Slovensko v roku 2021 stúpli tržby o 11 % a z pohľadu výšky obratu ide o najúspešnejší rok v histórii tohto samostatného finančného agenta. Prinášame sumár najdôležitejších údajov spoločnosti za minulý rok.

image

Foto: Shutterstock

Tržby 18,4 milióna eur

Celkové tržby spoločnosti Swiss Life Select Slovensko v roku 2021 dosiahli 18,39 milióna eur. To predstavuje medziročný nárast o 11 % a zároveň historicky najlepší výsledok. Firma doteraz dosiahla najvyššie tržby vo výške 18,25 milióna eur v roku 2015, keď ešte pôsobila pod značkou Fincentrum.

Nasledovali dva roky poklesu tržieb a od roku 2018 sa tomuto samostatnému finančnému agentovi v obrate darí rásť kontinuálne. „Vstup zahraničného akcionára bol pre firmu prínosom, máme novú stratégiu so švajčiarskym know-how, rozbehli sme nové projekty a rozvíjame nápady, ktoré posúvajú našich finančných sprostredkovateľov vpred,“ potvrdzuje CEO a predseda predstavenstva Swiss Life Select František Dragúň.

Zisk vyšší o 20 %

Firma síce v roku 2021 dosiahla najvyššie tržby vo svojej histórii, no z pohľadu generovania zisku nejde o rekordné číslo. Samostatný finančný agent pôsobiaci u nás pod švajčiarskou značkou v roku 2021 dosiahol zisk vo výške 1,57 milióna eur.

Swiss Life Select Slovensko generoval najvyššie zisky v rokoch 2014 až 2016. Absolútnym rekordérom bol rok 2015, keď zisk firmy dokázal presiahnuť hranicu dva milióny eur.

Najväčší náklad sú provízie

V roku 2021 náklady firmy stúpli o 1,6 milióna eur a celkovo tak dosiahli hodnotu 14,6 milióna eur. Najväčšiu položku z tejto sumy predstavovali provízie pre finančných agentov. Na porovnanie spoločnosť v roku 2020 podriadeným finančným agentom na províziách vyplatila približne 13,45 milióna eur.

Náklady na reklamu tohto finančného sprostredkovateľa z minuloročných 112-tisíc eur klesli na 89-tisíc eur. Firma však minula viac peňazí na reprezentáciu (52-tisíc oproti 29-tisíc eurám v roku 2020) a stúpli jej tiež náklady na cestovné, čo súvisí s väčším uvoľnením pandemických opatrení v roku 2021.

Viac investícií do softvéru

Vlastné imanie firmy bolo vlani na úrovni 2,68 milióna eur. V roku 2020 to pritom bolo približne o milión eur menej, presnejšie 1,61 milióna eur. Základné imanie Swiss Life Select Slovensko tvorí 100 akcií v menovitej hodnote 332 eur. Aktuálny zisk pre jednu akciu na základnom imaní predstavuje 14 572 eur, v roku 2020 to bolo približne 13-tisíc eur.

Z nehmotného majetku firma vlastní najmä softvér, do ktorého v roku 2021 investovala viac peňazí ako v minulosti. Podľa účtovnej závierky mal k 31. decembru 2021 hodnotu jeden milión eur, pritom ešte v roku 2020 to bolo o približne 230-tisíc menej, presnejšie 771 421 eur.

Nároky klientov a sprostredkovateľov v oblasti digitalizácie neustále rastú, preto do nej masívne investujeme. Keď pracujeme na vylepšeniach, deje sa to v rámci skupiny, spravidla na úrovni strednej a východnej Európy. Preto, čo sa týka digitálnych riešení, nám malé a stredné lokálne firmy dokážu len ťažko konkurovať,“ vysvetľuje F. Dragúň.

Nižšia zadlženosť

Spoločnosť v roku 2020 pracovala s hrubou maržou na úrovni 20 %. Toľko percent z tržieb firme zostalo po zaplatení nákladov. Jej celková zadlženosť bola minulý rok na úrovni takmer 64 %. Tento ukazovateľ vyjadruje, do akej miery spoločnosť financuje aktíva pomocou cudzích zdrojov. Ide o nižšiu sumu v porovnaní s rokom 2020, keď bola zadlženosť firmy na úrovni 73 %.

Swiss Life Select tiež tvorí rezervu na budúce storná vo výške 1,8 milióna eur. Z nej môže kryť náklady v súvislosti s predčasným zrušením klientskych zmlúv, ktoré firma sprostredkovala pred 31. decembrom 2021.

Finanční agenti

Podľa verejne dostupných údajov od Národnej banky Slovenska má Swiss Life Select v súčasnosti viac ako 600 podriadených finančných agentov (PFA) a v porovnaní s minulým rokom ide o rozdiely v jednotkách.

V prípade tohto finančného sprostredkovateľa má najviac agentov licenciu v sektore poskytovania úverov v počte 565. V sektore poistenia a zaistenia má licenciu 556 PFA a v sektore kapitálového trhu 425 PFA. Z celkového počtu finančných agentov má 150 z nich licenciu pre všetkých šesť sektorov, v ktorých sa poskytuje finančné sprostredkovanie.

Spoločnosť Swiss Life Select Slovensko má centrálu v Bratislave a podľa účtovnej závierky tam má prenajaté administratívne priestory pre svojich zamestnancov. Kancelárie podriadených finančných agentov má okrem hlavného mesta aj v ďalších väčších či menších mestách naprieč celým Slovenskom.

Úspešný rebranding

Značka Swiss Life je síce na Slovensku nová, no spoločnosť predtým pôsobiaca pod menom Fincentrum patrí k najväčším a najdlhšie pôsobiacim samostatným finančným agentom na trhu.

Firma aj v pandemickom roku potvrdila pozíciu v TOP päťke najväčších finančných sprostredkovateľov, a po rebrandingu už dokázala prekonať tržby z najúspešnejších rokov. „Po rebrandingu sa veľmi rýchlo ukázalo, ako efektívne sme implementovali procesy nového akcionára a aký prínos má pre náš trh švajčiarske know-how. Výborné výsledky sme dosiahli s takmer rovnakým počtom sprostredkovateľov, ako sme mali rok predtým, to znamená, že sa zvýšila efektivita ich práce a zároveň aj ich zárobky. Môžem potvrdiť, že aj do budúcna si kladieme rovnako vysoké ciele,“ hovorí obchodná riaditeľka Swiss Life Select Monika Gavenčiaková.

Aj v Európe ide o zvučné meno na poli poistenia, správy majetku a finančného sprostredkovania. Swiss Life pôsobí najmä vo Švajčiarsku, Nemecku a Francúzsku. Divízia Swiss Life Asset Managers je najväčším privátnym vlastníkom nehnuteľností vo Švajčiarsku a patrí v tejto oblasti aj medzi lídrov v západnej Európe.

Slovenský Swiss Life Select patrí pod divíziu Swiss Life International, spolu s entitami vo Veľkej Británii, Rakúsku, Lichtenštajnsku, Luxembursku, Veľkej Británii, Českej republike a Singapure.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
7.12.2022 Robert Juriš

Generácia Z hľadá na TikToku finančné poradenstvo. Finfluencerov uprednostňuje pred sprostredkovateľmi

Nie je to tak dávno, čo zľudovelo vyhlásenie, že všetko podstatné sa dá nájsť na webe. V súčasnosti to stále platí, no s jemnou ...

30.11.2022 Roland Régely

UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ

UNIVERSAL maklérsky dom je stabilnou súčasťou desiatky najväčších samostatných finančných agentov na slovenskom trhu. Firme v posledných ...

17.11.2022 Redakcia FinReport

Spoločnosti Eternity Markets, Moezia a Unika Profit dostali sprostredkovateľskú licenciu

Národná banka Slovenska (NBS), ktorá je zodpovedná za dohľad nad slovenským finančným trhom, udelila trom spoločnostiam povolenie na ...

27.10.2022 Redakcia FinReport

Spoločnosť Swiss Life Select Slovensko kúpila sprostredkovateľskú firmu Poinfo

Samostatný finančný agent – spoločnosť Swiss Life Select Slovensko kúpila inú slovenskú maklérsku firmu – spoločnosť Poinfo. ...

19.10.2022 Roland Régely

Na trhu finančného sprostredkovania pribudlo za rok tisíc podriadených finančných agentov

Počet podriadených finančných sprostredkovateľov na Slovensku posledné dva roky výrazne rastie. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) ...

5.10.2022 Roland Régely

Brokeria: Rok 2021 sa niesol v znamení rekordných tržieb aj zisku

Čo kalendárny rok, to rekord v tržbách a zisku. Spoločnosť Brokeria pôsobí na trhu finančných sprostredkovateľov len niekoľko rokov, no ...

3.10.2022 FinGO.sk

Vzťahy sú u nás na prvom mieste, aj preto sme sa rozhodli pre FinGO.sk

Spolupráca na vysokej úrovni, silná podpora centrály, pomoc pri vyhľadávaní nových obchodných príležitostí. Aj týmito slovami opisuje ...

22.9.2022 FinGO.sk

V MLM sme sa len hrali na podnikateľov. Až vo FinGO.sk sme rozbehli náš vlastný biznis

Michal Dziak je jedným zo zakladateľov spoločnosti Syndicate Finance, ktorá klientom poskytuje komplexné finančné služby. Pred štyrmi rokmi ...

20.9.2022 Redakcia FinReport

Predkladanie výkazov finančnými agentmi Národnej banke Slovenska sa zmení

Predkladanie výkazov finančnými agentmi Národnej banke Slovenska čakajú zmeny. Centrálna banka zverejnila predbežnú informáciu o ...

7.9.2022 Roland Régely

Finanční agenti už budú môcť po novom vykonávať odborné skúšky „na diaľku“ kedykoľvek

Národná banka Slovenska (NBS) považuje dištančné vykonávanie odborných skúšok finančných agentov za rovnocenné s prezenčným spôsobom ...

18.8.2022 Roland Régely

Respect Slovakia: V minulom roku si udržala vysoké tržby a zároveň aj pozíciu v TOP3 na trhu

Spoločnosť pracuje s jedným z najnižších počtov podriadených finančných agentov, v súhrne obratu však patrí medzi tých najväčších ...

16.8.2022 Roland Régely

NBS opäť zvýši poplatky pre finančných sprostredkovateľov, tentoraz za odborné skúšky

Národná banka Slovenska (NBS) plánuje zvýšiť poplatky, ktoré platia finanční sprostredkovatelia za vykonanie odborných skúšok. Finanční ...

Aplikácia

 1. 1.
  Minimálne zdravotné odvody v roku 2023 najviac pocítia tí, ktorí zarábajú najmenej
 2. 2.
  Poisťovne majú nedostatok kvalitných obchodníkov, preto neustále hľadajú nových
 3. 3.
  O ďalšie zdražovanie hypotekárnych úverov sa postarali VÚB banka a Prima banka
 4. 4.
  Generácia Z hľadá na TikToku finančné poradenstvo. Finfluencerov uprednostňuje pred sprostredkovateľmi
 5. 5.
  Daňový bonus na dieťa sa zvyšuje na 140 eur a mení sa aj výpočet nároku