Sú vaše investície alebo peniaze v banke v bezpečí? Takto je zabezpečená ich ochrana
Slováci majú v bankách uložených viac ako 40 miliárd eur. Z toho viac ako polovica sa nachádza na bežných účtoch a zvyšok je vo forme termínovaných vkladov, vkladných knižiek alebo investícií. Po krachu viacerých bánk v Spojených štátoch a vo Švajčiarsku je namieste otázka, ako sú tieto peniaze chránené pred takýmito nepríjemnými udalosťami.
Foto: Shutterstock
Dva inštitúty ochrany
Viacerí z nás sa pamätajú na rok 2008, keď sa do pozornosti dostala téma ochrany vkladov v bankách. Tá síce existovala aj predtým, ale až masívna finančná kríza spôsobila, že sa v rámci krajín Európskej únie podarilo nastaviť nový jednotný systém ochrany sporiteľov.
Jednou z jeho úloh bolo posilniť dôveru v bankový systém s cieľom zabrániť tomu, aby v krízových situáciách nedochádzalo k hromadnému výberu úspor. Dnes sa klienti môžu spoľahnúť na dva „inštitúty“, ktoré chránia ich uložené alebo investované finančné prostriedky. Pozrime sa na ne podrobnejšie.
Čo je to Fond ochrany vkladov
Fond ochrany vkladov (FOV) je právnická osoba zriadená zákonom o ochrane vkladov (zákon NR SR č. 118/1996 Z. z.). Jeho hlavnou úlohou je ochrana vkladov fyzických osôb a právnických osôb uložených v bankách, ktoré sú účastníkmi slovenského systému ochrany vkladov. Úlohou fondu je tiež výplata náhrad za pohľadávky z nedostupných zákonom chránených vkladov v prípade, ak sa banka stane neschopnou vyplácať vkladateľom vklady.
Ktoré banky majú chránené vklady
Do Fondu ochrany vkladov sú povinné prispievať všetky banky so sídlom na Slovensku. Vklady v týchto bankách, ktoré spĺňajú zákonné podmienky ochrany, sú chránené slovenským systémom ochrany vkladov.
Pobočky zahraničných bánk pôsobiace na Slovensku, ktoré požívajú výhody bankového povolenia podľa práva Európskej únie, majú vklady chránené domovským systémom ochrany vkladov v štáte, v ktorom má zahraničná banka svoje sídlo. V akej kategórii sa nachádza vaša banka, sa dozviete na stránke https://fovsr.sk/.
Aké vklady sú vlastne chránené
Chránené sú vklady fyzických osôb a právnických osôb, ktoré spĺňajú zákonné podmienky na ochranu vkladov. Ide najmä o vklad v podobe bežného účtu, sporiaceho účtu, termínovaného vkladu, vkladnej knižky a podobne. Chránený je aj spoločný vklad a notárska úschova.
Do akej výšky sú vklady chránené
Vklady bankových klientov sú chránené do výšky najviac 100-tisíc eur na jedného vkladateľa v jednej banke. V prípade, že má klient v tej istej banke aj úver, tak sa mu súčet chránených vkladov zníži o všetky splatné záväzky voči banke podľa stavu ku dňu, keď sa vklady stali nedostupnými. Vypočítaná výška náhrady sa zaokrúhľuje na celé eurocenty nahor.
Čo ak banka nie je schopná vyplácať vklady
Banka, v ktorej sa vklady stanú nedostupnými, je povinná zverejniť tieto informácie vo svojich verejných priestoroch. Fond zároveň zverejní túto skutočnosť v médiách s celoštátnou pôsobnosťou.
Sporiteľ nemusí podávať žiadosť o vyplatenie náhrady za nedostupný vklad, udeje sa to automaticky. Fond poverí sprostredkovaním vyplácania náhrad niektorú z bánk. Náhradu si klient môže prevziať v pobočke vyplácajúcej banky buď v hotovosti, alebo bezhotovostným prevodom na iný účet v banke.
Má banka dostatok peňazí na vyplácanie náhrad?
Banky a pobočky zahraničných bánk každoročne prispievajú do Fondu ochrany vkladov, pričom tieto prostriedky sú určené na zabezpečenie vyplácania náhrad. V prípade, že by fondu chýbali zdroje na vyplácanie náhrad, napríklad ak by hypoteticky došlo naraz ku krachu viacerých bánk, môže si ich zabezpečiť formou úveru, návratných finančných výpomocí alebo dotácií zo štátneho rozpočtu.
Garančný fond investícií
Pre investorov je tu zase Garančný fond investícií (GFI). Je to právnická osoba zriadená zákonom č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách. Na jeho činnosť dohliada Národná banka Slovenska a jeho hospodárenie podlieha prísnym pravidlám upravených právnymi predpismi SR.
Garančný fond investícií sústreďuje peňažné príspevky obchodníkov s cennými papiermi a pobočiek zahraničných obchodníkov s cennými papiermi, správcovských spoločností a pobočiek zahraničných správcovských spoločností na poskytovanie náhrad za nedostupný klientsky majetok prijatý obchodníkom s cennými papiermi alebo zahraničným obchodníkom s cennými papiermi, správcovskou spoločnosťou alebo zahraničnou správcovskou spoločnosťou na vykonanie investičnej služby.
Za chránený klientsky majetok poskytuje fond náhradu do výšky 50-tisíc eur z klientskeho majetku ku dňu, keď sa klientsky majetok u osoby zúčastnenej na ochrane klientov stal nedostupným podľa § 82 ods. 1 zákona o cenných papieroch. Do tohto systému sú zapojení všetci licencovaní obchodníci, ktorí sú uvedení v zozname na stránke www.garancnyfond.sk.
Kedy vzniká nárok na odškodnenie
Ak bude niektorý z obchodníkov vyhlásený Národnou bankou Slovenska za neschopného plniť si záväzky voči klientom a zároveň nebude schopný prijaté cenné papiere a iné finančné nástroje vrátiť bez ujmy na nárokoch ostatných klientov, stáva sa klientsky majetok v zmysle zákona o cenných papieroch nedostupným a investor má právo na náhradu.
Garančný fond investícií určí termín začatia, trvanie, miesto a postup vyplácania náhrad. Tieto údaje „nezodpovedný“ obchodník zverejní v tlači s celoštátnou pôsobnosťou a vo svojich verejne prístupných priestoroch. Fond môže tiež definovať, za akých podmienok sa náhrada vyplatí bezhotovostným prevodom.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Online poistenie: Neživotné si „vyklikáte“, no na uzatvorenie životného stále potrebujete finančného agenta
- 2.V Ludrovskej doline zahynul počas hasebných prác dobrovoľný hasič (foto)
- 3.Index slovenského aj českého investora je na maxime. Komu sa dnes darí viac?
- 4.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 5.Politici svojimi reguláciami zhoršujú život zamestnancov, odborník upozorňuje na dôsledky zvyšovania minimálnej mzdy