Stúpli úroky aj počty poskytnutých úverov, no ich nesplácanosť sa stále drží na nízkej úrovni 1,8 %
Poskytovanie úverov na bývanie, ako aj spotrebiteľských úverov, sa na Slovensku v minulom roku spomalilo. Napriek tomu bol ich nárast výrazne vyšší, ako predstavoval priemer eurozóny. Medziročne sa zvýšila aj úroková miera novoposkytnutých úverov. Dobrou správou však je, že hoci sa „cena pôžičiek“ zvýšila, podiel nesplácaných úverov zostal na nízkej úrovni ako v roku 2022.

Foto: Freepik
Ako rastú úvery na Slovensku a v eurozóne
Úvery poskytnuté na financovanie kúpy alebo obnovy bývania na sklonku minulého roku v porovnaní s koncom roka 2022 na Slovensku stúpli o 6,9 %. Pritom podľa Štatistického bulletinu Národnej banky Slovenska v rámci dvadsiatky krajín eurozóny tento ukazovateľ predstavoval len slabých 0,3 %. Slovensko je tak v tomto ukazovateli výrazne nadpriemerné.
Podobne vysoký nárast zaznamenala Slovenská republika aj v prípade nižších spotrebiteľských úverov, ktoré nie sú zabezpečené nehnuteľnosťou, a používajú sa skôr na nákup spotrebiteľského tovaru. Kým u nás na konci minulého roku tieto úvery narástli o 5,5 %, v rámci eurozóny to bolo len o 2,1 %.
Zvyšovali sa aj úrokové sadzby
Úvery poskytnuté na Slovensku rastú napriek tomu, že vlani ešte stále stúpali aj ich úrokové sadzby. V prípade úverov na bývanie to bolo o 1,1 percentuálneho bodu na priemernú úroveň 4 % ročne. Úrokové sadzby iných úverov na nehnuteľnosti vzrástli dokonca o 1,7 percentuálneho bodu a dosiahli priemernú hodnotu 4,8 % ročne.
O 1,2 percentuálneho bodu na priemerných 4,8 % ročne vzrástlo aj úročenie medziúverov zo stavebného sporenia a o 1,1 % stúplo úročenie spotrebiteľských úverov, pričom na konci minulého roka dosahovalo v priemere 9,8 % ročne. Naopak, o pol percentuálneho bodu na 2,9 % kleslo úročenie stavebných úverov.
Podiel nesplácaných úverov zostal rovnaký
Zaujímavé je, že hoci vlani došlo k nárastu poskytnutých úverov na Slovensku a zároveň sa zvýšili aj úrokové sadzby, s čím súvisí zvýšenie mesačných splátok týchto úverov, podiel zlyhaných úverov na celkových úveroch poskytnutých slovenským domácnostiam sa podľa dát NBS na konci uplynulého roku medziročne nezvýšil. Zostal na úrovni 1,8 %, čo je rovnaké číslo, aké registrovali štatisti aj na konci roku 2022.
Najvyšší podiel zlyhaných úverov sa ku koncu minulého roku nachádzal v kategórii spotrebiteľských úverov, a to na úrovni 6,7 %. Podiel zlyhaných úverov pri prečerpaní bežného účtu medziročne stúpol na úroveň 5,9 %.
„V kategórií úverov na bývanie bol podiel zlyhaných úverov na celkovom objeme úverov v decembri 2023 na úrovni 1,1 %, čo je rovnaké číslo ako v rovnakom období pred rokom. Podiel zlyhaných úverov pri kreditných kartách dokonca medziročne klesol o 4,8 % na úroveň 3,5 %,“ konštatuje centrálna banka.
Tri druhy pomoci neplatičom
Hoci v prípade úverov na bývanie je percento nesplácanosti najnižšie spomedzi všetkých typov pôžičiek, slovenská vláda sa v tomto roku rozhodla „zachraňovať“ práve týchto bankových klientov, a to hneď niekoľkými spôsobmi. Jedným zo spôsobov je napríklad bonifikácia hypotéky, ďalším je štátna dávka vo výške maximálne 1 800 eur ročne a mladí ľudia do 35 rokov môžu využiť daňový bonus.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 2.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 3.Zomrel pápež František. Svet sa lúči s charizmatickým lídrom Cirkvi
- 4.Kto by mohol byť nástupcom pápeža Františka? Voľbu bude sprevádzať tradičné konkláve aj biely alebo čierny dym
- 5.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu