Správa o finančnej stabilite: Problémom je zadlženosť domácností, úvery budeme splácať aj na dôchodku
Vplyv viac ako rok trvajúcej pandémie koronavírusu na ekonomiku, spoločnosť, domácnosti aj banky bol miernejší, ako sa pôvodne očakávalo. Komplikovanú situáciu zvládli tiež banky, pretože zostali silné a majú kapacitu aj naďalej podporovať ekonomické prostredie. Napriek optimistickej správe Národnej banky Slovenska (NBS) o finančnej stabilite tu riziká zostávajú prítomné aj naďalej, niektoré sa dokonca zvyšujú.

Foto: Shutterstock
Druhá vlna koronakrízy bola miernejšia
„Správa o finančnej stabilite je rámcovaná pandémiou koronavírusu. Registrujeme zásadné rozdiely medzi jej prvou a druhou vlnou. Prvá vlna mala zásadný vplyv na ekonomiku štátu. Nakoniec sme však napriek recesii z nej vyviazli lepšie, ako sme predpokladali, pretože HDP sa prepadlo o menej ako 5 %,“ bilancuje člen Bankovej rady NBS a výkonný riaditeľ úseku dohľadu a finančnej stability NBS Vladimír Dvořáček.
Podľa neho druhá vlna koronakrízy bola medicínsky oveľa dramatickejšia ako tá prvá, no na ekonomiku štátu mala podstatne menší vplyv. Jej dosah označil za oveľa miernejší s tým, že niektoré sektory počas nej fungovali naozaj dobre, finančný nevynímajúc.
Ako uviedol ďalej, bankový sektor je v súčasnosti pripravený zvládnuť aj prípadné významné straty, ku ktorým však počas koronakrízy napokon nedošlo. Banky zostali stabilné aj napriek poklesu zisku. Dôvodom je, že ešte pred krízou začali tvoriť masívne opravné položky, a teraz majú k dispozícii dostatok kapitálu a likvidity na pokračovanie úverovania domácej ekonomiky. Kapitálová primeranosť bánk medziročne vzrástla z 18,2 % na 20,4 %.
Domácnosti zvládli odklad splátok úverov
K zvládnutiu koronakrízy pomohol aj odklad splátok úverov, o ktorý bol najmä v jej začiatkoch mimoriadne intenzívny záujem. Podľa NBS odklady splátok a garancie za podnikové úvery, spolu s garančnými schémami, pomohli prekonať ekonomické šoky.
„Väčšina klientov sa po odklade splátok bez väčších problémov vrátila k splácaniu svojich dlhov. Problémy má ,len´ 0,6 % domácností a asi 0,5 % podnikov z tých, ktoré pôvodne požiadali o odklad, a teda k očakávanému rýchlemu nárastu objemu nesplácaných úverov napokon nedošlo,“ vysvetľuje vedúci oddelenia finančnej stability a analýz NBS Štefan Rychtárik a dodáva, že aj celkový podiel zlyhaných úverov zostáva naďalej nízky. V prípade podnikov je to 3,5 % a v prípade domácností dokonca len 2,4 %.
Odolnosť voči kríze sa však potvrdila nielen v bankovom sektore, ale aj u poisťovní a fondov. Dokonca aj dôvera investorov sa podľa neho obnovila na úroveň, ktorú mala pred pandémiou.
Rizikom je neistý ekonomický vývoj a nízke úrokové sadzby
Zo správy o finančnej stabilite ďalej vyplýva, že stále existujú riziká, ktoré sa zmiernením medicínskeho aspektu koronakrízy nijako nepominuli. Podniky, najmä tie, ktoré kríza zasiahla najviac, sú aj naďalej citlivé na splácanie svojich záväzkov. Ekonomický vývoj v nasledujúcich rokoch zostáva neistý. Pre udržateľnosť obchodného modelu bánk predstavujú riziko dlhodobo nízke úrokové sadzby. V dôsledku krízy stúpol deficit štátneho rozpočtu, ale zvýšila sa aj zadlženosť podnikov.
Úvery budeme splácať aj na dôchodku
Okrem spomenutých faktorov NBS upozorňuje aj na ďalšie týkajúce sa najmä domácností. „Zároveň sa zvýšil rizikový apetít na finančných trhoch a tiež riziko korekcie vybraných aktív. Rastie dopyt po nehnuteľnostiach, je tu apetít aj po riziku v podobe investícií do rizikových fondov, podnikových dlhopisov či kryptomien,“ konštatuje Š. Rychtárik a dodáva, že hoci len malý počet domácností v súčasnosti nedokáže splácať svoje úvery, v budúcnosti sa môže situácia zhoršiť.
Upozorňuje totiž na to, že mnohí bankoví klienti si v snahe o zníženie mesačnej splátky predĺžili splácanie svojich úverov natoľko, že ich budú musieť riešiť aj v čase, keď už budú na dôchodku.
„Problém je v tom, že členovia domácností budú vo vyššom dôchodkovom veku, pričom už teraz je podiel splátky úveru na ich príjme dosť vysoký, a potom bude ešte vyšší. O niekoľko rokov môže nastať situácia, že každý druhý dlžník bude pri splácaní úveru v dôchodkovom veku a až v tretine prípadov hrozí, že to budú obaja dlžníci. Slovensko s týmto skúsenosť zatiaľ nemá,“ dodáva V. Dvořáček.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Americký akciový trh čelí otrasom, investori vyvarujte sa panike
- 2.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 3.Maturita z matematiky bude povinná
- 4.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 5.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom