Spotrebiteľská revolúcia: Menej nakupovať znamená žiť udržateľnejšie
Väčšina európskych, a teda aj slovenských, spotrebiteľov si pri nakupovaní čoraz viac uvedomuje aspekty udržateľnosti. Takmer polovica Slovákov tvrdí, že záujem o udržateľnosť ich motivuje k obmedzovaniu výdavkov a 41 % príslušníkov generácie Z by sa necítilo vinných, keby neetickým firmám zaplatili neskôr, ako bolo dohodnuté.

Foto: Shutterstock
Spotrebitelia si osvojujú udržateľné správanie
Podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti European Consumer Payment Report 2021, ktorý realizovala spoločnosť Intrum, sa spotrebitelia v 24 krajinách čoraz viac zaujímajú o znižovanie svojich výdavkov, pretože sa orientujú na udržateľnejší životný štýl. Za Slovensko sa prieskumu zúčastnila tisícka respondentov.
„Spotrebitelia si stále viac osvojujú udržateľné správanie, čo vytvára nové výzvy pre podniky. Ich záujem o otázky udržateľnosti sa premieta aj do ich platobného správania. Zistili sme dokonca, že spotrebitelia sú ochotní ,potrestať´ firmu, ak zistia, že prispela napríklad k znečisteniu prostredia, alebo sa správala neeticky,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti Intrum Slovakia Martin Musil.
Podľa neho v niektorých krajinách je toto správanie sa možné vnímať už ako spotrebiteľskú revolúciu. Dokonca aj na Slovensku je tento trend citeľnejší a podniky by s tým vo svojich výrobných a marketingových programoch mali začať rátať.
Ľudia nakupujú menej ako pred pandémiou
Väčšina respondentov prieskumu tvrdí, že nakupujú menej ako pred pandémiou, aby znížili množstvo odpadu a žili jednoduchšie. Šesť z desiatich Slovákov (62 %) nakupuje menej ako pred pandémiou, čo je nad európskym priemerom (57 %). Na Slovensku je najvyšší záujem o obmedzenie výdavkov kvôli aspektom udržateľnosti medzi strednými a vyššími vekovými kategóriami.
Stredná veková kategória (72 %) a tí, ktorí majú nižšie vzdelanie (69 %) a pandémia koronavírusu mala na ich finančnú pohodu najhorší vplyv (70 %), čoraz častejšie opravujú alebo recyklujú veci namiesto toho, aby nakupovali nové. Rovnako ženy (65 %) k takémuto správaniu sa inklinujú viacej ako muži.
Celkovo svoju spotrebu znížilo najviac Maďarsko (70 %), Grécko a Írsko (69 %). Vplyv aspektov udržateľnosti na znižovanie spotreby je v rámci Európy najvýraznejší v Rumunsku (63 %) a Portugalsku (62 %), kde výrazná väčšina opýtaných uvádza, že práve kvôli tomu faktoru znížili svoje výdavky.
Drahé výrobky blokujú cestu k udržateľnosti
Blokádou, ktorá ľuďom bráni žiť tak udržateľne, ako by chceli, je, že výrobky šetrné k životnému prostrediu vnímajú ako drahé. Až 62 % Slovákov tvrdí, že si nemôžu dovoliť žiť tak udržateľne, ako by chceli (európsky priemer je 58 %). Medzi ženami a mužmi je v tomto výrazný rozdiel, až 7 percentuálnych bodov (ženy: 66 %, muži: 59 %). Takmer 7 z 10 spotrebiteľov s nízkymi príjmami a nižším vzdelaním by viedlo udržateľnejší životný štýl, keby si ho mohli dovoliť.
Neetické firmy čakajú sankcie?
Spotrebitelia v niektorých prípadoch dokonca očakávajú sankcionovanie neetických firiem. Tento jav je najvýraznejší v krajinách, kde poznajú následky nežiaduceho vplyvu na životné prostredie. Polovica respondentov zo Slovenska uviedla, že by nenakupovali od spoločnosti, o ktorej by vedeli, že je zodpovedná za poškodzovanie životného prostredia. Najvýraznejšie k tomu inklinuje skupina ľudí (54 %), ktorí dokázali pandémiu využiť na to, aby si zlepšili svoju finančnú situáciu a mali zdravšie financie.
Zaujímavosťou je, že Slováci sú v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami skôr zdržanliví v prezentovaní svojich názorov o podpore spoločnosti k pozitívnym zmenám. Najvýraznejšie svoj vplyv využívajú Portugalci a Gréci (63 %).
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Ethereum sa pripravuje na zásadnú zmenu – ušetrí na energiách a bude aj ekologickejšie
- 2.Od 1. júla sa zvyšujú dávky v nezamestnanosti, „maximálka“ dosiahne až 1 234,30 eura
- 3.Ceny vo väčšine odvetví priemyslu každý mesiac dramaticky rastú
- 4.Realitné fondy pokračujú v raste, ich aktíva medziročne narástli o 20,4 %
- 5.Hrozba stagflácie je čoraz reálnejšia. Centrálne banky musia byť mimoriadne opatrné