Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Spôsob platenia prešiel dlhým vývinom. Platili sme mušľami, zlatom aj hodinkami. Čo môžeme očakávať v budúcnosti?

Zuzana Fryč Financie Poslať

Od výmeny tovaru za tovar, cez platenie čímkoľvek, čo malo cenu, až po platenie mobilom alebo inteligentnými hodinkami. Tento text vám prinesie prierez platidlami naprieč celou históriou ľudstva až dodnes. A pozrieme sa v ňom aj na možné scenáre vývoja inovatívnych spôsobov platenia za tovary a služby v blízkej či vzdialenejšej budúcnosti.

Možnosti platby

Foto: Shutterstock

Niečo za niečo a k spokojnosti všetkých

Výmenný obchod je v modernej dobe nereálny. Dokážete si len predstaviť, že by ste si kúpili smartfón či laptop výmenou za niečo iné? Kým však vznikli platidlá, ľudia si tovar medzi sebou vymieňali. Jednoducho kus za kus. Vo výmennom obchode platilo jednoduché pravidlokaždá strana, ktorá sa do obchodu zapája, musí byť po výmene spokojná. Neexistovali žiadne kritériá, ani štandardy, ktoré by tento pocit akýmkoľvek spôsobom limitovali. 

Platili sme mušľami, zlatom aj striebrom

Výmenný obchod ľudia časom vymenili za používanie takzvanej reprezentatívnej meny a obchodovať sa začalo na trhoch. Pri platbách za tovar sa používali napríklad vzácne morské mušle alebo zlato a striebro. Tovar sa nimi doslova vyvážil. Problém pri obchodovaní nastal vtedy, keď bolo vzácneho platidla nedostatok. Mušlí a zlata nepribúdalo, práve naopak. Preto sa spôsob platieb rozvíjal ďalej a ľudia začali siahať po dostupných a jednoduchších platobných možnostiach.

Prvé mince odliali v Číne

K slovu sa dostali prvé mince. Mali podobu miniatúrnych bronzových odliatkov. Ako prví ich vyrobili čínski obchodníci. Odliatky neskôr aj tvarovali. Bolo to hlavne z praktických dôvodov. Mince v oválnom tvare sa, na rozdiel od rôznych valčekov a tyčí, ľahšie prenášali. Určite sa s nimi manipulovalo jednoduchšie ako s tovarom, ktorým sa platilo v čase výmenných obchodov. Približne v 6. storočí sa v Turecku objavili mince s otvorom uprostred. Neskôr však dochádzalo doslova k chaosu, keď sa na trhu objavilo viacero druhov takýchto mincí a obchodníci mali problém s ich konverziou. Problémy nastali hlavne na poli zahraničného obchodu.

Zmenky lepšie definovali obchodné podmienky

Takýto systém bol dlhodobo neudržateľný. Možno aj preto sa časom objavila potreba vyvinúť platidlo, ktoré bude úspornejšie na priestor a bude sa dať ľahšie prenášať. Tak sa objavili prvé zmenky. Zmenkami sa jednoducho dohodli všetky dôležité podmienky obchodu medzi zúčastnenými stranami. Stali sa predchodcom bezúročných pôžičiek či hypotekárnych listín.

Prvé papierové bankovky v Európe sú zo Švédska

Papierové peniaze sa v Európe začali vo väčšom používať až v 17. storočí. Švédsko bolo prvou krajinou, kde sa začali vyrábať. Výhoda papierových bankoviek bola najmä v tom, že proces výroby bol omnoho jednoduchší ako v prípade mincí. Neboli už potrebné formy, aby kovovému platidlu dali  podobu a tvar. Aj samotné bankovky majú bohatú históriu. Ich popularita rástla najmä po odstránení drahých kovov z menového systému, teda v čase, keď zlato a striebro už neboli suroviny, z ktorých sa vyrábali mince, a nahradili ich zliatiny. 

Prvé kreditky sa objavili pred 70 rokmi

Pri papierových peniazoch sa vývin platidiel nezastavil, hoci nimi platíme dodnes. Objavili sa ďalšie novinky. Tie súvisia najmä s obmedzením závislosti od fyzických transakcií v prospech elektronických peňazí. Prvé kreditné karty sa objavili v roku 1950. Neskôr prišli debetné karty. Pre spoločnosti, ktoré ich vydávali, pre obchodníkov či banky, predstavovali obrovskú príležitosť v modernizácii platobného styku. Elektronické peniaze nabrali na popularite až vtedy, keď ľudia pochopili výhody tohto tak trochu „neosobného“ platenia. 

Elektronické bankovníctvo nám zmenilo život

Prelomovými vo vývoji platidiel sa stali deväťdesiate roky minulého storočia. Na rad prišlo elektronické bankovníctvo. Do života ľudí preniklo veľmi rýchlo. Rýchlemu rozmachu online bankovania pomohol aj prudký rozvoj používania a obľúbenosti smartfónov, počítačov a tabletov s internetom. Elektronické bankovníctvo ide ruka v ruke s elektronickým obchodom. Spoločnosti, ako Amazon, eBay či PayPal, sú len malou ukážkou toho, akú revolúciu spôsobil nový druh platidla. 

Svetový líder v oblasti digitálnych platieb spoločnosť Visa v najbližších rokoch očakáva ďalšie zmeny v spôsobe vykonávania platobných transakcií. Za dôležitý akcelerátor označila pandémiu COVID-19, ktorá má obrovský vplyv na spôsob, akým míňame peniaze. „V prvom rade vidíme prudký nárast bezkontaktných platieb. Na niekoľkých trhoch EÚ priemerná suma nákupu bezkontaktných transakcií vrátane Slovenska od februára do apríla vzrástla o pätinu,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Visa pre Českú republiku a Slovensko Marcel Gajdoš.

Rozmach aplikácií v smartfónoch či hodinkách

Dnes žijeme v dobe, keď na úhradu nepotrebujeme už ani finančnú hotovosť. Samozrejmosťou sú bezkontaktné platby mobilom alebo inteligentnými hodinkami. Umožňujú to služby, ako Apple Pay či Google Pay. V obľube sú aj platby načítaním QR kódu pomocou WeChat Pay alebo Alipay. Flexibilnosť pre obchodníkov aj nakupujúcich hrá v dnešnom svete dôležitú úlohu.

Spoločnosť Visa dnes umožňuje uskutočňovať bezpečné platby mobilnými telefónmi v 34 krajinách Európy. „V úzkej spolupráci s finančnými inštitúciami v súčasnosti podporujeme okolo 800 mobilných platobných aplikácií v Európe,“ konštatuje M. Gajdoš. Aj napriek tomu očakáva, že plastové platobné karty sa budú používať aj naďalej. Využívať ich budú najmä tí, ktorí sú menej ochotní prijať nové spôsoby platby.

Biometria tváre a odtlačky prstov sú už bežné

Pri moderných spôsoboch platieb je namieste kontrola ich bezpečnosti a (ne)možnosti zneužitia osobných údajov či ďalších citlivých dát. Dnes sa v bežnej praxi stretávame s overovaním, respektíve autentifikáciou platby prostredníctvom biometrie. Ako príklad spomenieme napríklad hlasového asistenta Siri, Google Home či Alexa, ktoré sa v ostatných rokoch tešia veľkej obľube. Realitou je dnes už aj platenie bez potvrdzovania platby. Človek jednoducho vybaví všetko, čo potrebuje, a platby prebiehajú kdesi na pozadí. Z nákupu v obchode či z donášky jedla je tak ešte komfortnejší a bezproblémový zážitok. A to je jeden z cieľov inovácií. 

Online nakupovanie rastie aj vďaka tokenizácii

Podľa spoločnosti Visa koronakríza výrazne zrýchlila aj prechod na online nakupovanie. „Počet transakcií každý týždeň od polovice apríla vzrástol o viac ako 25 %, čo je dvojnásobok miery rastu pred krízou,“ spresnil M. Gajdoš.

K zrýchleniu a zvýšeniu bezpečnosti online obchodov prispela aj tzv. tokenizácia. Visa na konci júna 2020 vydala viac ako 1 miliardu tokenov po celom svete prostredníctvom služby Visa Token Service (VTS), čo predstavuje významný míľnik v jej ponuke, ktorá pomáha urýchliť inovácie elektronického obchodu a zvýšiť bezpečnosť platieb.

Čo je to token?

Tokenizácia umožňuje nahradiť citlivé údaje na karte tokenmi, ktoré sú konkrétnymi kódmi priradenými k danému zariadeniu, obchodníkovi alebo určitému typu transakcie. To znižuje riziko možného úniku údajov a uľahčuje ľuďom kontrolu nad ich výdavkami. Vďaka tokenizácii zostávajú citlivé údaje karty Visa neprístupné pri spracovaní údajov o transakciách – sú nahradené platobným tokenom – špeciálnym identifikátorom zloženým zo sekvencie čísel.

Kryptomeny možno posunú vývoj platenia ešte ďalej

Inovácie v platbách rozhodne neobchádzajú ani kryptomeny. Stále sa však objavujú aj názory, že takéto platidlo stále nie je pripravené nahradiť zaužívané formy meny. Bitcoin či ethereum musia zrejme vyriešiť ešte veľa zásadných vecí, ktoré sa týkajú najmä koncových používateľov kryptomien. Či už nedostatok informovanosti, alebo nedôveru v techniku medzi širokou verejnosťou.Obchodovanie s kryptomenami však v sebe skrýva potenciál. Na druhej strane existujú názory, že technológia blockchain by mohla spôsobiť napríklad revolúciu v globálnom obchodovaní s komoditami. A nielen tam.

logo
Prečítajte si tiež:
29.3.2024 Redakcia FinReport

Kryptoveľmoci: Najvyššiu mieru vlastníctva kryptomien majú v Turecku, Thajsku a v Argentíne

Adopcia kryptomien v celosvetovom meradle neustále rastie. V roku 2024 sa očakáva, že medzi vlastníkmi kryptomien celosvetovo pribudne okolo 160 ...

29.3.2024 Redakcia FinReport

Pav Gill: Whistleblower z kauzy Wirecard spustil novú oznamovaciu platformu Confide

Muž, ktorý pomohol odhaliť machinácie predchádzajúc „strate“ 1,9 miliardy eur a krachu nemeckej finančnej spoločnosti Wirecard, má nový ...

28.3.2024 Zuzana Fryč

Ako postupovať pri dopravnej kolízii a ako si uplatniť škodu v poisťovni?

Na Slovensku sa každoročne stanú tisíce dopravných nehôd, ku ktorým je nevyhnutné privolať políciu a aktívne s ňou spolupracovať. Okrem ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Daňové úrady posilňujú podporu a predlžujú úradné hodiny

Posilnené podateľne, dlhšie otvorené daňové úrady a možnosť „drive in“. Daňové úrady po celom Slovensku budú posledné dva dni, ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Pohonné látky pred Veľkou nocou výrazne zdraželi

Spotrebiteľské ceny oboch druhov benzínov pred veľkonočnými sviatkami stúpli. Dosiahli najvyššiu úroveň za posledných 20 týždňov. ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Priemyselným výrobcom klesli ceny najvýraznejšie za 12 rokov

Výrobné ceny priemyselných výrobcov sa vo februári 2024 prepadli o viac ako 15 %. Najvýraznejší vplyv na celkový výsledok mali o tretinu ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Vďaka lotérii Mega Milllions je na svete o jedného miliardára viac

Americká lotéria s priliehavým názvom Mega Millions stvorila ďalšieho dolárového miliardára. Zatiaľ neznámy šťastlivec si totiž odnesie ...

27.3.2024 Martin Jamnický

Exekútori pri vymáhaní pohľadávok vlani dosiahli len 4,3-percentnú úspešnosť

Efektivita exekútorov na Slovensku z roka na rok klesá. V tom minulom si pohoršili takmer o štvrtinu (–23 %). Tento stav sa podpisuje aj pod ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Opäť je tu diskusia o návrate dôchodkového stropu

Vek odchodu ľudí do dôchodku by sa v budúcnosti mohol opäť zmeniť. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš avizuje ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa zvyšuje 160-tisíc dôchodkov. Ktorí penzisti si polepšia?

Sociálna poisťovňa od začiatku nasledujúceho týždňa pristúpi k zvyšovaniu starobných a predčasných starobných dôchodkov. Pozitívna ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Zostáva už len niekoľko hodín na podanie daňového priznania a darovanie 2 % z dane

Daňové priznanie je v tomto roku vďaka veľkonočným sviatkom možné podávať do 2. apríla 2024. Rovnako už len niekoľko hodín zostáva na ...

25.3.2024 Redakcia FinReport

Finančná správa SR predĺži úradné hodiny svojho call centra, k dispozícii až do polnoci

Daňové priznanie za rok 2023 je možné podať do 2. apríla 2024. Daňovníkom tak na splnenie si povinnosti voči štátu zostáva necelých ...

25.3.2024 Eva Sadovská

Vieme, ako zvládnuť veľkonočné nákupy s rozumom

Veľkonočné sviatky sa blížia a mnohé domácnosti práve v týchto dňoch začínajú nakupovať potraviny či dekorácie. Mobilita počas ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Minimálna mzda sa bude zvyšovať rýchlejšie, v roku 2027 sa priblíži k tisíc eurám

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravilo a odovzdalo do pripomienkového konania novelu zákona, v ktorej navrhuje, aby minimálna ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Na úrade si rozdeľovali vysoké odmeny a nakupovali drahé autá

Najvyšší kontrolný úrad SR odhalil na novovzniknutom Úrade pre územné plánovanie a výstavbu SR (ÚÚPV) viaceré nedostatky. Išlo najmä o ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Nezamestnaní sa môžu podieľať aj na záchrane národných kultúrnych pamiatok

Ľudia bez práce na Slovensku dostanú ďalšiu možnosť, ako sa chopiť pracovnej príležitosti. Prostredníctvom projektu Ľudia a hrady ...

22.3.2024 Robert Juriš

Stúpli úroky aj počty poskytnutých úverov, no ich nesplácanosť sa stále drží na úrovni 1,8 %

Poskytovanie úverov na bývanie, ako aj spotrebiteľských úverov, sa na Slovensku v minulom roku spomalilo. Napriek tomu bol ich nárast výrazne ...

21.3.2024 Miloslava Némová

Rekreačný príspevok: Aké sú podmienky na jeho získanie v roku 2024

O takzvané rekreačné poukazy je možné požiadať aj v súčasnosti, a to s maximálnym finančným príspevkom vo výške 275 eur za kalendárny ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay