Hľadaj

Spôsob platenia prešiel dlhým vývinom. Platili sme mušľami, zlatom aj hodinkami. Čo môžeme očakávať v budúcnosti?

Financie Poslať

Od výmeny tovaru za tovar, cez platenie čímkoľvek, čo malo cenu, až po platenie mobilom alebo inteligentnými hodinkami. Tento text vám prinesie prierez platidlami naprieč celou históriou ľudstva až dodnes. A pozrieme sa v ňom aj na možné scenáre vývoja inovatívnych spôsobov platenia za tovary a služby v blízkej či vzdialenejšej budúcnosti.

image

Foto: Shutterstock

Niečo za niečo a k spokojnosti všetkých

Výmenný obchod je v modernej dobe nereálny. Dokážete si len predstaviť, že by ste si kúpili smartfón či laptop výmenou za niečo iné? Kým však vznikli platidlá, ľudia si tovar medzi sebou vymieňali. Jednoducho kus za kus. Vo výmennom obchode platilo jednoduché pravidlokaždá strana, ktorá sa do obchodu zapája, musí byť po výmene spokojná. Neexistovali žiadne kritériá, ani štandardy, ktoré by tento pocit akýmkoľvek spôsobom limitovali. 

Platili sme mušľami, zlatom aj striebrom

Výmenný obchod ľudia časom vymenili za používanie takzvanej reprezentatívnej meny a obchodovať sa začalo na trhoch. Pri platbách za tovar sa používali napríklad vzácne morské mušle alebo zlato a striebro. Tovar sa nimi doslova vyvážil. Problém pri obchodovaní nastal vtedy, keď bolo vzácneho platidla nedostatok. Mušlí a zlata nepribúdalo, práve naopak. Preto sa spôsob platieb rozvíjal ďalej a ľudia začali siahať po dostupných a jednoduchších platobných možnostiach.

Prvé mince odliali v Číne

K slovu sa dostali prvé mince. Mali podobu miniatúrnych bronzových odliatkov. Ako prví ich vyrobili čínski obchodníci. Odliatky neskôr aj tvarovali. Bolo to hlavne z praktických dôvodov. Mince v oválnom tvare sa, na rozdiel od rôznych valčekov a tyčí, ľahšie prenášali. Určite sa s nimi manipulovalo jednoduchšie ako s tovarom, ktorým sa platilo v čase výmenných obchodov. Približne v 6. storočí sa v Turecku objavili mince s otvorom uprostred. Neskôr však dochádzalo doslova k chaosu, keď sa na trhu objavilo viacero druhov takýchto mincí a obchodníci mali problém s ich konverziou. Problémy nastali hlavne na poli zahraničného obchodu.

Zmenky lepšie definovali obchodné podmienky

Takýto systém bol dlhodobo neudržateľný. Možno aj preto sa časom objavila potreba vyvinúť platidlo, ktoré bude úspornejšie na priestor a bude sa dať ľahšie prenášať. Tak sa objavili prvé zmenky. Zmenkami sa jednoducho dohodli všetky dôležité podmienky obchodu medzi zúčastnenými stranami. Stali sa predchodcom bezúročných pôžičiek či hypotekárnych listín.

Prvé papierové bankovky v Európe sú zo Švédska

Papierové peniaze sa v Európe začali vo väčšom používať až v 17. storočí. Švédsko bolo prvou krajinou, kde sa začali vyrábať. Výhoda papierových bankoviek bola najmä v tom, že proces výroby bol omnoho jednoduchší ako v prípade mincí. Neboli už potrebné formy, aby kovovému platidlu dali  podobu a tvar. Aj samotné bankovky majú bohatú históriu. Ich popularita rástla najmä po odstránení drahých kovov z menového systému, teda v čase, keď zlato a striebro už neboli suroviny, z ktorých sa vyrábali mince, a nahradili ich zliatiny. 

Prvé kreditky sa objavili pred 70 rokmi

Pri papierových peniazoch sa vývin platidiel nezastavil, hoci nimi platíme dodnes. Objavili sa ďalšie novinky. Tie súvisia najmä s obmedzením závislosti od fyzických transakcií v prospech elektronických peňazí. Prvé kreditné karty sa objavili v roku 1950. Neskôr prišli debetné karty. Pre spoločnosti, ktoré ich vydávali, pre obchodníkov či banky, predstavovali obrovskú príležitosť v modernizácii platobného styku. Elektronické peniaze nabrali na popularite až vtedy, keď ľudia pochopili výhody tohto tak trochu „neosobného“ platenia. 

Elektronické bankovníctvo nám zmenilo život

Prelomovými vo vývoji platidiel sa stali deväťdesiate roky minulého storočia. Na rad prišlo elektronické bankovníctvo. Do života ľudí preniklo veľmi rýchlo. Rýchlemu rozmachu online bankovania pomohol aj prudký rozvoj používania a obľúbenosti smartfónov, počítačov a tabletov s internetom. Elektronické bankovníctvo ide ruka v ruke s elektronickým obchodom. Spoločnosti, ako Amazon, eBay či PayPal, sú len malou ukážkou toho, akú revolúciu spôsobil nový druh platidla. 

Svetový líder v oblasti digitálnych platieb spoločnosť Visa v najbližších rokoch očakáva ďalšie zmeny v spôsobe vykonávania platobných transakcií. Za dôležitý akcelerátor označila pandémiu COVID-19, ktorá má obrovský vplyv na spôsob, akým míňame peniaze. „V prvom rade vidíme prudký nárast bezkontaktných platieb. Na niekoľkých trhoch EÚ priemerná suma nákupu bezkontaktných transakcií vrátane Slovenska od februára do apríla vzrástla o pätinu,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Visa pre Českú republiku a Slovensko Marcel Gajdoš.

Rozmach aplikácií v smartfónoch či hodinkách

Dnes žijeme v dobe, keď na úhradu nepotrebujeme už ani finančnú hotovosť. Samozrejmosťou sú bezkontaktné platby mobilom alebo inteligentnými hodinkami. Umožňujú to služby, ako Apple Pay či Google Pay. V obľube sú aj platby načítaním QR kódu pomocou WeChat Pay alebo Alipay. Flexibilnosť pre obchodníkov aj nakupujúcich hrá v dnešnom svete dôležitú úlohu.

Spoločnosť Visa dnes umožňuje uskutočňovať bezpečné platby mobilnými telefónmi v 34 krajinách Európy. „V úzkej spolupráci s finančnými inštitúciami v súčasnosti podporujeme okolo 800 mobilných platobných aplikácií v Európe,“ konštatuje M. Gajdoš. Aj napriek tomu očakáva, že plastové platobné karty sa budú používať aj naďalej. Využívať ich budú najmä tí, ktorí sú menej ochotní prijať nové spôsoby platby.

Biometria tváre a odtlačky prstov sú už bežné

Pri moderných spôsoboch platieb je namieste kontrola ich bezpečnosti a (ne)možnosti zneužitia osobných údajov či ďalších citlivých dát. Dnes sa v bežnej praxi stretávame s overovaním, respektíve autentifikáciou platby prostredníctvom biometrie. Ako príklad spomenieme napríklad hlasového asistenta Siri, Google Home či Alexa, ktoré sa v ostatných rokoch tešia veľkej obľube. Realitou je dnes už aj platenie bez potvrdzovania platby. Človek jednoducho vybaví všetko, čo potrebuje, a platby prebiehajú kdesi na pozadí. Z nákupu v obchode či z donášky jedla je tak ešte komfortnejší a bezproblémový zážitok. A to je jeden z cieľov inovácií. 

Online nakupovanie rastie aj vďaka tokenizácii

Podľa spoločnosti Visa koronakríza výrazne zrýchlila aj prechod na online nakupovanie. „Počet transakcií každý týždeň od polovice apríla vzrástol o viac ako 25 %, čo je dvojnásobok miery rastu pred krízou,“ spresnil M. Gajdoš.

K zrýchleniu a zvýšeniu bezpečnosti online obchodov prispela aj tzv. tokenizácia. Visa na konci júna 2020 vydala viac ako 1 miliardu tokenov po celom svete prostredníctvom služby Visa Token Service (VTS), čo predstavuje významný míľnik v jej ponuke, ktorá pomáha urýchliť inovácie elektronického obchodu a zvýšiť bezpečnosť platieb.

Čo je to token?

Tokenizácia umožňuje nahradiť citlivé údaje na karte tokenmi, ktoré sú konkrétnymi kódmi priradenými k danému zariadeniu, obchodníkovi alebo určitému typu transakcie. To znižuje riziko možného úniku údajov a uľahčuje ľuďom kontrolu nad ich výdavkami. Vďaka tokenizácii zostávajú citlivé údaje karty Visa neprístupné pri spracovaní údajov o transakciách – sú nahradené platobným tokenom – špeciálnym identifikátorom zloženým zo sekvencie čísel.

Kryptomeny možno posunú vývoj platenia ešte ďalej

Inovácie v platbách rozhodne neobchádzajú ani kryptomeny. Stále sa však objavujú aj názory, že takéto platidlo stále nie je pripravené nahradiť zaužívané formy meny. Bitcoin či ethereum musia zrejme vyriešiť ešte veľa zásadných vecí, ktoré sa týkajú najmä koncových používateľov kryptomien. Či už nedostatok informovanosti, alebo nedôveru v techniku medzi širokou verejnosťou.Obchodovanie s kryptomenami však v sebe skrýva potenciál. Na druhej strane existujú názory, že technológia blockchain by mohla spôsobiť napríklad revolúciu v globálnom obchodovaní s komoditami. A nielen tam.

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.9.2020 Redakcia FinReport

HDP Slovenska sa vráti na predkrízovú úroveň až v druhej polovici 2022

Ekonomiky štátov sa po pandémii koronavírusu začnú ozdravovať postupne a nerovnomerne. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes by sa ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

Na ekonomické dno sme si už zrejme siahli, ale na ružové okuliare je ešte priskoro

Dobrá správa pre slovenskú ekonomiku. Priemyselná produkcia sa síce ešte nevrátila na úroveň spred roka, ale už klesá miernejšie ako ...

26.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň

Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi ...

25.9.2020 Dominik Horváth

Izrael sa zmieril so SAE a Dubaj má šancu zaradiť sa medzi hlavné finančné centrá sveta

Prezident Spojených arabských emirátov (SAE) vydal dekrét, ktorým zrušil zákon o bojkote Izraela a umožnil obchodné a finančné dohody ...

24.9.2020 Juraj Recký

Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme

Téma hotovosť verzus čisto digitálne peniaze naberá stále viac na popularite. Nevyhla sa jej ani panelová diskusia na práve prebiehajúcej ...

23.9.2020 Magdaléna Švančarková

NBS hrozí poisťovni pokutou, tá na zákaz predaja poistiek nevidí dôvod

Národná banka Slovenska (NBS) vydala predbežné opatrenie voči poisťovni Novis, hrozí jej pokutou a jej činnosť monitoruje. Poisťovňa sa ...

22.9.2020 Robert Juriš

Finančná rezerva: 8 krokov k bezpečnej a pokojnej budúcnosti

Finančná rezerva je ako vankúš. Vďaka nej budete môcť lepšie spávať. Vďaka nej zvládnete obdobie, keď sa vám nebude dariť v práci. Je ...

18.9.2020 Redakcia FinReport

Fincentrum sa mení na Swiss Life Select Slovensko

Jedna z najväčších spoločností na slovenskom trhu finančného sprostredkovania mení svoj názov. Spoločnosť Fincentrum sa po novom nazýva ...

14.9.2020 Dominik Horváth

Ako sa mení postavenie a práca finančných sprostredkovateľov vo svete?

Technologické zmeny vo finančnom priemysle sa zrýchľujú vďaka vzniku nových digitálnych distribučných kanálov. Mnohé inštitúcie ...

11.9.2020 Magdaléna Švančarková

Ani pandémia nezastavila rýchly rast cien bytov. Nezmení sa to ani v blízkej budúcnosti

Korona-nekorona, na trhu s nehnuteľnosťami idú ceny vyššie. A to aj napriek tomu, že sa vzhľadom na pandémiu očakávalo spomalenie rastu. ...

8.9.2020 Redakcia FinReport

Spoločnosť Gomanold spolu s J&T Bankou pripravujú pomoc nezaisteným veriteľom skupiny Arca

Slovenská investičná skupina Arca sa pred tohtoročným letom dostala do finančných problémov a tie stále trvajú. Mešká s uhradením ...

7.9.2020 Robert Juriš

Až dve tretiny domácností v čase krízy pochopili, že si musia vytvárať finančné rezervy na horšie časy

Pandémia koronakrízy nám nastavila zrkadlo v oblasti financií, rodinných rozpočtov aj plánovania budúcnosti. Odhalila slabé finančné ...

3.9.2020 Redakcia FinReport

Firmy si budujú digitálnu dôveru. Až 60 percent z nich zaviedlo opatrenia na zlepšenie ochrany dát

Prioritou číslo jeden v oblasti manažmentu pohľadávok je vyššia ochrana dát. Vyplýva to z medzinárodnej reprezentatívnej štúdie European ...

2.9.2020 Redakcia FinReport

Z rodinného rozpočtu platíme za bývanie najviac v rámci celej EÚ

Náklady na bývanie ukrajujú Slovákom z ich rodinných rozpočtov takmer štvrtinu, čo je v rámci Európskej únie najvyšší podiel. Vo ...

28.8.2020 Natália Hučková

Národná banka Slovenska spresnila pravidlá finančného sprostredkovania na diaľku

Národná banka Slovenska (NBS) zamerala svoju pozornosť na spresnenie pravidiel pre výkon finančného sprostredkovania na diaľku. Vo svojom ...

27.8.2020 Redakcia FinReport

Až 3 600 rodín avizuje, že nebudú mať na splácanie svojich úverov

Približne 9 % domácností, ktoré po vypuknutí pandémie koronakrízy požiadali o odklad splátok svojich úverov očakáva, že v budúcom roku ...

16.8.2020 Redakcia FinReport

Ceny nehnuteľností opäť prekonali rekord. Pomáha aj úverovanie

Napriek poklesu zamestnanosti a prebiehajúcej koronakríze ceny nehnuteľností stále neklesajú. Práve naopak. V druhom štvrťroku 2020 cena ...

13.8.2020 Redakcia FinReport

Ženy majú väčší poriadok aj vo financiách ako muži

Slováci sú z roka na rok finančne gramotnejší. Vďaka tomu si mnohí vedia urobiť poriadok vo svojich finančných záväzkoch. Mimochodom, ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme
 2. 2.
  Senec začal s realizáciou projektu Stanica Bike and Ride pri železničnej stanici (foto)
 3. 3.
  Na ekonomické dno sme si už zrejme siahli, ale na ružové okuliare je ešte priskoro
 4. 4.
  HDP Slovenska sa vráti na predkrízovú úroveň až v druhej polovici 2022
 5. 5.
  Na dočasnej „péenke“ je najviac ľudí za posledných 15 rokov, najvyššie čísla hlásia z Prešova