Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Sporenie v treťom pilieri sa oplatí tým zamestnancom, ktorým naň prispieva aj zamestnávateľ

Zuzana Fryč Financie Poslať

Spoliehanie sa výhradne na štátom vyplácaný dôchodok môže v budúcnosti priniesť viac smútku ako úžitku. Je preto dobré hľadať možnosti, ako sa dá dlhodobo sporiť na chvíle, keď si človek prestane zarábať prácou a jeho príjem bude závislý od toho, čo si počas svojho života dokázal nasporiť. Prinášame preto prehľad výhod sporenia v dobrovoľnom treťom dôchodkovom pilieri, pričom jednou z nich je aj možnosť ušetriť na dani z príjmu.

tretí dôchodkový pilier

Foto: Shutterstock

Tretí pilier využíva už vyše 900-tisíc ľudí

Finančné zabezpečenie na dôstojný odchod do penzie sa stáva postupom času čoraz aktuálnejšou témou, o ktorej je potrebné hovoriť. Len vlastnými rozhodnutiami je totiž možné prilepšiť si k dôchodku od štátu.

Dôležité je vybrať si doplnkový zdroj príjmu, keďže spoliehať sa iba na dôchodok zo Sociálnej poisťovne je pri súčasnom nastavení riskantné, pretože by to mohlo neskôr priniesť výrazné zníženie životnej úrovne, na akú sme boli dosiaľ zvyknutí.

Jednou z možností je sporenie si v treťom dôchodkovom pilieri, ktoré je výhodné najmä pre zamestnancov, ktorým môže zamestnávateľ prispievať určitou sumou navyše. Reč je o sporení si prostredníctvom doplnkovej dôchodkovej spoločnosti (DDS), ktoré aktuálne na Slovensku využíva už takmer 950-tisíc sporiteľov.

77885

Čím viac zdrojov máme, tým lepšie

Finanční analytici pred odchodom do penzie odporúčajú zabezpečiť si čo najviac rôznych zdrojov príjmu. Len vďaka nim sa počas dôchodkového veku dá aspoň priblížiť k predošlej osobnej finančnej úrovni, a vyhnúť sa tak možným finančným problémom.

Výhodou môže byť aj to, že zamestnanci si príspevky od zamestnávateľov nemôžu vybrať skôr, ako pri odchode do dôchodku, vďaka čomu rastie šanca, že si reálne v dlhodobom časovom horizonte nasporia vyššiu sumu peňazí. Zároveň platí, že minimálna dĺžka sporenia v treťom pilieri je 10 rokov a minimálny vek sporiteľa na vyplácanie dávok je 55 rokov.

Hoci sporenie v treťom pilieri podľa finančného analytika spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika neumožňuje diverzifikovať portfólio do rôznych fondov a nedosahuje také výnosy ako priame investície v podielových alebo indexových fondoch, aj tak sa ním dá postupne vytvoriť zaujímavý balík peňazí. K dispozícii sú fondy s rôznymi stupňami rizika, čo priamo ovplyvňuje možnosti zhodnocovania vkladov. Navyše sporenie je dobrovoľné.

Zamestnávatelia radšej prispejú

Sporenie v treťom pilieri pritom bezpochyby prináša viacero výhod. „Jednoznačne najdôležitejšou je prípadný príspevok zamestnávateľa, ktorý mnohí ponúkajú ako jeden zo svojich benefitov. Tretí pilier vznikol s motiváciou vtiahnuť zamestnávateľov do zlepšenia životnej úrovne svojich zamestnancov na dôchodku cez podporu sporenia. Tento spôsob je jedným z kľúčových pilierov dôchodkového zabezpečenia vo viacerých štátoch západného sveta vrátane Spojených štátov,“ uvádza M. Búlik.

Hoci sa slovenský dôchodkový systém od toho amerického zásadne líši, idea zapojenia zamestnávateľov do dôchodkového sporenia je podľa neho prínosná práve preto, lebo firmám poskytuje ďalší benefit pre zamestnancov a pracujúcim zase príležitosť získať financie navyše. Pre firmy je tiež výhodnejšie poskytnúť svojim zamestnancom príspevok do tretieho piliera ako im navýšiť o rovnakú sumu ich mzdu.

Výška príspevku závisí od firmy

Výška príspevkov zamestnávateľa je súčasťou zamestnávateľskej zmluvy uzatvorenej medzi zamestnávateľom a DDS. V praxi to funguje tak, že platenie príspevkov zamestnávateľa a ich výšku možno dohodnúť v kolektívnej zmluve, alebo ich zamestnávateľ dohodne so splnomocnenými zástupcami zamestnancov.

Zamestnancom, ktorí vykonávajú rizikové práce v kategórii 3 a 4, je dokonca zamestnávateľ zo zákona povinný platiť príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, pričom výška jeho príspevkov je najmenej 2 % z vymeriavacieho základu zamestnanca alebo príjmu zúčtovaného na výplatu. Podobne sú zamestnávatelia povinní prispievať za tanečných umelcov a hráčov na dychový nástroj. 

Výška príspevku zamestnávateľa
V praxi sa ukazuje, že výška príspevku zamestnávateľov sa pohybuje v rozmedzí okolo 15 až 30 eur mesačne a v lepšom prípade môže byť jeho výška nastavená aj ako konkrétne percento zo mzdy. S rastom mzdy rastie aj výška príspevku v treťom pilieri.

Ako ušetriť na dani

Ďalšou výhodou vstupu do tretieho piliera po 1. januári 2014 je možnosť uplatniť si nezdaniteľnú časť základu dane tak, že nasporené príspevky v rámci doplnkového dôchodkového sporenia je možné odpočítať od základu dane vo výške, v akej boli v príslušnom zdaňovacom období preukázateľne zaplatené. Potvrdenie o zaplatených príspevkoch, ktoré odosiela doplnková dôchodková spoločnosť, potom slúži ako doklad pre zamestnávateľa pri vypĺňaní daňového priznania.

Starším sporiteľom stačí podpísať dodatok k zmluve

Dôležité je pripomenúť, že v prípade, ak niekto vstúpil do tretieho piliera pred 31. decembrom 2013, nemá nárok na daňovú úľavu a platia preňho aj iné pravidlá pri nároku na doplnkový dôchodok. Toto sa však dá jednoducho zmeniť, pričom stačí len podpísať dodatok k zmluve o podmienkach platných od 1. januára 2014. Vďaka tomu sporiteľ získa nárok na aktuálne výhody vrátane možnosti využiť daňovú úľavu.

Potrebné je si uvedomiť, že znížiť základ dane sa dá len z vlastných príspevkov sporiteľa, nie z príspevkov od zamestnávateľa. V praxi je možné zníženie základu dane o výšku zaplatených príspevkov, maximálne však do výšky 180 eur ročne, čo predstavuje úsporu na daniach 34,20 eura. Do tretieho piliera sa preto odporúča sporiť si aspoň 15 eur mesačne, keďže takto sa za celý rok nazbierajú príspevky vo výške 180 eur.

Prispievať je možné aj vyššou sumou, no pritom je dobré si uvedomiť, že daňová úľava sa môže uplatniť len do stanovenej výšky. Preto ak má človek k dispozícii viac voľných peňazí, ktoré si chce odložiť na dôchodok, môže ich investovať napríklad do ETF alebo podielových fondov. Aj pri sporení si na dôchodok platí, že čím skôr sa začne, tým väčší výnos je možné očakávať.

Čo najvyšší príspevok od zamestnávateľa

Potrebné je tiež myslieť na to, aby suma, ktorú si zamestnanec sporí, bola čo najefektívnejšia, ako z hľadiska výnosu, tak aj z pohľadu daňovej úľavy. Podľa M. Búlika by mal mať zamestnanec v treťom pilieri vždy nastavený taký vlastný vklad, aby získal maximálny príspevok, ktorý zamestnávateľ ponúka.

Niektoré firmy tiež určujú, koľko eur si má zamestnanec sporiť, aby mal nárok na príspevok aj od zamestnávateľa. Príspevok zamestnávateľa, ktorý vklad zamestnanca v identickej výške okamžite zhodnocuje napríklad o 100 %, je podľa neho kľúčovým benefitom.

Takéto sú výhody tretieho piliera:

1) Do fondov môže prispievať aj zamestnávateľ.

2) Je tu možnosť zníženia základu dane o výšku zaplatených príspevkov – maximálne o 180 eur ročne, čo predstavuje úsporu na daniach 34,20 eura.

3) Sporenie je dobrovoľné.

4) Na výber sú fondy s rôznymi stupňami rizika, a teda aj výnosom.

5) Do zmluvy je možné doplniť aj oprávnenú osobu, ktorá v prípade úmrtia sporiteľa dostane nasporené peniaze. Úspory z tretieho piliera vďaka tomu budú vyplatené rýchlejšie, bez zdĺhavého čakania na dedičské konanie.

6) Vstup do tretieho piliera nie je podmienený vekom do 35 rokov, ako je to v prípade druhého piliera. 

7) Zamestnávatelia si môžu príspevky do tretieho piliera pre svojich zamestnancov zahrnúť do daňových výdavkov až do výšky 6 % z hrubej mzdy zamestnanca.

logo
Prečítajte si tiež:
12.7.2024 Redakcia FinReport

Brigády mladých nie sú bez rizík. Na toto si dávajte pozor!

Práca animátora, brigáda v gastroservise, pekárni, v konzervárňach, sezónna práca pri zbere úrody, prípadne práca na stavbe alebo v ...

12.7.2024 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok stále rastú, hoci už o niečo pomalšie

Ceny pohonných látok pokračovali v raste aj na začiatku tohtoročného júla. Zdražel 95-oktánový benzín aj motorová nafta, ktoré boli ...

12.7.2024 Redakcia FinReport

Počet konkurzov rastie, oproti vlaňajšku sa zdvojnásobil

V júni 2024 išlo na Slovensku do konkurzu 38 právnických subjektov, z toho vyše 86 % predstavovali eseročky. V porovnaní s minuloročným ...

12.7.2024 Redakcia FinReport

Rast reálnych miezd pokračuje. V ktorých odvetviach sa zvyšujú najrýchlejšie?

Rast reálnych miezd na Slovensku je realitou už niekoľko posledných mesiacov. Počas mája 2024 si najviac prilepšili zamestnanci v doprave so ...

12.7.2024 Mário Špilberger

V kritickom myslení súperia študenti aj účastníci na trhu práce, vzdelávanie sa pomaly zlepšuje

Overovanie informácií je dôležitou výzvou pre súčasnú spoločnosť, študentov a pracujúcich nevynímajúc. Napriek nelichotivým ...

12.7.2024 Robert Juriš

V prvej polovici tohto roka pribudlo v druhom pilieri takmer 70-tisíc sporiteľov

Počet sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri každý mesiac stúpa. Tomuto trendu nezabránilo ani znevýhodnenie podmienok sporenia znížením ...

11.7.2024 Robert Juriš

Carlos Slim Helú: Najbohatší Latinoameričan má na účte vyše 100 miliárd dolárov

Najbohatším Latinskoameričanom je v súčasnosti mexický telekomunikačný magnát Carlos Slim Helú. V priebehu minulého roku dokázal pridať ...

11.7.2024 Klaudia Lászlóová

Cestovní šmejdi pripravili Slovákov o stovky tisíc eur

Kupovať si zájazd či iné cestovateľské služby cez internet alebo sociálne siete môže namiesto lacnej dovolenky priniesť zákazníkovi ...

8.7.2024 Redakcia FinReport

Študenti, brigádujete na dohodu? Požiadajte zamestnávateľa o odvodovú úľavu a zarobíte viac

Mnoho študentov si počas letných prázdnin hľadá brigádu. Ak so svojim zamestnávateľom uzavriete dohodu o brigádnickej práci študentov, ...

6.7.2024 Redakcia FinReport

Najnižšie ceny v rámci EÚ majú východoeurópske štáty, aj Slovensko je pod priemerom Únie

Mohlo by sa zdať, že ceny tovarov a služieb v jednotlivých krajinách Európy by si mali byť viac-menej podobné. Ceny sa však líšia, a to ...

2.7.2024 Redakcia FinReport

Záujem mužov o rodičovskú dovolenku stúpol päťnásobne

Záujem slovenských mužov čerpať rodičovskú dovolenku extrémne vzrástol. V porovnaní s minulosťou predstavuje nárast o 480 %. ...

1.7.2024 Redakcia FinReport

Počet poberateľov pomoci v hmotnej núdzi klesol, no na dávkach sa vypláca viac peňazí

Počas tohtoročného mája klesol počet poberateľov dávok v hmotnej núdzi na 63 204 osôb. Je to najmenej od septembra 2022, pričom tieto ...

30.6.2024 Redakcia FinReport

Top 8 rád, ako narábať s peniazmi počas leta a dovoleniek

Leto je fajn obdobím pre masový exodus ľudí za oddychom a dovolenkami. Spája sa s ním aj zvýšená snaha o míňanie ťažko zarobených ...

28.6.2024 Redakcia FinReport

Na podanie daňového priznania máte už len niekoľko hodín

Koniec júna je termínom na podanie daňového priznania pre tie daňové subjekty, ktoré si do tohto dátumu predĺžili lehotu na podanie. ...

27.6.2024 Martin Jamnický

Ako ovplyvní dôchodky zmena životného minima platná od 1. júla 2024

Od 1. júla 2024 sa mení suma životného minima z 268,88 eura na 273,99 eura mesačne. Táto zmena na pohľad nepatrná okrem iného ovplyvní aj ...

21.6.2024 Redakcia FinReport

Každý tretí Slovák poberá od štátu nejakú dôchodkovú dávku, je to najviac v EÚ

Každý tretí obyvateľ Slovenska poberá od štátu dôchodok v rámci sociálnej ochrany. Poberatelia dôchodkov tvoria približne 33,2 % ...

19.6.2024 Redakcia FinReport

NKÚ odsúhlasil vstup Kooperativy do spoločnosti Universal maklérsky dom

Vstup poisťovne Kooperativa do spoločnosti Universal maklérsky dom sa stal realitou. Obe firmy získali súhlas Protimonopolného úradu SR, ...

19.6.2024 Roland Régely

O dôchodky sa zaujímame čoraz viac, príčinou sú obavy o ich výšku v budúcnosti

Viac ako dve tretiny opýtaných v prieskume agentúry Focus uvádzajú, že sú v prvom dôchodkovom pilieri a zvyšná tretina si myslí, že v ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay