Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Sociálny balík pre rodiny je schválený. Rodičia dostanú vyššie prídavky, bonus na deti aj príspevok na krúžky

Zuzana Fryč Financie
SK
EN
Poslať

Balík pomoci pre rodiny známy ako balíček protiinflačných opatrení z dielne rezortu ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) poslanci parlamentu schválili v zrýchlenom konaní. Balíček by mal okrem jednorazového zvýšenia prídavku na 100 eur na dieťa obsahovať aj zvýšenie daňového bonusu a prídavkov na deti, ako aj zavedenie príspevkov na detské krúžky.

image

Foto: Shutterstock

Napriek tomu, že návrh podporila väčšina poslancov, musí ho ešte podpísať prezidentka Zuzana Čaputová. Ak bude zákon vetovať, poslanci môžu jej veto prelomiť nadpolovičnou väčšinou hlasov pri opätovnom hlasovaní o novele zákona.

Prídavky na deti budú vyššie

Okrem jednorazového stoeurového zvýšenia prídavku na deti, ktorý sa vyplatí rodinám v júni na každé dieťa sa v parlamente schválilo aj jeho trvalé  zvýšenie zo súčasných 25,88 eura na 30 eur mesačne od júla tohto roka a od januára 2023 napokon stúpne na sumu 40 eur mesačne. Zároveň sa ruší automatický nárast prídavku na dieťa podľa rastu životného minima. Znamená to, že o jeho novej výške bude rozhodovať vždy vláda, ktorá nebude povinná ho naďalej zvyšovať.

Touto dávkou má štát prispievať na výchovu a výživu dieťaťa. Aktuálne má však prídavok čiastočne slúžiť aj na pomoc s nákupom školských potrieb pre prvákov. Požiadať oň môžu rodičia pomocou písomnej žiadosti na úrade práce, alebo elektronicky cez stránku slovensko.sk.

Nárok na prídavky na deti majú rodičia do 25. roku dieťaťa a ak zároveň splnia podmienku, že dieťa ešte navštevuje denné štúdium strednej či vysokej školy, prípadne nemôže študovať alebo pracovať kvôli vážnej chorobe či úrazu.

V prípade zdravotne znevýhodnených detí, ktoré navštevujú základnú školu pre zdravotne znevýhodnených, nárok rodiča na prídavok je dovtedy, kým dieťa nedosiahne 25 rokov. Ak dieťa kvôli dlhodobo zlému zdraviu nemôže študovať alebo pracovať, prídavok rodič poberá len do jeho plnoletosti.

Nárok rodičov na prídavky na deti sa ruší v prípade, ak ich dieťa poberá invalidný dôchodok, alebo už dokončilo druhý stupeň štúdia na vysokej škole. To znamená, že získalo magisterský alebo inžiniersky titul.

Príplatok k prídavku na dieťa

Po novom sa mení aj príplatok k prídavku na dieťa. Aj pri ňom sa ruší automatický rast, a rozhodovať o jeho výške má po novom vláda spolu s určením výšky prídavku na dieťa. Od júla sa príplatok zvýši z 12,14 eura na 30 eur.

Nárok naň majú len tí, ktorí si za normálnych okolností nemôžu uplatniť daňový bonus na dieťa a zároveň môžu poberať prídavky. Ide o ľudí, ktorí sú napríklad na starobnom, predčasnom, invalidnom či výsluhovom dôchodku, prípadne poberajú podobný dôchodok v zahraničí.

Podmienky prijímania prídavku na dieťa

Prídavok sa poberá na každé dieťa zvlášť a vždy má na poberanie nárok len jeden z rodičov. Ak sú rozvedení, prípadne majú striedavú starostlivosť, môžu sa striedať aj v poberaní prídavku na základe dohody alebo rozhodnutia súdu. Striedať sa môžu maximálne po šiestich mesiacoch.

Ruší sa príspevok pre prvákov

Ministerstvo financií novelou zároveň ruší jednorazové finančné prilepšenie pre rodičov prvákov na ich školské potreby. Platí to pre rodičov, ktorí v septembri do školy posielajú prvákov základnej školy. Táto jednorazová dávka na školské potreby sa doposiaľ vyplácala vždy v októbri.

Od januára tohto roka jednorazový príspevok dosahoval sumu 106,33 eura, pričom úrady si mená prvákov zisťovali z centrálneho registra. Spolu s odsúhlasením novely zákona však rodičia prvákov dostanú tento príspevok naposledy na jeseň tohto roka, keďže od roku 2023 sa prestane vyplácať.

Na voľnočasové aktivity pribudne takzvané krúžkovné

Parlament tiež schválil, že príspevok na krúžky bude o desať eur vyšší, ako pôvodne navrhoval. Od januára budúceho roka sa zavedie na úrovni 60 eur. Zdravotne postihnuté deti s mierou funkčnej poruchy od 70 % dostávať krúžkovné v hotovosti, aby ich rodičia mohli uhradiť za tieto peniaze aj rehabilitácie či terapie.

Zmeny vo výpočte daňového bonusu na deti

Okrem toho od júla tohto roka sa daňový bonus na dieťa zvýši zo 43,60 eur na vyššie sumy podľa veku detí. Rozlišujú sa dve skupiny, deti do 15 rokov a deti nad 15 rokov. Rodičia majú na staršie deti dostávať 40 eur mesačne a na mladšie 70 eur. Ďalšie navýšenie má nastať od januára budúceho roku, až na 100 eur u detí do 15 rokov a na 50 eur u detí nad 15 rokov. Tieto sumy sú však len maximálne možné stropy nároku. Reálna výška bonusu sa bude počítať podľa toho, aký má rodič príjem a koľko má detí.

Novinka spočíva tiež v tom, že nárok naň má mať každý pracujúci rodič bez ohľadu na to, či mesačne zarába aspoň polovicu minimálnej mzdy, čo bolo doposiaľ podmienkou.

Daňový bonus sa má podľa nových podmienok vypočítať ako percento z čiastkového základu dane, čo u zamestnancov predstavuje hrubý mesačný príjem rodiča znížený o odvody. V prípade živnostníkov pôjde o ročný príjem očistený od odvodov a reálnych či paušálnych výdavkov.

Podľa novely najnižší daňový bonus pri jednom dieťati má začínať vo výške 20 % čiastkového základu dane a s každým ďalším dieťaťom sa má zvýšiť o 7 %. Maximálna sadzba má dosiahnuť  55 %, ak má rodič šesť a viac detí.

Poslanci pridali nový príspevok

Ďalšou novinkou je príspevok vo výške 100 eur, ktorý už v júni 2022 dostanú aj ľudia v hmotnej núdzi, náhradní rodičia, opatrovatelia, ľudia nad 62 rokov, ktorým nevznikne nárok na dôchodok.

Balíček za vyše miliardu eur

Protiinflačné opatrenia majú štát v budúcom roku stáť v prepočte až 1,2 miliardy eur. Daňový bonus má byť zo všetkých opatrení najnákladnejší vo výške viac ako pol miliardy eur.

Štát chce všetky výdavky vykryť viacerými spôsobmi, pričom najväčšou položkou majú nepriamo prispieť mestá a obce, ktorým sa zvýšením daňového bonusu znížia príjmy z daní z príjmov fyzických osôb. Tento návrh zásadne nepodporuje Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré vo štvrtok vstúpilo do štrajkovej pohotovosti.

Okrem toho by peniaze do štátnej kasy malo priniesť aj zavedenie mimoriadnej dane z ropy pre bratislavskú rafinériu Slovnaft. Podobne by k vyšším príjmom mali prispieť aj výber zvyšných daní a dynamické efekty.

Odborníci vidia vážne nedostatky

Finanční analytici vidia v nových opatreniach viaceré problémy, ktoré namiesto pomoci rodinám, ktorá má tlmiť dosahy vysokej inflácie, môžu infláciu ešte viac zvýšiť. 

Odborníci varujú, že týmto opatreniam predovšetkým chýba adresnosť tým, ktorí finančnú pomoc naozaj potrebujú. „Zásadným problémom plošného zvyšovania prídavkov a bonusu je fakt, že skončia veľmi rýchlo v spotrebe. Tak len ďalej podporia rast inflácie, čo môže vyústiť do špirály s neustálym zvyšovaním plošných príspevkov a výšky inflácie,“ vysvetľuje finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Podľa jeho slov by kompromisným riešením mohla byť kombinácia adresných opatrení ľuďom najviac ohrozených chudobou cez zvýšenie životného minima a podpora pracujúcich ľudí cez naviazanie nezdaniteľnej sumy na priemernú mzdu.

Zároveň by navýšenie životného minima pomáhalo všetkým ohrozeným skupinám, teda nielen rodinám s deťmi, ktoré podľa štatistík nie vždy patria medzi najviac ohrozené skupiny.

„Alternatívne by ľuďom a rodinám, ktoré nepotrebujú okamžitú hotovostnú pomoc na zvládnutie vyšších výdavkov, mohol štát pomôcť zvýšiť finančné rezervy do budúcnosti tým, že by sa navýšilo percento z hrubej mzdy odvádzané do druhého piliera,“ dopĺňa analytik.

Pred spomínanými krokmi varuje aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, podľa ktorej vplyv opatrení môže mať bez konkrétnych krokov na príjmovej strane rozpočtu vážne následky na zdravie verejných financií.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
31.3.2023 Redakcia FinReport

Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie

Viac ako 15-percentná inflácia valcuje rozpočty slovenských domácností. Reálne mzdy klesajú, spotrebitelia pociťujú, že im bežné ...

31.3.2023 Zuzana Fryč

Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?

Parlament schválil zmeny vo výške príspevku pri narodení dieťaťa. Po novom rodičia pri štvrtom narodenom dieťati dostanú rovnaký ...

31.3.2023 Martin Jamnický

Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch

Slováci sa, v porovnaní s minulým rokom, plánujú počas Veľkej noci viac uskromniť. Môžu za to vysoké ceny potravín, ale aj neistá ...

30.3.2023 Martin Jamnický

DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie

Národná banka Slovenska (NBS) opäť pokutovala. Tentoraz od nej dostala pokutu vo výške 25-tisíc eur dôchodková správcovská spoločnosť ...

30.3.2023 Robert Juriš

Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie

Je technologickým fenoménom súčasnosti. Pochopenie jej fungovania nie je jednoduché, preto môže niekoho iritovať, ďalšieho fascinovať a ...

30.3.2023 Robert Juriš

NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov

Rast úrokových sadzieb, pretrvávajúca neistota, zvyšujúce sa ceny a životné náklady zmierňujú dopyt domácností po úveroch. Spomalili sa ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Nálada spotrebiteľov stúpa, no podnikatelia zostávajú naďalej podstatne opatrnejší

Dôvera spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku sa v marci 2023 medzimesačne zvýšila, a to vo všetkých štyroch zložkách jej indikátora. Medzi ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Sergio Ermotti: Vracia sa na čelo švajčiarskej banky UBS a bude riadiť prevzatie konkurenčnej Credit Suisse

Do čela najväčšej švajčiarskej banky UBS sa postaví Sergio Ermotti, ktorý už na čele tejto banky stál počas uplynulého desaťročia od ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Toto sú štyri nové dlhopisové príležitosti na finančnom trhu

V marci tohto roku tri spoločnosti umiestnili svoje dlhopisy na trhu cenných papierov. Sú to Penta Funding Public II, Penta RE Funding II a SAB ...

30.3.2023 Eva Sadovská

Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?

Veľkonočné sviatky sa blížia a mnohé domácnosti práve v týchto dňoch začínajú realizovať nákupy potravín či dekorácií. Mobilita ...

29.3.2023 Robert Juriš

Peter Kažimír: Hostina sa skončila. Slovensko bude musieť konsolidovať verejné financie a začať šetriť

Súčasná viac ako 15-percentná inflácia na Slovensku podľa analytikov Národnej banky Slovenska ku koncu tohto roku klesne na jednocifernú ...

29.3.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa vyplatí dôchodky počas veľkonočných sviatkov v zmenených termínoch

Blížiace sa veľkonočné sviatky zasiahli do tradičných výplatných termínov dôchodkov. Sociálna poisťovňa sa preto rozhodla, že časť ...

29.3.2023 Zuzana Fryč

Tretia výzva na obnovu rodinných domov je zverejnená, no žiadosť je možné podať až o mesiac

Hoci nová výzva na obnovu starších rodinných domov, ktorá je už treťou v poradí, bola zverejnená 27. marca 2023, žiadosti o dotáciu bude ...

28.3.2023 Redakcia FinReport

Daňové priznania prostredníctvom služby „McDane“ bude možné v Petržalke podávať aj priamo z auta

Podanie daňového priznania bude tento rok opäť možné aj z auta. Preberanie dokumentov formou „drive in“ môžu daňovníci využiť na ...

28.3.2023 Martin Jamnický

Energodotácie môžu v niektorých prípadoch spôsobiť firmám dodatočné daňové povinnosti

Aktuálna výzva pre predkladanie žiadostí o dotáciu na zvýšené ceny plynu a elektriny za január 2023 má aj daňové dôsledky. Firmy totiž ...

28.3.2023 Roland Régely

Finanční sprostredkovatelia zarábajú viac, no na vykonávanie činnosti majú čoraz náročnejšie podmienky

Zisky samostatných finančných agentov z roka na rok rastú, rovnako ako počet podriadených finančných sprostredkovateľov. V porovnaní s ...

28.3.2023 Redakcia FinReport

Lízingovky vlani prefinancovali predmety za takmer 2,9 miliardy eur, vedú firemné automobily

Obstarávacia cena bez DPH predmetov, financovaných prostredníctvom členov Asociácie leasingových spoločností SR, dosiahla počas roka 2022 ...

27.3.2023 Roland Régely

Daňový bonus na dieťa: Je výhodnejšie poberať ho mesačne alebo raz ročne?

Daňový bonus na dieťa z dielne exministra financií Igora Matoviča priniesol daňovníkom viacero zmien pri jeho uplatňovaní. Od 1. januára ...

Mobilná aplikácia