Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

So sporením pre dieťa je najlepšie začať hneď po jeho narodení, napríklad aj investovaním do fondov

Zuzana Fryč Financie Poslať

Ako efektívne našetriť peniaze dieťaťu na ľahší štart do dospelosti, sa v súčasnosti stáva čoraz dôležitejšou otázkou pre rodičov, keďže zvýšená inflácia má veľký vplyv na naše úspory. Na druhej strane, aktuálne možnosti zhodnocovania peňazí z dlhodobého hľadiska môžu byť pri správnej voľbe produktu a nastavení veľmi zaujímavé. Kľúčové je začať čo najskôr, keďže vďaka tomu dokáže rodina zabezpečiť svojmu dieťaťu skutočne zaujímavé výnosy, hoci aj pri nižších mesačných investíciách.

Sporenie

Foto: Freepik

Ako postupovať krok za krokom

Rodičia, ktorí chcú svojim deťom dopriať finančnú pomoc pri vstupe do dospelosti, či už na zabezpečenie prvotného bývania, štúdium v zahraničí, alebo na iné potreby, by na odkladanie a zhodnocovanie peňazí pre svoje deti mali myslieť čo najskôr. Podľa finančných analytikov ideálne už hneď od narodenia dieťaťa, keďže čas hrá v dlhodobom zhodnocovaní investícií tú najdôležitejšiu úlohu, a v takom prípade je možné znížiť si aj vstupné náklady.

Ďalším dôležitým faktorom je voľba vhodného finančného produktu, ktorý dokáže výrazne pomôcť v nasporení cieľovej sumy, ktorú si rodičia zadefinujú napríklad v horizonte 20 či 25 rokov. Odborníci sa zhodujú na tom, že najlepším nástrojom je najmä pravidelná a dlhodobá investícia, či už do podielových, alebo indexových ETF fondov. V rámci nich je následne možné vyskladať si portfólio podľa rizikového profilu klienta.

Podielové vs. indexové fondy

Podielové fondy sú spravidla aktívne spravované profesionálmi a indexové ETF fondy zase kopírujú vývoj na finančnom trhu. Výhodou podielových fondov je, že sú bežne v ponuke bánk pôsobiacich na Slovensku. Ich nevýhodou oproti indexovým fondom sú predovšetkým vyššie poplatky za ich aktívnu správu. ETF fondy majú vo väčšine prípadov aj o čosi vyššiu výnosnosť a podľa investičného analytika spoločnosti Brokeria Martina Kalinu sú výkonné, lacné, transparentné aj likvidné. Navyše novou úpravou zákona o dani z príjmu sa od 1. januára 2024 po troch rokoch investovania v podielových fondoch už z výnosov nebude platiť žiadna daň. U ETF fondov je oslobodenie od daní z výnosu z cenných papierov už po prvom roku investovania.

84137

Ako pristupovať k riziku vo fondoch

Mnoho skúsených finančných sprostredkovateľov v súčasnosti volí indexové fondy, kde na základe schopnosti klienta zvládať riziko vyberú typ fondu, či už akciový, ktorý je rizikovejší, no s možnosťou vyššieho výnosu, alebo stabilnejší dlhopisový fond, a to aj za cenu získania nižšieho výnosu. Existuje však aj zlatá stredná cesta, takzvané zmiešané alebo vyvážené fondy. Výhodou investovania je aj to, že nastavenie fondov sa dá kedykoľvek upraviť či zmeniť.

V zásade však platí, že výhodou dlhodobého investovania je možnosť zvoliť si rizikovejšie formy investovania, napríklad volatilnejšie akcie. Podľa investičného analytika spoločnosti Fingo.sk Františka Burdu však investovanie do akcií je rizikové predovšetkým pri krátkom investičnom horizonte. V prípade dvadsaťročného a dlhšieho horizontu sú však podľa neho aj akcie bezpečnou investíciou. V kratšom horizonte je možná kombinácia akciového a dlhopisového portfólia.

„Nie každý však dokáže zniesť výkyvy na akciových trhoch. Aj preto nie je pre každého sporenie len do akcií vhodné, hoci v dlhodobom horizonte práve akcie zarobia klientom najviac,“ opisuje M. Kalina.

84823

Naopak, ak klienti investujú konzervatívne, investícia nemá priveľkú volatilitu (kolísanie hodnoty), ale zároveň zarobia menej, len okolo 3 % ročne. „Na Slovensku sa najčastejšie využívajú zmiešané fondy, ktoré dokážu klientovi priniesť zhodnotenie okolo 5 až 6 % ročne so strednou mierou kolísania. A na dlhodobé sporenia sú najvhodnejšie dynamické riešenia s výnosom až do 10 % ročne, hoci s najvyššou mierou kolísania,“ dopĺňa M. Kalina.

Zároveň dodáva, že najdôležitejšie je začať, hoci aj s menšou sumou, ale sporiť pravidelne každý mesiac a nezľaknúť sa, ak trhy v niektorom roku padajú. Práve tieto prepady prinesú vyšší výnos v budúcnosti.

Riziko inflácie alebo straty peňazí sa podľa investičného analytika Swiss Life Select Slovensko Pavla Škriniara dá vždy diverzifikovať, teda rozdeliť investíciu do širšieho portfólia, čím sa zmierňujú aj cenové výkyvy v čase. Uškodiť nemusí ani kombinácia viacerých produktov.

Čím dlhší horizont, tým stačí menej vkladať

Typickou sumou pre pravidelné investovanie je podľa finančného analytika Mariána Búlika z OVB Allfinanz Slovensko zvyčajne okolo 100 eur mesačne. Po 20 rokoch pravidelného investovania približne po 100 eur tvoria vlastné vklady 24-tisíc eur a pri priemernom 7-percentnom výnose a jeho reinvestovaní je konečný zostatok vyše 52-tisíc eur, čo je viac ako dvojnásobok pôvodných vkladov.

Pre mnohých môže byť 100 eur mesačne priveľa, no cieľovú sumu 50-tisíc eur je možné dosiahnuť aj tým, že rodič začne investovať ešte skôr, aby mal do osamostatnenia sa dieťaťa dostatok času. „Čím skôr začne klient investovať, tým menšiu sumu stačí mesačne investovať, aby dosiahol tú istú cieľovú sumu,“ zdôrazňuje partner Umbrella Group Michal Ďuriš.

82343

Analytik F. Burda to vysvetľuje na príklade: „Ak by sme začali investovať pre dieťa hneď od jeho narodenia a stanovili by sme si ako investičný horizont namiesto dvadsiatich 25 rokov, stačila by pravidelná mesačná investícia okolo 65 eur. Ak by sme obdobie investovania natiahli na 30 rokov, postačovala by mesačná investícia len okolo 40 eur.“

„Pre porovnanie pri 25 rokoch pravidelného investovania po 100 eur tvoria vlastné vklady 30-tisíc eur a pri priemernom 7-percentnom výnose a jeho reinvestovaní je konečný zostatok viac ako 81-tisíc eur. Z tohto výpočtu vidno, ako veľmi záleží na dĺžke investície, keďže práve v posledných rokoch sa miera celkového zhodnotenia vlastného vkladu zásadne zvyšuje,“ vysvetľuje na príklade M. Búlik.

Podľa P. Škriniara je dôležité si uvedomiť aj to, že zvolený 20-ročný horizont neznamená 20 rokov, ale minimálne 20 rokov, teda z nasporených peňazí sa dá po čase postupne čerpať, ale zvyšná časť sa naďalej zhodnocuje.

„Dieťa totiž nebude potrebovať vybrať všetky peniaze naraz pri vstupe na vysokú školu, ale postupne, napríklad na financovanie každého semestra. Preto sa časový horizont natiahne o štyri roky a zároveň sa môže nastaviť aj pravidelný výber počas každého mesiaca štúdia,“ dodáva.

Dobré je uvedomiť si, že infláciou sa za dve dekády reálna hodnota cieľovej sumy zníži o tretinu. Preto upozorňuje, že je potrebné myslieť nie na súčasné, ale na budúce potreby, ktoré nás budú stáť reálne viac peňazí. Výška pravidelného príspevku by sa teda mala postupom času zvyšovať.

81511

Termínované vklady nie sú na sporenie pre dieťa vhodné

Staršia generácia má ešte zažité štandardné druhy sporenia v banke, či už sporiaci účet, alebo termínovaný vklad, ktoré však podľa M. Búlika nie sú na sporenie pre dieťa vhodným riešením. Napríklad súčasné termínované vklady s 3-ročnou viazanosťou sú úročené oproti investičným fondom oveľa nižšie, maximálne okolo 3,3 % ročne, čo pokrýva asi len tretinu súčasnej inflácie. Cieľom sporenia pre dieťa musí byť práve znásobenie úspor, nielen ich ochrana pred znehodnotením infláciou.

Ako si vybrať vhodného prostredníka

Ak sa rodičia rozhodnú svojim deťom tvoriť úspory investovaním do fondov, majú viaceré možnosti, ako to urobiť. Podľa P. Škriniara porovnanie viacerých ponúk ukáže rozdiely, ktoré môžu byť diametrálne odlišné, a dobré je všímať si aj ochotu konzultovať a vysvetľovať princípy investovania do fondov, či už v banke, alebo cez finančného sprostredkovateľa.

Kľúčovým rozdielom medzi bankou a finančnými sprostredkovateľmi je, že títo spolupracujú s niekoľkými správcami a dokážu zostaviť z ich ponuky výrazne širšie portfólio podielových a ETF fondov. Ide o výhodu, keďže investičná stratégia by sa mala vždy navrhovať cielene a na mieru nielen podľa rizikového profilu, investičného horizontu, ale napríklad aj podľa daňového zaťaženia,“ uzatvára M. Búlik.

logo
Prečítajte si tiež:
28.11.2023 Eva Sadovská

Aj tohtoročné Vianoce budú drahšie ako tie minuloročné

Blíži sa december, počas ktorého Slováci kvôli vianočným sviatkom nakupujú najviac v rámci celého roku. Decembrové tržby obchodníkov ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Chceme riešiť klimatické zmeny, ale len paralelne so sociálnymi a ekonomickými nerovnosťami

Až dve tretiny Slovákov sa domnievajú, že prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo sa môže uskutočniť len vtedy, ak sa budú súčasne ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Dopravné nehody: Rizikové sú najmä pondelky, letné mesiace a sivé vozidlá

Škodovosť vozidiel narastá. V roku 2023 sa podarilo prekonať aj najvyššie čísla spred vypuknutia pandémie koronavírusu. Najnehodovejším ...

28.11.2023 Robert Juriš

Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?

Minimálna hrubá mesačná mzda sa od začiatku nasledujúceho roka zvýši z dnešných 700 na rovných 750 eur. Na sklonku augusta tohto roku sa ...

28.11.2023 Robert Juriš

Neživotné poistenie rýchlo rastie, pomohla mu vysoká inflácia

Životné poistenie po pandémii koronavírusu už druhý rok za sebou rastie. Nárast je síce len mierny, no trend je pozitívny. Vzostup je ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Online podvody: Každý druhý človek sa už stretol s podvodníkom

Počet online podvodov významne rastie. Len za posledné necelé tri roky sa zvýšil o 530 %. Metódy podvodníkov sú sofistikované. Sú veľmi ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa začne s výplatou 300-eurového príspevku už v piatok 1. decembra 2023

Mimoriadny jednorazový príspevok vo výške 300 eur, ktorý schválili poslanci Národnej rady SR k pôvodnému 13. dôchodku, začne Sociálna ...

27.11.2023 Robert Juriš

Agentúra Moody´s ponechala Slovensku pôvodný rating A2 s negatívnym výhľadom

Medzinárodná ratingová agentúra Moody´s opäť prehodnocovala rating Slovenskej republiky. Tentoraz sa rozhodla ponechať ho na pôvodnej ...

27.11.2023 Redakcia FinReport

Bitcoin sa dostal nad hranicu 38-tisíc dolárov a pôjde vyššie

Kryptomeny zvyknú mávať silný a úspešný koniec roka. Inak to nie je ani v súčasnosti, keď sa cena bitcoinu vyšplhala nad úroveň ...

27.11.2023 Redakcia FinReport

Zlato je opäť drahšie ako 2-tisíc dolárov za uncu

Cena zlata opäť vystúpila nad hranicu 2-tisíc dolárov za troyskú uncu a jej súčasná hodnota je najvyššia od mája tohto roku. ...

27.11.2023 Andrej Vida

Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru

Na slovenskom realitnom trhu nastal v poslednom období útlm. Predaj nehnuteľností klesol skokovo vtedy, keď naše banky začali zdvíhať ...

26.11.2023 Redakcia FinReport

Lacno na webe, draho na faktúre. Aké sú úskalia nákupov zo zahraničia?

Prišli ste pri nákupoch na internete na to, že v zahraničí majú vami vybraný produkt výrazne lacnejší ako na našom trhu? Alebo zháňate ...

26.11.2023 Redakcia FinReport

Sedem chýb, ktoré najčastejšie robíme pri sporení

O Slovákoch je známe, že si dokážu odkladať a šetriť peniaze na horšie časy. Väčšina z nich to však robí neefektívne. Aktuálne máme ...

25.11.2023 Redakcia FinReport

Na úspory siahame len mierne, obmedzili sme spotrebu

Slovenské domácnosti napriek vysokej inflácii v uplynulých mesiacoch siahali na svoje úspory iba mierne. Podľa dát Národnej banky Slovenska ...

24.11.2023 Martin Jamnický

Black Friday: Dajte si pozor na falošné e-shopy aj podvodné sms

Najbližšie dni nám prinesú najväčšiu zľavovú udalosť roka – takzvaný Black Friday. Veci vrátane vianočných darčekov sa budú dať ...

24.11.2023 Robert Juriš

Sprostredkovateľské spoločnosti Simplea a Swell spájajú sily

Dve mladé a dravé finančno-poradenské spoločnosti sa sfúzujú. Samostatný finančný agent Simplea Financial Services po dvoch rokoch ...

23.11.2023 Redakcia FinReport

Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok

Dôchodcovia si v decembri 2023 prilepšia. K 13. dôchodku vyplatenému počas tohtoročného novembra dostanú jednorazový 300-eurový príplatok. ...

23.11.2023 Redakcia FinReport

Prieskum: Koncoročné odmeny by mal dostať každý druhý zamestnanec

Kým 13. či 14. plat sú nárokovateľné zložky mzdy, pretože sú uvedené v pracovnej či kolektívnej zmluve, koncoročné odmeny firmy môžu ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay