Slovenská ekonomika je na tom lepšie ako aktuálna epidemiologická situácia
Napriek pesimisticky stúpajúcim krivkám chorobnosti aj úmrtnosti, Národná banka Slovenska (NBS) končí rok 2020 mierne optimisticky. Prepad slovenskej ekonomiky by nemal byť taký hlboký, ako sa predpokladalo po skončení prvej vlny koronakrízy. Pomohlo aj to, že ekonomické dôsledky aktuálnej druhej vlny sú oveľa slabšie, ako sme zaznamenali na začiatku roku.

Foto: NBS
Pomohlo nám oživenie priemyslu a globálneho obchodu
„Máme za sebou turbulentný rok, aký sme dosiaľ nezažili. Napriek tomu môžeme ohlásiť mierny optimizmus. Prepad ekonomiky by nemal byť taký hlboký, ako sme predpokladali v lete či na jeseň,“ hodnotí aktuálnu ekonomickú situáciu na Slovensku guvernér NBS Peter Kažimír.
Ako uviedol ďalej, svoje tvrdenie opiera o oživenie globálneho obchodu, z čoho profitoval aj slovenský priemysel. Oživila sa hlavne produkcia automobilov. Ich výroba a export predstihli očakávania.
„Slovenskému priemyslu a exportu do zahraničia sa darilo naozaj dobre. Dopyt po našich tovaroch rastie viac, ako sme očakávali, a to je výborná správa. Možné je to však len vďaka tomu, že sa darí nielen nám, ale aj našim obchodným partnerom v zahraničí,“ vysvetľuje dôvody spokojnosti s ekonomickým rastom viceguvernér NBS Ľudovít Ódor.
Najhoršie sú na tom služby, ničia ich obmedzenia
Podľa neho pomohlo aj to, že ekonomické dôsledky druhej vlny pandémie koronavírusu sú oveľa slabšie, ako to bolo v prípade prvej vlny. Osvedčila sa aj príprava jednotlivých odvetví na návrat „horších časov“.
Viceguvernér NBS ocenil tiež robustnú domácu spotrebu, ktorá prekonala aj pôvodné očakávania. Za najalarmujúcejšiu označil situáciu v sektore služieb. Aktivity podnikateľov, hlavne v ubytovaní a stravovaní, tlmí predovšetkým nárast prípadov nakazených osôb a s tým súvisiace nové epidemiologické obmedzenia. No ostatné sektory sú na tom lepšie, ako sa predpokladalo.
Oproti pôvodným odhadom je prepad ekonomiky len polovičný
Podľa slov guvernéra NBS recesia v krízovom roku 2020 by na Slovensku mala dosiahnuť 5,7 % HDP. Vzhľadom na to, že pôvodné predikcie hovorili najprv o 10 a neskôr o 8 %, je to pozitívny trend.
Už v budúcom roku však predpokladá ekonomický rast na úrovni 5,6 % HDP, v roku 2022 by to malo byť o 4,8 % a v ďalšom roku o 3,7 %. Štátny dlh sa pohybuje na hranici 60 % HDP.
„V tomto roku zaniklo približne 70-tisíc pracovných miest. Vďaka opatreniam vlády sa však ďalších asi 60-tisíc miest podarilo zachrániť. S naštartovaním ekonomiky v nasledujúcom období počítame aj s naštartovaním pracovných miest v súkromnom sektore,“ uviedol ďalej P. Kažimír.
Nezamestnanosť na Slovensku by podľa neho mala v nasledujúcich mesiacoch mierne stúpať. Kulmináciu predpokladá v roku 2021 na úrovni približne 8 %. V druhom polroku budúceho roku by však už spolu so zotavovaním sa ekonomiky mala začať klesať.
Riziká a príležitosti pre rok 2021
Priebeh pandémie
Pandémia vírusu COVID-19 na jednej strane urýchľuje zmeny a posilňuje digitalizáciu. „Tu by sme sa potrebovali zamerať na Plán obnovy zo zdrojov Európskej únie a núkajúce sa finančné prostriedky investovať predovšetkým do modernizácie našej spoločnosti,“ zdôvodňuje prioritu P. Kažimír.
Výsledok brexitu
Táto otázka je pre NBS hádankou a rizikom zároveň. Predbežne sa počíta s „nedohodou“, pričom akákoľvek dohoda by bola považovaná za pozitívny výsledok.
Fiškálna politika
Každé neuvážené ukončenie podporných nástrojov by mohlo spôsobiť škody a, naopak, každé využitie nových podporných nástrojov by znamenalo pomoc pre ekonomiku.
Úspešná vakcinácia
„Ak ju zvládneme, bude to pre našu ekonomiku pozitívna správa, ak nie, tak negatívna,“ tvrdí P. Kažimír. Pandémiu podľa neho eliminujeme len v prípade, ak sa podarí zaočkovať dostatočný počet obyvateľstva u nás aj v zahraničí. „V prípade dobre zvládnutej vakcinácie by sa situácia do konca roka 2021 mohla znormalizovať,“ uzatvára Ľ. Ódor.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie
- 4.Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania
- 5.O prvenstvo v oblasti umelej inteligencie najintenzívnejšie bojujú Google a Microsoft