Slováci zmenili svoj postoj k zadlžovaniu sa
Slováci sú v prístupe k financiám dlhodobo pomerne konzervatívni. Novinkou však je prudký nárast vo využívaní platobných kariet a v braní si krátkodobých pôžičiek, ku ktorému došlo vlani. Okrem toho rastie tiež záujem o odložené platby v štýle – kúp teraz, zaplať neskôr.

Foto: Freepik
Čoraz častejšie siahame po krátkodobých úveroch
„Naša analýza European Consumer Payment Report 2024 odhalila, že Slováci majú k zadlžovaniu sa rozporuplný vzťah. Na jednej strane sa snažia dlhom vyhýbať, no v roku 2024 ich hospodárska situácia prinútila čoraz častejšie siahať po krátkodobých úveroch,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti Intrum Slovakia Martin Musil.
Podľa neho v európskom kontexte vykazujú slovenskí spotrebitelia nadpriemernú mieru zadlženosti, no zároveň sa snažia svoje záväzky splácať včas. Okrem výrazne zvýšeného využívania kreditných kariet na platenie účtov stúpa aj záujem o moderné formy financovania, ako napríklad kúp teraz, zaplať neskôr, čiže Buy Now, Pay Later.
Ako sme na tom s úvermi bez zabezpečenia
Až 38 % respondentov prieskumu zo Slovenska uviedlo, že nemajú žiadne nezabezpečené úvery, čo je pod priemerom Európskej únie (46 %). Zvyšní respondenti uviedli rôzne úrovne splácania, pričom najväčšia časť (24 %) spláca do 20 % svojho dlhu mesačne.
Slovensko sa v rebríčku podielu respondentov bez nezabezpečených úverov umiestnilo na 15. mieste z 20 sledovaných krajín. Najvyšší podiel respondentov bez úverov majú Poľsko (62 %), Maďarsko (61 %) a Taliansko (61 %). Naopak, najnižší podiel majú Rakúsko (26 %) a Švajčiarsko (26 %).
Požičiavame si aj na bežné výdavky
Ešte v roku 2023 len 12 % Slovákov indikovalo pravdepodobnosť, že si vezmú dodatočný úver na pokrytie bežných výdavkov, čo bolo pod európskym priemerom (18 %) a znamenalo to 17. miesto v európskom rebríčku v ochote spotrebiteľov brať si nové úvery.
V roku 2024 však nastal výrazný zlom. Slováci si začali požičiavať viac a častejšie na úhradu svojich účtov prostredníctvom kreditných kariet a krátkodobých pôžičiek. Podiel ľudí, ktorí si nikdy nepožičiavajú na platenie účtov, tak klesol z priemernej úrovne 77 % v rokoch 2019 až 2023 na iba 53 % v roku 2024. Tento pokles o 24 percentuálnych bodov je výrazný, pričom Slovensko sa s týmto výsledkom ocitlo značne pod európskym priemerom (63 %).
Máme radi aj odložené platby
Zaujímavé je tiež, že až 47 % Slovákov preferuje nakupovanie u predajcov ponúkajúcich možnosť odloženej platby. Tento podiel je nad európskym priemerom (40 %). Slovensko patrí medzi krajiny, kde sa forma nákupov kúp teraz, zaplať neskôr, teda Buy Now, Pay Later, teší obľube. Tento rebríček vedú Švajčiarsko (68 %) a Nórsko (61 %), opačná situácia panuje v Maďarsku (14 %) a Česku (11 %).
„Slováci balansujú medzi opatrnosťou a ochotou prispôsobiť sa moderným finančným trendom. V porovnaní s ostatnými krajinami V4 sú ochotnejší zadlžovať sa, no stále zostávajú konzervatívnejší než obyvatelia západnej a severnej Európy,“ dodáva M. Musil.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maturita z matematiky bude povinná
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Bratislavské Nové Mesto bude mať onedlho nový skatepark na Kuchajde – VIDEO
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu