Slováci si sporia viac. Vyrovnávajú tak straty spôsobené vysokou infláciou
Slovenské domácnosti v tomto roku zvyšujú svoje úspory. Celkový objem ich vkladov len počas prvých dvoch mesiacov tohto roka medziročne vzrástol o takmer o 4 %. Pritom ešte na jeseň minulého úspory domácností klesali. Slováci sa intenzívnejším sporením usilujú aspoň čiastočne kompenzovať straty, ktoré ich úsporám spôsobila inflácia, ktorá bola vlani najvyššia v eurozóne.

Foto: Shutterstock
Úspory domácností začali rásť
„Predsavzatie Slovákov viac sporiť potvrdzujú aj údaje Národnej banky Slovenska z úvodu tohto roka. Ukazujú tiež, že veľkou motiváciou sú priaznivé úrokové sadzby, ktoré v prípade bankových vkladov výrazne rástli počas celého minulého roka,“ uvádza analytik spoločnosti Ozios Adam Austera.
„Rast úspor na úkor spotreby či investícií však znamená aj pokles ekonomickej aktivity, čo môže mať negatívny vplyv na rast hrubého domáceho produktu (HDP),“ uvádza ďalej odborník.
Viac sporiť, šetriť aj investovať
Podľa prieskumu, ktorý pre brokerskú spoločnosť urobila agentúra Ipsos v decembri 2023 dve tretiny Slovákov uviedli, že v roku 2024 plánujú zmeniť svoje finančné a investičné správanie. Dôvodom bola najmä vysoká inflácia v minulom roku, ktorá bola najvyššia v eurozóne.
Ako ďalej vyplynulo z prieskumu, polovica slovenských domácností, ktoré vyjadrili vôľu zmeniť svoje finančné a investičné správanie v tomto roku, chce viac sporiť, 46 % plánuje viac šetriť na výdavkoch a 27 % plánuje viac investovať.
Časová štruktúra vkladov
Zmenila sa aj časová štruktúra vkladov slovenských domácností. Kým objem termínovaných vkladov s výpovednou lehotou do troch mesiacov medziročne výrazne klesol (vo februári 2024 o viac ako 46 %), objem termínovaných vkladov s dvojročnou výpovednou lehotou prudko vzrástol (vo februári o 50,7 %). Zároveň došlo k poklesu tempa rastu vkladov s výpovednou lehotou dlhšou ako dva roky (v januári medziročný rast o 13,5 % a vo februári len o 7,1 %) a k stagnácii vkladov na bežných bankových účtoch.
Hlavným faktorom zmeny časovej štruktúry bankových vkladov sú s najväčšou pravdepodobnosťou úrokové sadzby. Ďalší vývoj bude preto bude závisieť od úrokovej politiky Európskej centrálnej banky. Tá zatiaľ ponecháva svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na úrovni 4,5 %, pričom naposledy ju zvýšila v septembri minulého roka. Otázkou je odkedy ju začne znižovať a ako rýchlo.
„Ak by k výraznejšiemu poklesu došlo už počas tohto roka, možno očakávať, že značná časť Slovákov sa v snahe kompenzovať minulú infláciu zameria na presun úspor z bánk do výnosnejších, ale aj rizikovejších aktív,“ dodáva A. Austera.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Finančné aktuality 37/2018: Podnikatelia slabo využívajú sociálne siete
- 2.Na trhu je čoraz menej poisťovní so slovenským kapitálom
- 3.Slovak Lines spustil bezkontaktné platby kartou v autobusoch do Viedne
- 4.NBS potvrdila, že Generali bude na Slovensku pôsobiť už len ako pobočka zahraničnej poisťovne
- 5.Hamas prepustil 12 rukojemníkov, z izraelských väzení prepustia dokopy 30 Palestínčanov