Slováci si odkladajú mesačne v priemere 125 eur
Ani ekonomicky náročné obdobie neodradilo Slovákov od vytvárania si finančnej rezervy na horšie časy. Až 86 % Slovákov považuje tvorbu finančnej rezervy pre prípad nepredvídateľných udalostí za dôležitú. Priemerný Slovák si mesačne odkladá 125 eur.
Zdroj: Freepik
Pod vplyvom nepríjemných udalostí
Finančná rezerva a všeobecne dobrá kondícia vlastného rozpočtu sú nevyhnutné pre finančné zdravie osobných financií. Povedomie o jej dôležitosti sa ešte viac zvýšilo počas uplynulých troch rokov poznamenaných pandémiou koronavírusu, energetickou krízou či vysokou infláciou.
Aj preto si Slovenská sporiteľňa nechala urobiť prieskum, z ktorého vyplynulo niekoľko zaujímavých skutočností. Napríklad že každý piaty respondent (21 %) uviedol, že sa cíti silno ovplyvnený rastúcimi cenami a 43 % z oslovených označilo, že sú súčasnou situáciou zasiahnutí čiastočne. Spomedzi vekových skupín prevažoval negatívny vplyv najmä vo vekovej kategórii nad 60 rokov.
Sporiace aj bežné účty
Z prieskumu ďalej vyplynulo, že si Slováci v roku 2023 mesačne odkladajú v priemere 125 eur. Asi 17 % respondentov označilo, že si dokážu odložiť viac než v časoch pred pandémiou, približne polovica si odkladá rovnakú sumu, necelá tretina respondentov sporí menej. Viac si sporia najmä mladí ľudia.
Za najbežnejší spôsob sporenia väčšina opýtaných (70 %) považuje sporiaci účet. Na druhom mieste sa držia formy poistenia či sporenia na dôchodok. Takmer polovica ľudí využíva na vytváranie rezervy aj svoj bežný účet.
Radíme sa aj s chatbotmi
Výrazný nárast využívania zaznamenali termínované vklady, kde pomohla aj zmena monetárnej politiky spojená s nárastom úrokových sadzieb na vkladových produktoch. Zatiaľ čo v minulom roku deklarovalo ich používanie iba 9 % respondentov, v tomto roku to bola takmer štvrtina.
Rastúcej obľube sa teší tradičné investovanie (akcie, podielové fondy, dlhopisy), kde si svoje peniaze odkladá až takmer tretina Slovákov. Oproti roku 2019 to predstavuje nárast o takmer 10 percentuálnych bodov.
Zaujímavosťou je, že 5 % respondentov sa o investovaní radí s chatbotmi a systémami, ktoré používajú umelú inteligenciu. Táto možnosť vystúpila do popredia najmä v poslednom období, keď služby, ako ChatGPT a ďalšie, zaznamenali významný rozmach a širokú dostupnosť.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Ceny povinného zmluvného poistenia môžu opäť rásť, výhodou je jazdiť bez nehody
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Počet obyvateľov Bratislavy stúpa, no nie vďaka pôrodnosti, ale migráciou
- 5.Google čelí vážnemu obvineniu z monopolu v oblasti internetovej reklamy