Slováci priznávajú, že infláciu významne pocítili, siahajú aj na finančné rezervy
Prudký rast cien prinútil ľudí siahnuť na svoju finančnú rezervu. Iba minimum Slovákov potvrdilo, že sa uskromňovať nepotrebuje. Česi sú na tom len o niečo lepšie. Dobrou správou je, že obdobie najprudšieho rastu cien by už malo byť za nami.

Foto: Shutterstock
Finančné riziko vníma 80 % Slovákov
Vysokú mieru inflácie vnímalo ako riziko pre svoje osobné financie viac než 8 z 10 ľudí na Slovensku. Žiadne riziká nevidelo iba necelých 5 % Slovákov. Vyplýva to z prieskumu investičnej platformy Portu.
„V porovnaní s globálnou ekonomickou krízou v rokoch 2008 až 2009 je aktuálna situácia odlišná v tom, že ľudia v oveľa menšej miere vidia ako riziko možnú stratu zamestnania. Hoci na Slovensku je ich o niečo viac než v susednom Česku, ide o zásadný rozdiel, ktorý potvrdzujú aj oficiálne údaje o miere nezamestnanosti,“ hovorí analytik platformy Portu Marek Malina s tým, že kým v marci 2023 dosiahla miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku 5,61 %, v roku 2009 to bolo 10,33 %.
Siahali sme aj na rezervy
To, že sa nemusia uskromňovať, vyhlásilo v prieskume iba necelých 14 % Slovákov, v Česku bolo takýchto ľudí takmer 20 %. Najväčšiu ochotu šetriť mali ľudia na Slovensku v prípade jedla v reštauráciách, dovoleniek a nákupov novej výbavy do domácnosti. Presadnúť z auta do MHD však plánovalo iba minimum respondentov.
Tí zároveň priznali, že kvôli vysokej inflácii museli siahnuť na svoju finančnú rezervu, a to v oveľa väčšej miere než ľudia v Česku.
„Ak sa pozrieme na vývoj domácej spotreby v kombinácii s vývojom vkladov v bankách, môžeme konštatovať, že ľudia na Slovensku v značnej miere míňali aj na úkor svojho finančného vankúša. Ako vo svojom komentári upozornila aj Národná banka Slovenska, vklady obyvateľstva v januári 2023 medziročne klesli o 1,3 %, a to ako v jedinej krajine eurozóny,“ upozorňuje odborník.
Inflácia konečne začala klesať
Dobrou správou však je, že rast cien na Slovensku začal spomaľovať. Inflácia v apríli poklesla na hodnotu 13,8 %, čo je úroveň naposledy zaznamenaná v júli 2022. „Koncom roka by mali ceny stúpať ešte miernejšie a tento trend by mal pokračovať aj v roku 2024. Najpomalšie by mali stúpať ceny potravín, tie dokonca môžu aj zlacnieť, tak ako sa to stalo v tomto mesiaci v Česku,“ vysvetľuje M. Malina.
Podľa neho by v tomto roku mala celoročná inflácia na Slovensku dosiahnuť zhruba 10 %, čo je číslo, v ktorého okolí sa pohybujú aj odhady centrálnej banky a ďalších finančných inštitúcií. V budúcom roku sa ráta so spomalením nárastu cien na úroveň okolo 5 %. Znamená to, že najhoršie by sme už mali mať za sebou.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Deviatakov čaká celoslovenské testovanie. Ako bude prebiehať?
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Názor odborníka: Zlacňovanie benzínu sa ešte neskončilo
- 4.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu
- 5.Kultúrne podujatia sa od 10. januára otvoria v režime OP, kapacita však bude obmedzená