Slováci potrebujú na kúpu nového bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových až 13 hrubých ročných miezd
Pri súčasných cenách nehnuteľností na bývanie potrebujeme na kúpu bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových v priemere takmer 13 hrubých celoročných platov. V rámci Európy sú na tom horšie len obyvatelia Česka, ktorí na kúpu rovnakého bytu potrebujú 13,3 hrubého ročného platu.

Foto: Unsplash
Dve hrubé ročné mzdy navyše
Podľa údajov aktuálneho vydania publikácie Property Index vyplýva, že priemerné transakčné ceny nových bytov vzrástli v 18 z 21 sledovaných európskych krajín. Slovensko zaznamenalo nárast cien nehnuteľností na bývanie o takmer 20 %, pričom cena bytu predstavuje 2 650 eur za meter štvorcový.
„Keďže patríme ku krajinám s najlepšími priemernými úrokovými sadzbami, nízke úroky hypotekárnych úverov by teoreticky mohli byť pre Slovákov potenciálnou výhodou pri kúpe vlastného bývania,“ uvádza lokálna partnerka a advokátka Deloitte na Slovensku Dagmar Yoder.
Výška priemernej mzdy vo vzťahu k cene nehnuteľností však situáciu na Slovensku posúva do úplne inej roviny. V porovnaní s údajmi zverejnenými v publikácii minulý rok potrebujú Slováci na kúpu nového bytu viac ako dve hrubé ročné mzdy navyše.
Najväčší nárast cien bytov je v Bratislave
Najlepšia merateľná dostupnosť vlastného bývania je síce v Írsku, kde dosahuje približne tri hrubé ročné platy, ide však o špecifický prípad. Krajina v súčasnosti prechádza veľkou bytovou krízou, keďže prísna regulácia hypoték v kombinácii s rastúcimi cenami v stavebníctve spôsobila výrazný nedostatok ponuky.
Na opačnej strane rebríčka sa nachádza Amsterdam, po ktorom nasledujú metropoly Českej a Slovenskej republiky. Bratislava zároveň zaznamenala aj významný nárast v percentuálnej medziročnej zmene cien bytov medzi jednotlivými hlavnými mestami (+13,2 %).
Najdrahší je Paríž, najlacnejšia je Varna
Najdrahšou krajinou z hľadiska cien nových bytov je Spojené kráľovstvo, najdostupnejšie ceny bývania sú v Bosne a Hercegovine (974 eur/m2). V kategórii najdrahších miest je na čele Paríž (13 462 eur/m2), najlacnejším zo 68 sledovaných európskych miest je tretie najväčšie bulharské mesto Varna (885 eur/m2).
Pri porovnaní cien priemerného mesačného nájomného za bývanie je najdrahším mestom opäť Paríž (29,10 eura/m²). V rámci stredoeurópskych miest je Bratislava po Varšave druhá najdrahšia (11,60 eura/m²). Najnižšiu úroveň cien nájomného zaznamenáva Burgas (2,90 eura/m²).
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Aké poistenie je najvhodnejšie u prenajatého bytu, aby chránilo vlastníka, nájomcu aj suseda?
- 2.Vo vojne o využitie umelej inteligencie proti sebe stoja projekty Gemini a Gobi
- 3.Takto sa od 1. októbra 2023 zvýšia príspevky pomoci v hmotnej núdzi
- 4.Nitrianska hudobná jeseň 5. - 26. októbra 2023
- 5.Pod hrozbou bankrotu v USA schválili zákon o núdzovom financovaní federálnej vlády