Slováci chcú najviac šetriť na luxusnom tovare, najmenej na finančných produktoch
Vysoké ceny a aktuálna ťažšia ekonomická situácia vrátane rastúcich úrokov hypoték a cien bývania Slovákov výrazne zasiahli. Takmer dve tretiny hodnotia svoju finančnú situáciu ako horšiu než pred rokom. Väčšina z nich pritom plánuje šetriť aj na finančných produktoch a od finančných sprostredkovateľov očakáva odbornú radu. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre OVB Allfinanz Slovensko zrealizovala agentúra 2muse na vzorke 500 respondentov v decembri 2022.
Foto: Shutterstock
Finančná situácia sa zhoršila
Až 93 % Slovákov hovorí, že sa ich finančná situácia v porovnaní s minulým rokom nezlepšila. Celkovo až 63 % Slovákov priamo hodnotí svoju finančnú situáciu ako medziročne horšiu. Tieto výsledky jasne ukazujú zásadný negatívny vplyv súčasnej situácie na obyvateľov.
Ľudia na súčasnú sťaženú situáciu reagujú snahou šetriť. Podľa prieskumu plánuje najväčšia časť obyvateľov (51 %) v najbližších troch mesiacoch šetriť na luxusných produktoch a službách. Celkovo 44 % obyvateľov chce menej míňať na voľnočasové aktivity a 39 % považuje za potrebné šetriť na tovaroch a službách každodennej spotreby.
Len každý tretí oslovený rozmýšľa nad redukciou finančných služieb a produktov a, naopak, 55 % výdavky na finančné produkty nechce meniť a dokonca 7 % ich bude zvyšovať.
Šetrenie na finančných produktoch neláka
Je pozitívnym zistením, že na finančných produktoch plánuje šetriť len necelá tretina obyvateľov a viac ako polovica výdavky na finančné služby neplánuje meniť vôbec. Mnohí Slováci si počas pandémie koronavírusu uvedomili, že kvalitné poistenie je nevyhnutnosť a v praxi stále vidíme zvýšený dopyt po rizikovom životnom poistení.
Ľudia si zároveň výrazne viac uvedomujú, že potrebujú kvalitne nastavený finančný plán s pravidelným investovaním. Aj tieto faktory vplývajú na to, že ľudia sú pri šetrení na finančných produktoch opatrnejší.
Nie je šetrenie ako šetrenie
Prieskum zároveň potvrdil, že ľudia majú správne nastavené priority pri šetrení. Luxusný tovar a služby sú v časoch šetrenia položkou, ktorú je potrebné „useknúť“ ako prvú. To však neznamená, že ľudia majú rezignovať na kvalitu. Dôležité je neplatiť zbytočne za značku, ale napríklad pri potravinách sa sústrediť na zloženie. Účinným spôsobom zníženia výdavkov je využívanie sezónnych výpredajov a privátnych značiek s podobnou kvalitou.
Viac sa spoliehame na finančných sprostredkovateľov
Prieskum potvrdil, že záujem o služby finančných sprostredkovateľov má 26 % ľudí. Ide o rovnaký podiel obyvateľstva ako v minulom roku. Problémom zostáva, že pri hľadaní informácií ohľadom financií sa rovnaký podiel 25 % opýtaných spolieha na internet aj na svojho finančného sprostredkovateľa, no až 54 % sa spolieha na rady členov rodiny.
Pozitívny je aspoň trend, ktorý ukazuje stúpajúci záujem o rady finančných odborníkov. Ľudia, ktorí spolupracujú s finančným sprostredkovateľom, si uvedomujú hodnotu jeho poradenstva. Až 80 % z nich totiž očakáva, že im ich finančný sprostredkovateľ dokáže pomôcť v aktuálnej ekonomickej situácii.
Na Slovensku sa ľudia tradične spoliehali najviac na rady členov rodiny, ku ktorým majú dôveru. No postupne si stále viac ľudí chodí po informácie pre finančné rozhodnutia k finančným sprostredkovateľom a čoraz menej sa spoliehajú na internet a rodinu. To ukazuje, že Slováci si viac uvedomujú pridanú hodnotu odborníkov na financie.
Kde sa oplatí šetriť pri finančných produktoch a kde nie
Aj pri finančných produktoch existujú možnosti na úsporu, no potrebné je k nim pristupovať premyslene. Pri finančných produktoch má zmysel pozrieť sa v prvom kroku na úvery. Konsolidácia úverov, čiže spojenie drahých úverov do jedného s najnižšou úrokovou sadzbou, má najväčší potenciál na úspory. Podobný potenciál má aj refinancovanie hypotéky. Hoci sú úrokové sadzby na výrazne vyššej úrovni ako pred rokom, stále má zmysel refinancovať úver, keďže úroky ešte majú potenciál rásť.
Príležitosťou na úsporu sú aj poplatky za bežné účty. Dnes nie je problém využívať účet aj s balíkom služieb bezplatne, a to nielen v internetovej banke, ale aj vo veľkých bankových domoch pri splnení nenáročných podmienok. Kto z účtu platí inkasom poplatky za energie a bývanie, účty za školu a krúžky a platí kartou v obchodoch, ten nemá problém mať účet za nula eur.
Ďalšou príležitosťou na úspory sú duplicitné poistné zmluvy a zle nastavená poistná ochrana, prípadne úprava zmlúv na výhodnejšie podmienky. Keďže podmienky životných poistných zmlúv sa vyvíjajú, novšie zmluvy poskytujú v mnohých prípadoch vyššie poistné krytie za rovnaké poistné či prípadne bonusové pripoistenie. Pri životných poistných zmluvách je však podstatné odborne posúdiť, či dáva zmysel zrušenie zmluvy alebo je lepšia úprava podmienok. V každom prípade je dôležité, aby životné poistenie posúdil odborník na financie.
Autorom textu je Marián Búlik, ktorý je finančným analytikom spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Ceny povinného zmluvného poistenia môžu opäť rásť, výhodou je jazdiť bez nehody
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.INOFEST 2024: S dôrazom na umelú inteligenciu, vesmírnu a cirkulárnu ekonomiku
- 5.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu