Chceme mať dvojnásobne vyššie dôchodky, ako sú tie súčasné. Čo pre to môžeme urobiť?
Mať dobrý dôchodok a užívať si ho je snom troch zo štyroch (70 %) slovenských seniorov. Predstavy o výške vysnívaného dôchodku sa však od reality značne líšia. Kým výška vysnívaného dôchodku je 1 165 eur, aktuálny priemerný starobný dôchodok je na úrovni 637 eur. Znamená to, že Slovákom chýba do splnenia ich predstavy v priemere až 528 eur. Ktoré tri zásadné chyby sú dôvodom tohto stavu a čo môžeme urobiť, aby sme si vysnívaný dôchodok zabezpečili vlastnými silami?

Zdroj: Freepik
Vnúčatá, záľuby, chalupa a cestovanie
Mnohí Slováci sa svojho dôchodku už doslova nevedia dočkať. Potvrdzujú to výsledky prieskumu Nadácie Partners a agentúry Focus, podľa ktorých viac než polovica ekonomicky aktívnych respondentov plánuje ísť buď do predčasného dôchodku (18 %), alebo výrazne skôr do dôchodku (34 %), ako je riadny termín. Ten je v súčasnosti stanovený na 64 rokov, no podľa názoru väčšiny opýtaných (64 %) sa vek odchodu do penzie ešte zvýši.
„Tento údaj je svojím spôsobom alarmujúci. Rozumiem, že dáta ukazujú určitú túžbu obyvateľov, tá však úplne popiera dôchodkovú realitu z hľadiska aktuálneho finančného zabezpečenia obyvateľov Slovenska na dôchodok,“ upozorňuje sociológ Martin Slosiarik.
Predstavy a dôchodkové túžby výraznej časti opýtaných sú pritom jasné. Na dôchodku sa chcú naplno venovať deťom a vnúčatám (46 %) či svojim záľubám (46 %). Ďalšia tretina (31 %) budúcich dôchodcov sa chce starať o dom či záhradu, alebo cestovať a spoznávať svet (23 %).
„Tieto túžby a plány si však vyžadujú dostatočné finančné zabezpečenie. Ak sa dnes väčšina ľudí spolieha na štátny prvý pilier, respektíve druhý súkromný pilier, a zároveň si od relatívne mladého veku nevytvára priestor na zvýšenie dôchodku v starobe cez pravidelné sporenie či investovanie, táto túžba zostane navždy len túžbou,“ dodáva sociológ.
Dôchodkový sen je z roka na rok drahší
Kým v roku 2019 Slováci snívali o dôchodku vo výške 925 eur, v tohtoročnom prieskume sa vysnívaná výška dôchodku vyšplhala na 1 165 eur, čo je nárast o viac ako 25 %. „Tento nárast pravdepodobne v sebe zahŕňa pociťované zvyšovanie životných nákladov od jari 2022, ktoré sa takto premietlo aj do navýšenia predstáv o výške ideálneho dôchodku,“ myslí si M. Slosiarik.
Navýšenie zaznamenala aj kategória takzvanej očakávanej výšky starobného dôchodku zo 712 eur v roku 2019 na súčasných 865 eur, čo je nárast o viac ako 20 %.
„Otázkou zostáva, čím je vyvolaný tento nárast, keďže správanie sa výraznej väčšiny obyvateľov Slovenska v súvislosti s finančným zabezpečením na dôchodok sa nezmenilo. Odpoveďou môžu byť pravidelné a mimoriadne valorizácie dôchodkov zo strany štátu,“ dodáva sociológ s tým, že slovenskí dôchodcovia majú v súvislosti so svojimi dôchodkami tri zásadné problémy.
1) Dôchodok si spájame so starobou, nie s kvalitou života
Hoci veľká časť opýtaných uviedla, že s prípravou na dôchodok treba začať v čo najskoršom veku, správanie sa v realite je iné. Približne polovica ekonomicky aktívnych respondentov (52 %) vôbec alebo iba málokedy rozmýšľa o kvalite svojho života na dôchodku. Naopak, niekedy o tom rozmýšľa tretina týchto opýtaných (33 %) a často o kvalite svojho života na dôchodku premýšľa len 14 % opýtaných.
„Častým problémom je, že ľudia si spájajú dôchodok iba so starobou a nie s finančným zabezpečením. Z toho potom pramenia nereálne predstavy a podceňovanie dostatočne dlhej prípravy, ktorá je práve pri zabezpečení na dôchodok kľúčová,“ hovorí odborníčka na osobné financie zo spoločnosti Partners Linda Valentín.
Návrh na zmenu: Desať percent zo svojho príjmu dajte mesačne na zabezpečenie dôchodku. Ideálne je začať v čo najskoršom veku, najneskôr okolo tridsiatky. Pokiaľ máme na prípravu finančného dôchodku aspoň 30 rokov, postačuje investovať 10 % z aktuálneho príjmu. So skracujúcou sa lehotou investovania by sa investovaná suma mala zvyšovať.
2) Priveľmi sa spoliehame na pomoc od štátu
Viac ako trištvrte ekonomicky aktívnych Slovákov (79 %) vie už dnes, že dôchodok od štátu im nebude postačovať. Dokonca viac než tretina opýtaných (35 %) počíta s tým, že štát bude vyplácať nižšie dôchodky ako v súčasnosti. Z prieskumu vyplýva, že rozdiel medzi želanou a reálnou penziou je dnes 528 eur.
„Ak chcú mať budúci dôchodcovia slušný a dôstojný dôchodok, potrebujú si ho každý mesiac navýšiť o chýbajúcich 528 eur, čiže mať nasporených približne 70-tisíc eur, ak počítame s priemerným vekom dožitia 15 rokov,“ vysvetľuje L. Valentín.
Návrh na zmenu: Dlhodobo plánujte a začnite čím skôr. Pri príprave na dôchodok cez investovanie má hlavné slovo čas. Čím skôr začnete s investovaním na dôchodok, ideálne desiatky rokov vopred, tým lepšie sa pripravíte, viac si nasporíte.
3) Chceme vyšší dôchodok, no robíme pre to málo
Spoliehame sa na štát a sporenie na dôchodok do vlastných rúk berieme len minimálne. Pre obyvateľov Slovenska je podľa prieskumu najobľúbenejším spôsobom prípravy na dôchodok sporenie v druhom pilieri (47 %), nasleduje životné poistenie so sporením (36 %), potom tretí pilier (DDS) s podielom 30 % a sporiaci účet v banke obľubuje 24 % opýtaných.
„Investovanie do fondov (16 %) je až na piatom mieste z ponúknutých šiestich možností. Pritom práve to by malo byť zastúpené najvyššie, pretože dokáže priniesť najlepšie zhodnotenie úspor, ak je riziko rozložené v dostatočne dlhom čase,“ zdôrazňuje analytik z Partners Investments Maroš Ovčarik.
Návrh na zmenu: Diverzifikujte a dôverujte času, ktorý úspory zhodnotí. Kľúčové je vyčleniť si úspory na pravidelné investovanie a začať pokojne aj s dvadsiatimi eurami mesačne. Postupne, ako rastie mzda a v rámci rodinného rozpočtu sa vytvoria voľné prostriedky, mesačná suma sa môže navyšovať. Pokiaľ človek získa návyk v sporení, významne si zvyšuje šance na slušný dôchodok. Zároveň je kľúčové voliť finančné produkty, ktoré sú čo najviac bezpečné, teda sú zložené z veľkého počtu cenných papierov.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 2.Podielové fondy budú od januára 2024 zaujímavejšou investíciou
- 3.Čo si na Vianoce pripravili streamovacie služby? Tieto filmy a seriály sa oplatí vidieť
- 4.Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok
- 5.Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru