Seniori sú častou obeťou podvodníkov. Ako môžu zabrániť zbytočnej strate peňazí?
„Ahoj, babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Aj takto môže vyzerať zjednodušený model, ako zahrať na city seniorovi a prinútiť ho, aby vyplatil fiktívnemu potomkovi svoje ťažko zarobené peniaze. Preto je dobré vedieť, ako identifikovať takéto situácie a ako ich zvládnuť.
Foto: Freepik
Prečo sa ľudia správajú iracionálne
Dôvod, prečo blízky náhle potrebuje peniaze, býva zhoršenie zdravotného stavu, autonehoda či právny problém. Na jeho údajné odstránenie si podvodníci pýtajú tisíce eur, ktoré treba buď odovzdať osobne, previesť na účet, alebo nechať na dohodnutom mieste. Stalo sa však, že peniaze mali dokonca aj vyhodiť z okna svojho bytu.
„Podvodníci sa neštítia vydávať sa za lekárov, policajtov, prokurátorov či právnikov, teda povolania, ktoré automaticky vzbudzujú dôveru a rešpekt. Človek sa po falošných správach v časovej tiesni a dotazovaní ,autoritami´ správa neracionálne,“ upozorňuje finančný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar.
Časová tieseň vs. chladná hlava
Podľa jeho slov neexistuje jednoznačný návod, ako sa nestať obeťou, no pravdou je, že na akútne zdravotné problémy zatiaľ na Slovensku nie je potrebné platiť hotovosťou, právne služby nie sú otázkou minút a platiť hotovosťou údajnému prokurátorovi zaváňa privodením si ďalšieho problému.
V časovej tiesni sa však človek nespráva inak, ako keď si všetko môže premyslieť s chladnou hlavou. Zvlášť ak ide o blízkeho človeka. „Preto aj sťaženie až znemožnenie odovzdania úspor podvodníkovi je jedno z riešení, ako o ne neprísť,“ vysvetľuje analytik.
Ako ochrániť peniaze a nenaletieť podvodníkom
1) Bezpečnostnú finančnú rezervu majte v banke a nie doma v hotovosti. Opakujú sa totiž prípady, keď bankový pracovník správne vyhodnotil situáciu a vďaka tomu sa zabránilo okradnutiu klienta.
2) Dôchodok si nechajte vyplácať na svoj bankový účet a v obchode používajte platobnú kartu. Robí tak približne 74 % dôchodcov. Aj keď je pravidelný kontakt s poštárom či cesta na poštu príjemné spestrenie dňa, v súčasnosti zvyšuje riziko záujmu podvodníkov.
3) So svojimi blízkymi si dohodnite heslo pre prípad, že by ste v budúcnosti predsa len potrebovali vypýtať peniaze. V podstate aj žiadosť o heslo, hoci ho nebudete mať s blízkymi dohodnuté, zmätie podvodníka a raz-dva sa prezradí.
4) Bez ohľadu na to, či ste sa stali obeťou podvodu, alebo ste podvodníkovi odolali, kontaktujte políciu.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Noc světových vánočních melodií 16. decembra 2024 - 20. januára 2025
- 2.WAVE Festival: Halloween - Trenčín 31. októbra 2024
- 3.LADY CARNEVAL - Největší hity božského Káji 23. novembra 2024
- 4.Fico: Súčasná vláda nemala doteraz žiadnu väčšiu aféru
- 5.Peňaženky na digitálne euro by sa v ideálnom prípade mohli objaviť už v roku 2025