Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Sen o vyšších dôchodkoch na Slovensku je na míle vzdialený od reality. Riešením by mohol byť 4. dôchodkový pilier

Zuzana Mecková Financie
SK
EN
Poslať

Oproti silným zahraničným ekonomikám majú Slováci na dôchodky nasporené veľmi málo. Podľa prieskumov očakávame výrazne vyšší dôchodok, než aký nám reálne vychádza pri dovŕšení dôchodkového veku. Odborníci upozorňujú na to, že o dobrý dôchodok sa musíme postarať sami. Okrem troch dôchodkových pilierov je potrebné zvoliť správny program dlhodobého investovania.

image

Foto: Shutterstock

Chceli by sme viac ako 1 000, máme však menej ako 500 eur

Väčšina Slovákov nie je spokojná so svojimi dôchodkami. Podľa prieskumu životných plánov Slovákov si 74 % opýtaných želá mať dobrý dôchodok a užívať si ho. Slovenským dôchodcom však chýba dostatok financií.

Podľa prieskumu agentúry Focus pre Nadáciu Partners, až dve tretiny pracujúcich respondentov si predstavuje dôchodok nad 900 eur. Z toho 39 % by chcelo poberať dôchodok v rozmedzí od 900 až do 1 300 eur a 24 % budúcich penzistov si predstavuje ideálny dôchodok dokonca vyšší ako 1 300 eur.

Realita sa však výrazne líši od prianí Slovákov. Súčasná priemerná hrubá mesačná mzda na Slovensku je 1 088 eur, pričom priemerný dôchodok tvorí aktuálne zhruba iba polovica priemerného čistého príjmu, necelých 487 eur mesačne. To znamená, že slovenskí dôchodcovia si po nastúpení do penzie musia zvyknúť na približne o polovicu nižší príjem, než aký mali pred dôchodkom.

Na 1. dôchodkový pilier sa neoplatí spoliehať

Situácii neprospieva ani fakt, že celosvetovým trendom je zvyšovanie dôchodkového veku a znižovanie miery náhrady príjmu zo štátneho 1. piliera. Súčasne sa zvyšuje dôraz na podporu ostatných dôchodkových pilierov. Spoliehať sa len na 1. pilier preto nie je múdre.

„Tento trend rozvinuté ekonomiky nastolili už v minulosti a budú v ňom pokračovať. S veľkou pravdepodobnosťou ich budeme musieť nasledovať aj na Slovensku, a to bez ohľadu na to, akú reformu vláda pripraví,“ upozorňuje odborníčka na osobné financie Partners Group SK Andrea Kasanická Straková.

Ani dôchodková reforma zrejme vysnívané dôchodky neprinesie

Pripravovaná dôchodková reforma na výške dôchodkov na Slovensku pravdepodobne veľa nezmení. Podľa odborníkov môže priniesť lepšie nastavenie 2. piliera či iné kozmetické vylepšenia, no vysnívaný väčší dôchodok Slovákom zrejme nezabezpečí.

Odborníci na financie preto radia, aby sa ľudia nespoliehali len na dôchodok od štátu, ale pokúsili sa využiť všetky núkajúce sa možnosti finančného trhu. Využitie 2. a 3. piliera je určite prínosné, ale závisí to aj od výberu vhodnej investičnej stratégie.

Ideálne je nechať si poradiť finančným poradcom. „Je výborné, že na Slovensku máme 2. a 3. dôchodkový pilier a verím, že ich význam bude v budúcnosti ešte narastať,“ tvrdí generálny riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik.

Súčasne však odporúča, aby dnešní aktívne pracujúci Slováci zvolili aj vhodný 4. pilier, ktorý im pomôže docieliť, aby sa ich životný štandard počas penzie príliš neznížil. Situáciu u nás porovnáva so západnými krajinami Európy, kde sú ľudia na samostatnosť v zabezpečení svojho dôchodku zvyknutí omnoho viac.

Oproti zahraničiu máme nasporené veľmi málo

Aktuálne čísla navyše ukazujú, že Slováci patria k národom, ktoré majú na sporiacich a bankových účtoch veľmi málo peňazí. „V kombinácii s nízkym objemom zdrojov v 2. pilieri máme naozaj zamiesené na nízke dôchodky v budúcnosti,“ upozorňuje M. Ovčarik.

Navyše platí, že čím vyššie percento HDP krajiny majú ľudia nasporené v dôchodkových pilieroch, tým sú slobodnejší z pohľadu budúcich dôchodkov. Keďže Slováci majú v 2. a 3. pilieri naakumulovaný majetok len vo výške 12,6 % HDP, sloboda Slovákov je z pohľadu budúcich dôchodkov veľmi nízka.

V porovnaní s nami krajiny, ako napríklad Dánsko, Kanada či Island, vykazujú percento HDP pri nasporených zdrojoch vysoko nad 100 %, čo svedčí o ich výrazne vyššom majetku, ktorý si pripravili na dôchodok.

Podľa aktuálne platného zákona o sociálnom zabezpečení prepočet budúcich dôchodkov ukázal, že aktuálny dôchodok zo 47,55 % tvorí 1. dôchodkový pilier, čo je dlhodobo neudržateľné, z 9,27 % ho tvorí 2. dôchodkový pilier a iba z 2,37 % 3. pilier. Zvyšných 40,81 % z dosiaľ neexistujúceho 4. piliera Slovákom do ich vysnívaného dôchodku, vyššieho ako 1 000 eur, zatiaľ chýba.  

O vyšší dôchodok sa musíme pričiniť sami

„Aby si Slováci udržali kvalitu života na dôchodku a minimálne takú životnú úroveň, akú majú počas aktívneho pracovného života, potrebujú mať priemerný dôchodok aspoň na úrovni priemernej čistej mzdy v národnom hospodárstve,“ vysvetľuje M. Ovčarik.

Súčasným nastavením dôchodkového systému sa Slováci zrejme vysnívaného dôchodku nedočkajú. „Štedrý dôchodok si tak budúci dôchodcovia musia zariadiť sami,“ vraví A. Kasanická Straková.

Štvrtý pilier musí byť kľúčový

Odborníci preto radia nastaviť si vyvážený dôchodok už dnes, a to nasporením si v 2., 3. a 4. pilieri aspoň 50 % z celkového príjmu na dôchodku. Optimálne nastavený dôchodkový koláč by mal byť rozdelený v ideálnych mierach 45 : 20 : 10 : 25, pričom 45 % dôchodku penzistu by bolo tvorených z prvého piliera, 20 % dôchodku z druhého piliera, 10 % z tretieho piliera a 25 % vyplácaných ako renta zo štvrtého dôchodkového piliera.

Pre dosiahnutie väčšej finančnej slobody či komfortnej finančnej situácie na penzii je preto dôležitý 4. dôchodkový pilier, ktorý predstavuje vlastný investovaný kapitál cez programy dlhodobého investovania. Medzi ne patria napríklad podielové fondy a ETF fondy, investičné životné poistenie, nehnuteľnosti a iné alternatívy.

Pri výbere vhodných investičných nástrojov sa odporúča nechať si poradiť odborníkmi v oblasti financií. „Rozhodujúcim faktorom však bude dobre zvolená investičná stratégia. Pri zlých rozhodnutiach môžete stratiť aj tretinu dôchodku,“ dodáva na záver M. Ovčarik. 

Ako si pripraviť financie na vysnívaný dôchodok

 1. Zmapujte si aktuálny stav príjmu a majetku.

 2. Pozrite sa na prognózy svojho dôchodku.

 3. Vyčleňte si financie na investovanie – ideálne 30 % z mesačného príjmu podľa zdravých finančných mier 10 : 20 : 30 : 40.

 4. Stanovte si časový horizont – koľko času máte do odchodu na dôchodok?

 5. Definujte si potrebný dôchodkový kapitál – sumu, ktorú je počas života potrebné získať na želaný dôchodok.

 6. Nastavte si dobrú investičnú stratégiu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
23.10.2021 Redakcia FinReport

Prichádza nová príležitosť na investovanie do perspektívnych firiem v podobe SPAC

SPAC (Special Purpose Acquisition Company) je nový investičný model, ktorý sa po úspechu v USA a západnej Európe presúva do ďalších ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Asociácia zamestnávateľov žiada poslancov, aby neschválili Zákonník práce v predloženej podobe

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) žiada poslancov parlamentu, aby opätovne prehodnotili návrh novely Zákonníka ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Facebook musí platiť: Vo Francúzsku médiám za obsah a v Británii 60-miliónovú pokutu

Sociálnu sieť Facebook čaká náročné obdobie. Britský protimonopolný úrad mu uložil pokutu vo výške 50,5 milióna libier, čo predstavuje ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online

Slováci sa v roku 2021 opäť osmelili a začali čerpať spotrebné úvery vo väčšej miere ako vo vlaňajšom pandemickom roku. Objem nových ...

22.10.2021 Dominik Horváth

TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte

Napriek stále pretrvávajúcej pandémii koronavírusu je rok 2021 pre akciové trhy zatiaľ relatívne úspešný. Drvivá väčšina spoločností ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Šéf Bundesbanky Jens Weidmann končí. Osobné dôvody alebo vyčerpanosť zo sporov?

Najdlhšie slúžiaci guvernér nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann oznámil, že ku koncu tohto roka rezignuje na všetky svoje ...

21.10.2021 Roland Régely

TOP finanční sprostredkovatelia: Úspech firmy nezávisí len od počtu podriadených agentov

Mať k dispozícii veľkú „armádu“ podriadených finančných agentov ešte neznamená, že automaticky dosiahnete najväčšie tržby v ...

20.10.2021 Robert Juriš

Enterprise Investors kúpil 40-percentný podiel v sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO

Spoločnosť Enterprise Investors (EI) prostredníctvom private equity fondu Polish Enterprise Fund VIII kúpila 40,6 % podiel v ...

19.10.2021 Roland Régely

Gastrolístky: Diskrimináciu pri zdaňovaní je potrebné opraviť v zákone, no jeho schválenie je zatiaľ neisté

Nedávna novela zákona o stravných lístkoch mala priniesť dobré správy pre zamestnancov. Prax však ukázala, že to tak nie je, pretože ...

15.10.2021 Redakcia FinReport

NBS odobrala licenciu samostatnému finančnému agentovi Vladimírovi Demjanovi

Národná banka Slovenska, ako orgán dohľadu nad finančným trhom, odobrala povolenie na vykonávanie činnosti samostatnému finančnému ...

15.10.2021 Robert Juriš

Senior director z Partners Group SK Libor Kovalčík prešiel ku konkurenčnej spoločnosti Simplea aj so 70 maklérmi

Slovenský trh finančných sprostredkovateľov nikdy nebol stopercentne stabilný. Makléri často migrujú za lepšími finančnými nástrojmi, ...

14.10.2021 Redakcia FinReport

Vláda schválila zákon roka. Matovičov návrh štátneho rozpočtu stojí pred bránami parlamentu

Ministrovi financií Igorovi Matovičovi sa podarilo urobiť ďalší krok pri presadzovaní svojho návrhu štátneho rozpočtu na rok 2022. ...

12.10.2021 Redakcia FinReport

Ministerstvo financií pripravilo návrh budúcoročného štátneho rozpočtu s deficitom takmer 5 %

Ministerstvo financií SR skompletizovalo pracovný návrh štátneho rozpočtu na nasledujúci rok a predložilo na rokovanie Hospodárskej a ...

11.10.2021 Robert Juriš

Spoločnosť Partners Group SK medziročne zvýšila produkciu o 20 % a zažila najúspešnejší september vo svojej histórii

Rok 2021 je pre lídra na slovenskom trhu finančného sprostredkovania, pre spoločnosť Partners Group SK, mimoriadne rušným obdobím. ...

8.10.2021 Robert Juriš

FinGO štartuje v Česku. Chce sa stať prvou voľbou pre klientov a prepracovať sa do prvej trojky na trhu

Sprostredkovateľská spoločnosť FinGO vstupuje na český finančný trh. Aktuálna slovenská osmička, ktorá prevádzkuje rovnomennú platformu ...

5.10.2021 Roland Régely

UNIVERSAL maklérsky dom: Vďaka vysokým tržbám a zisku si udržali svoju doterajšiu pozíciu v rebríčku TOP 10

Majú vysoké tržby aj zisk a v rebríčku najväčších finančných sprostredkovateľov stabilnú poprednú pozíciu už niekoľko rokov. ...

3.10.2021 Redakcia FinReport

TOP 10 rád, ako viesť deti k finančným návykom: Prasiatko v 6 rokoch, prvý bankový účet v desiatich

Prvým krokom k budovaniu finančnej gramotnosti u detí je zvyčajne poskytnutie prvého vreckového. Odporúča sa začať s ním približne od 6 ...

27.9.2021 Redakcia FinReport

Akcia Kuriér: Podvodníci mohli na spotrebnej dani pripraviť štát o 1,1 milióna eur. Polícia im zhabala 12 ton tabaku

Ozbrojení príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy pri zásahu pod krycím názvom Kuriér zaistili vyše 12 ton tabaku a zadržali ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Prichádza nová príležitosť na investovanie do perspektívnych firiem v podobe SPAC
 2. 2.
  TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte
 3. 3.
  Heger upozornil počas návštevy Grécka na ťažké postavenie žien v Afganistane, potrebujú podporu
 4. 4.
  Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online
 5. 5.
  Asociácia zamestnávateľov žiada poslancov, aby neschválili Zákonník práce v predloženej podobe