Hľadaj

Sen o vyšších dôchodkoch na Slovensku je na míle vzdialený od reality. Riešením by mohol byť 4. dôchodkový pilier

Zuzana Mecková Financie Poslať

Oproti silným zahraničným ekonomikám majú Slováci na dôchodky nasporené veľmi málo. Podľa prieskumov očakávame výrazne vyšší dôchodok, než aký nám reálne vychádza pri dovŕšení dôchodkového veku. Odborníci upozorňujú na to, že o dobrý dôchodok sa musíme postarať sami. Okrem troch dôchodkových pilierov je potrebné zvoliť správny program dlhodobého investovania.

image

Foto: Shutterstock

Chceli by sme viac ako 1 000, máme však menej ako 500 eur

Väčšina Slovákov nie je spokojná so svojimi dôchodkami. Podľa prieskumu životných plánov Slovákov si 74 % opýtaných želá mať dobrý dôchodok a užívať si ho. Slovenským dôchodcom však chýba dostatok financií.

Podľa prieskumu agentúry Focus pre Nadáciu Partners, až dve tretiny pracujúcich respondentov si predstavuje dôchodok nad 900 eur. Z toho 39 % by chcelo poberať dôchodok v rozmedzí od 900 až do 1 300 eur a 24 % budúcich penzistov si predstavuje ideálny dôchodok dokonca vyšší ako 1 300 eur.

Realita sa však výrazne líši od prianí Slovákov. Súčasná priemerná hrubá mesačná mzda na Slovensku je 1 088 eur, pričom priemerný dôchodok tvorí aktuálne zhruba iba polovica priemerného čistého príjmu, necelých 487 eur mesačne. To znamená, že slovenskí dôchodcovia si po nastúpení do penzie musia zvyknúť na približne o polovicu nižší príjem, než aký mali pred dôchodkom.

Na 1. dôchodkový pilier sa neoplatí spoliehať

Situácii neprospieva ani fakt, že celosvetovým trendom je zvyšovanie dôchodkového veku a znižovanie miery náhrady príjmu zo štátneho 1. piliera. Súčasne sa zvyšuje dôraz na podporu ostatných dôchodkových pilierov. Spoliehať sa len na 1. pilier preto nie je múdre.

„Tento trend rozvinuté ekonomiky nastolili už v minulosti a budú v ňom pokračovať. S veľkou pravdepodobnosťou ich budeme musieť nasledovať aj na Slovensku, a to bez ohľadu na to, akú reformu vláda pripraví,“ upozorňuje odborníčka na osobné financie Partners Group SK Andrea Kasanická Straková.

Ani dôchodková reforma zrejme vysnívané dôchodky neprinesie

Pripravovaná dôchodková reforma na výške dôchodkov na Slovensku pravdepodobne veľa nezmení. Podľa odborníkov môže priniesť lepšie nastavenie 2. piliera či iné kozmetické vylepšenia, no vysnívaný väčší dôchodok Slovákom zrejme nezabezpečí.

Odborníci na financie preto radia, aby sa ľudia nespoliehali len na dôchodok od štátu, ale pokúsili sa využiť všetky núkajúce sa možnosti finančného trhu. Využitie 2. a 3. piliera je určite prínosné, ale závisí to aj od výberu vhodnej investičnej stratégie.

Ideálne je nechať si poradiť finančným poradcom. „Je výborné, že na Slovensku máme 2. a 3. dôchodkový pilier a verím, že ich význam bude v budúcnosti ešte narastať,“ tvrdí generálny riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik.

Súčasne však odporúča, aby dnešní aktívne pracujúci Slováci zvolili aj vhodný 4. pilier, ktorý im pomôže docieliť, aby sa ich životný štandard počas penzie príliš neznížil. Situáciu u nás porovnáva so západnými krajinami Európy, kde sú ľudia na samostatnosť v zabezpečení svojho dôchodku zvyknutí omnoho viac.

Oproti zahraničiu máme nasporené veľmi málo

Aktuálne čísla navyše ukazujú, že Slováci patria k národom, ktoré majú na sporiacich a bankových účtoch veľmi málo peňazí. „V kombinácii s nízkym objemom zdrojov v 2. pilieri máme naozaj zamiesené na nízke dôchodky v budúcnosti,“ upozorňuje M. Ovčarik.

Navyše platí, že čím vyššie percento HDP krajiny majú ľudia nasporené v dôchodkových pilieroch, tým sú slobodnejší z pohľadu budúcich dôchodkov. Keďže Slováci majú v 2. a 3. pilieri naakumulovaný majetok len vo výške 12,6 % HDP, sloboda Slovákov je z pohľadu budúcich dôchodkov veľmi nízka.

V porovnaní s nami krajiny, ako napríklad Dánsko, Kanada či Island, vykazujú percento HDP pri nasporených zdrojoch vysoko nad 100 %, čo svedčí o ich výrazne vyššom majetku, ktorý si pripravili na dôchodok.

Podľa aktuálne platného zákona o sociálnom zabezpečení prepočet budúcich dôchodkov ukázal, že aktuálny dôchodok zo 47,55 % tvorí 1. dôchodkový pilier, čo je dlhodobo neudržateľné, z 9,27 % ho tvorí 2. dôchodkový pilier a iba z 2,37 % 3. pilier. Zvyšných 40,81 % z dosiaľ neexistujúceho 4. piliera Slovákom do ich vysnívaného dôchodku, vyššieho ako 1 000 eur, zatiaľ chýba.  

O vyšší dôchodok sa musíme pričiniť sami

„Aby si Slováci udržali kvalitu života na dôchodku a minimálne takú životnú úroveň, akú majú počas aktívneho pracovného života, potrebujú mať priemerný dôchodok aspoň na úrovni priemernej čistej mzdy v národnom hospodárstve,“ vysvetľuje M. Ovčarik.

Súčasným nastavením dôchodkového systému sa Slováci zrejme vysnívaného dôchodku nedočkajú. „Štedrý dôchodok si tak budúci dôchodcovia musia zariadiť sami,“ vraví A. Kasanická Straková.

Štvrtý pilier musí byť kľúčový

Odborníci preto radia nastaviť si vyvážený dôchodok už dnes, a to nasporením si v 2., 3. a 4. pilieri aspoň 50 % z celkového príjmu na dôchodku. Optimálne nastavený dôchodkový koláč by mal byť rozdelený v ideálnych mierach 45 : 20 : 10 : 25, pričom 45 % dôchodku penzistu by bolo tvorených z prvého piliera, 20 % dôchodku z druhého piliera, 10 % z tretieho piliera a 25 % vyplácaných ako renta zo štvrtého dôchodkového piliera.

Pre dosiahnutie väčšej finančnej slobody či komfortnej finančnej situácie na penzii je preto dôležitý 4. dôchodkový pilier, ktorý predstavuje vlastný investovaný kapitál cez programy dlhodobého investovania. Medzi ne patria napríklad podielové fondy a ETF fondy, investičné životné poistenie, nehnuteľnosti a iné alternatívy.

Pri výbere vhodných investičných nástrojov sa odporúča nechať si poradiť odborníkmi v oblasti financií. „Rozhodujúcim faktorom však bude dobre zvolená investičná stratégia. Pri zlých rozhodnutiach môžete stratiť aj tretinu dôchodku,“ dodáva na záver M. Ovčarik. 

Ako si pripraviť financie na vysnívaný dôchodok

 1. Zmapujte si aktuálny stav príjmu a majetku.

 2. Pozrite sa na prognózy svojho dôchodku.

 3. Vyčleňte si financie na investovanie – ideálne 30 % z mesačného príjmu podľa zdravých finančných mier 10 : 20 : 30 : 40.

 4. Stanovte si časový horizont – koľko času máte do odchodu na dôchodok?

 5. Definujte si potrebný dôchodkový kapitál – sumu, ktorú je počas života potrebné získať na želaný dôchodok.

 6. Nastavte si dobrú investičnú stratégiu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
23.1.2021 Roland Régely

Hodnota zberateľských kuriozít naberá na sile. Titulnú stranu komiksu o Tintinovi vydražili za viac ako 3 milióny eur

Komiksy s obľúbenými príbehmi nie sú len zaujímavé čítanie s ilustráciami, ale aj investičná príležitosť. Svedčí o tom nedávna ...

23.1.2021 Redakcia FinReport

Napriek koronakríze vzniklo na Slovensku viac firiem, ako v čase rastu našej ekonomiky

Počas uplynulého kalendárneho roka založili podnikatelia na Slovensku spolu 19 160 kapitálových spoločností. Paradoxne ide o vyšší počet ...

22.1.2021 Redakcia FinReport

Akí sme investori? Financie sme si vlani príliš nezhodnotili a šancu na zisky počas krízy sme opäť premárnili

Hoci sa rok 2020 v kronike historických výkonností zapíše slabšími výsledkami, koncoročné čísla na prvý pohľad nevyzerajú zle. ...

22.1.2021 Zuzana Mecková

Film Riziko prináša príbeh divokého sveta burzových maklérov, ktorí sa nezastavia takmer pred ničím

Americká dráma Riziko s hviezdnymi hercami Benom Affleckom, Vinom Dieselom, Giovannim Ribisim a Niaom Longom prináša príbeh mladého Setha ...

21.1.2021 Redakcia FinReport

Pandémia po prvýkrát figuruje medzi najväčšími rizikami podnikania. Hrozí rekordný nárast bankrotov

Prerušenie prevádzky (41 %), pandémia (40 %) a kybernetické útoky (40 %) predstavujú v roku 2021 najväčšie riziká podnikania. V poradí ...

21.1.2021 Zuzana Mecková

Poisťovne sú v strehu – bezkľúčové systémy sú lákadlom pre zlodejov automobilov

Riziko krádeže vozidiel s bezkľúčovým zamykacím systémom je najmä v krajinách západnej Európy mimoriadne vysoké. Napríklad v Holandsku ...

20.1.2021 Správy

Mimovládka Transparency skúmala dotácie na nájomné, našla pochybnosti pri 24 spoločnostiach

20.1.2021 (Webnoviny.sk) - Štátne dotácie na nájomné dostávajú podľa zistení Transparency International Slovensko (TIS) aj firmy bez ...

11.1.2021 Redakcia FinReport

Minimálnu mzdu síce máme dvakrát vyššiu ako v Bulharsku, ale až trikrát nižšiu ako v Luxembursku

Zvýšenie minimálnej mzdy na Slovensku v roku 2021 na úroveň 623 eur posunie našu krajinu na 14. priečku medzi krajinami Európskej únie ...

30.12.2020 Redakcia FinReport

Vianočné stoly boli štedrejšie ako vlani, pri darčekoch sme sa trochu uskromnili

Tohtoročné Vianoce na Slovensku boli aj napriek pandémii koronavírusu relatívne bohaté. Podľa štatistík Slovenskej sporiteľne sme kartou v ...

29.12.2020 Arian Ali

Servis je dôležitá súčasť práce finančného agenta. Klienti často ani netušia, že naň majú bezplatný nárok

Napriek dôležitosti servisu finančných zmlúv klienti väčšinou ani len netušia, že naň majú nárok. Pritom je zo zákona povinný a majú ...

24.12.2020 Redakcia FinReport

Tieto Vianoce sú iné ako v minulých rokoch. Sme viac zodpovední, ekologickejší a vnímavejší k svojmu okoliu

Tohtoročné Vianoce sú iné ako tie v predchádzajúcich rokoch. Dokazujú to viaceré prieskumy, ktoré urobili renomované agentúry v ...

22.12.2020 Arian Ali

Kedy sa financie zhodnocujú s čo najvyšším výnosom a, naopak, kedy je riziko investovania čo najmenšie?

Slováci ešte pred 10 rokmi patrili medzi najsporivejšie národy v Európe. Problémom je, že väčšina úspor, a sú to miliardy eur, ležia na ...

20.12.2020 Redakcia FinReport

Kedy počas sviatkov posielať peniaze tak, aby prišli včas?

Platenie účtov a potreba elektronického posielania peňazí sa nám nevyhne ani počas blížiacich sa sviatkov. Počas voľných dní však ...

17.12.2020 Arian Ali

Koľko klientov má mať jeden finančný sprostredkovateľ a kedy je ich už priveľa?

Na slovenskom finančnom trhu pracuje približne 13 000 finančných agentov. Potenciálnych klientov je však omnoho viac. Sú nimi prakticky ...

16.12.2020 Robert Juriš

Slovenská ekonomika je na tom lepšie ako aktuálna epidemiologická situácia

Napriek pesimisticky stúpajúcim krivkám chorobnosti aj úmrtnosti, Národná banka Slovenska (NBS) končí rok 2020 mierne optimisticky. Prepad ...

12.12.2020 Redakcia FinReport

Finančná pohoda v Európe klesá, stres stúpa, a Slováci sú na tom horšie ako vlani

V čase koronakrízy je finančná pohoda mimoriadne dôležitým faktorom, ktorý poukazuje na kvalitu života v jednotlivých krajinách. Z ...

11.12.2020 Redakcia FinReport

Takmer polovica Slovákov si musí šetriť na vianočné darčeky, Bratislavčania za ne chcú minúť viac ako vlani

Takmer polovica Slovákov (45 %) uvádza, že si počas roka sporí na kúpu vianočných darčekov pre svojich blízkych. Oproti minulému roku ...

9.12.2020 Redakcia FinReport

Zákon roka je schválený. Vláda ušetrí na sebe, a pomôže školstvu, zdravotníctvu a ministerstvu sociálnych vecí

Poslanci slovenského parlamentu schválili zákon roka. Rozpočet na rok 2021 sa stal realitou. Zahlasovali zaň všetky strany vládnej koalície, ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Anketa: Ako sa masívny nástup digitalizácie premietol do konania lídrov a riadenia finančných spoločností
 2. 2.
  Bratislava bude bohatšia o nájomné byty, mesto má rozpracovaných až 12 projektov
 3. 3.
  Nové vydanie Financial Report aj s rozšírenou realitou (VIDEO)
 4. 4.
  Impeachment Donalda Trumpa sa začne vo februári, ako jediný prezident mu čelil až dvakrát
 5. 5.
  Film Riziko prináša príbeh divokého sveta burzových maklérov, ktorí sa nezastavia takmer pred ničím