Sedem chýb, ktoré najčastejšie robíme pri sporení
O Slovákoch je známe, že si dokážu odkladať a šetriť peniaze na horšie časy. Väčšina z nich to však robí neefektívne. Aktuálne máme na bankových účtoch uložených 45,75 miliardy eur, ktoré by mohli byť alokované inde a zarábať, pričom uplynulé dva roky pod vplyvom vysokej inflácie len strácali na hodnote.

Zdroj: Freepik
Ako sme na tom so sporením
O tom, ako si Slováci sporia, vypovedá aj najnovší prieskum agentúry Focus. Sporenie, respektíve odkladanie si peňazí, sa opýtaným najčastejšie spája s úsporami alebo finančnou rezervou. Necelej tretine tento pojem asociuje aj pomoc v zlých životných situáciách.
Najčastejší spôsob sporenia Slovákov je jednoznačne odkladanie si peňazí na bežnom účte v banke. Tento spôsob využívajú takmer tri štvrtiny opýtaných. Viac ako polovica Slovákov si stále odkladá peniaze aj doma do „ponožky“ a necelá polovica na sporiacom účte.
Ďalšia tretina opýtaných si sporí na dôchodok v treťom pilieri, štvrtina má investičné životné poistenie a viac ako pätina sporí na termínovanom vklade v banke. Menej využívané je investovanie do akcií, fondov, dlhopisov a investovanie do iných nástrojov, ako sú drahé kovy či kryptomeny.
Prevažná väčšina opýtaných Slovákov preferuje skôr šetrenie ako požičanie si financií, a to najmä pri nákupe finančne menej náročných vecí. Naopak, pri nákupe tých finančne náročnejších, ako je napríklad zabezpečenie si nového auta alebo bývania, uprednostňujú skôr pôžičku.
Peniaze na účte nezarábajú
„Na bankových účtoch majú Slováci dlhodobo až 45,75 miliardy eur, inflácia im z týchto úspor za rok ukrojila riadny kus – približne 4,5 miliardy eur. Peniaze na bežných bankových účtoch nezarábajú, dôvodom sú nízke úrokové sadzby,“ upozorňuje finančný analytik z Finančného kompasu Matej Dobiš.
Ako dôvod uvádza, že na bežnom bankovom účte úrok presiahne nulu len veľmi zriedka. „Ušetrené peniaze nie je vhodné nechať len tak ležať, ale je potrebné ich investovať napríklad do ETF fondov, kde sa môžu zhodnotiť aj o viac ako 6 % ročne,“ uvádza ďalej.
Robíme niekoľko zásadných chýb
Podľa odborníčky na osobné financie spoločnosti Partners Andrey Kasanickej Strakovej nie je možné sa vyhovárať ani na to, že nie je z čoho ušetriť. Podľa nej je to preto, lebo robíme niekoľko zásadných chýb, ako napríklad:
1) Nemáme dostatočný prehľad o vlastných príjmoch a výdavkoch.
2) Máme príliš silnú konzumnú mentalitu, ktorá súvisí so zbytočným míňaním peňazí, respektíve s nakupovaním na úkor šetrenia.
3) Podliehame sociálnym tlakom okolia, ako sú napríklad spoločenský status, reklama, ktoré vyúsťujú do zbytočných nákupov a míňania peňazí.
4) Chýba nám finančné plánovanie domácnosti, ktoré zohľadňuje krátkodobé a dlhodobé rodinné výdavky a životné ciele.
5) Máme slabú disciplínu pri odkladaní si peňazí a prístup – odložím si, až keď mi zostane.
6) Zle si vyberáme sporiace bankové produkty – príkladom je, keď všetky svoje úspory držíme na bežnom bankovom účte.
7) Ignorujeme investovanie.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Výnosnosť investora do fondov prekonáva infláciu už piaty kvartál po sebe
- 2.Finančná správa SR predĺži úradné hodiny svojho call centra, k dispozícii až do polnoci
- 3.Heger predstavil na kongrese ITAPA zameranie plánu obnovy Slovenska, vystúpi aj Sulík
- 4.Vodička pri obci Mierovo neprežila čelnú zrážku s autom, v ktorom sa viezla mladá rodina (foto)
- 5.Cez Slovensko sa budú presúvať americkí aj poľskí vojaci