S osobitným odvodom po bankách a finančných agentoch nesúhlasia ani poisťovne
Návrh novely zákona o osobitnom odvode, o ktorom v súčasnosti rokujú poslanci Národnej rady SR, vyrušil všetky zainteresované segmenty finančného sektoru. Napríklad poisťovne tvrdia, že vláda v ňom vidí zdroje pre okamžité krytie financovania svojej daňovej a odvodovej reformy, ako aj prijatých protiinflačných opatrení. Zároveň ponúkajú argumenty, prečo osobitný odvod nepovažujú za vhodné riešenie na zabezpečenie prostriedkov na realizáciu spomenutých opatrení.

Foto: Shutterstock
Odvod ohrozí ekonomiku
„Citlivo vnímame potrebu adresnej pomoci v súčasnej zložitej ekonomickej situácii pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. Zvýšenie osobitného odvodu však aj napriek tomu považujeme za škodlivý návrh, ktorý vo výsledku ohrozí slovenskú ekonomiku,“ konštatuje Slovenská asociácia poisťovní (SLASPO).
Podľa jej stanoviska by zákony s výrazným vplyvom na ekonomickú činnosť mali byť prijímané iba s účinnosťou od 1. januára, a prijatiu takéhoto závažného zákona má predchádzať riadny legislatívny proces s odbornou diskusiou dotknutých subjektov, vyčíslením vplyvu na podnikateľské prostredie a časovým rámcom platnosti. Tieto aspekty však v predkladanej novele chýbajú.
„Po schválení novely zákona hrozí, že sumár daní a odvodov poistného sektora presiahne 50 % hrubého prevádzkového výsledku. Navýšenie daňových a odvodových povinností o desiatky miliónov eur pre poistný sektor, ktorý má čistý zisk na úrovni 180 až 200 miliónov eur a pritom odvádza štátu ročne vyše 170 miliónov eur, môže spôsobiť niektorým spoločnostiam výrazné problémy,“ argumentuje asociácia.
Poisťovní z iných členských štátov sa odvod netýka
SLASPO zároveň upozorňuje na skutočnosť, že v prípade osobitného odvodu štát nepochopiteľne zvýhodňuje poisťovne z iných členských štátov, ktoré na Slovensku pôsobia na základe „európskeho pasu – Freedom of Services“, a ktoré pod osobitný odvod nespadajú. Ten odvedú iba poisťovne so slovenskou licenciou a pobočky poisťovní iných členských štátov, pričom po novom by ich to ročne malo stáť približne 30 miliónov eur.
Nesúhlasia ani banky a finanční agenti
„Banky a poisťovne sú pevnou súčasťou finančného trhu. Poisťovníctvo klientom poskytuje pridanú hodnotu ochrany pred vlastnými rizikami a generuje významné hodnoty pre národné hospodárstvo,“ uvádza výkonný riaditeľ SLASPO a Slovenskej kancelárie poisťovateľov Martin Kaňa.
Podľa neho osobitný odvod neúmerne zvýši daňové zaťaženie regulovaných subjektov. „Dôsledkom odvodu bude tlak na zvyšovanie cien tovarov a služieb dotknutých firiem a zníženie objemu prostriedkov na investície, nehovoriac o znížení konkurencieschopnosti slovenských firiem vďaka osobitnému odvodu platnému iba na Slovensku,“ dodáva.
Nesúhlas s osobitným odvodom už v predchádzajúcich dňoch vyjadrili aj zástupcovia bánk pôsobiacich na Slovensku prostredníctvom Slovenskej bankovej asociácie (SBA), ako aj Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP), ktorá navrhla tri kompromisné riešenia.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur
- 3.EÚ vlani vyviezla cibuľky kvetov za 100,6 milióna eur. Lídrom v tomto obchode je Holandsko
- 4.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 5.Pohonné látky sú opäť drahšie ako pred týždňom či dvoma