Rusko žongluje s úrokovými sadzbami a umelo posilňuje rubeľ
Ruskému rubľu sa v tomto roku mimoriadne darí. Koncom minulého týždňa sa dostal na úroveň nižšiu ako 63 rubľov za dolár, čo je najmenej za posledné dva roky. Voči euru podľa agentúry Reuters poklesol dokonca na 5-ročné maximum. Nie je to však zadarmo. Na svedomí to má mimoriadne silná intervencia zo strany Ruskej centrálnej banky.

Foto: Shutterstock
Inflácia môže vyskočiť až na 20 %
Ruská centrálna banka „dopuje“ rubeľ mohutnou podporou už od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajine, respektíve od uplatnenia sankcií Západu, ktoré nasledovalo vzápätí. Cieľom opatrení obmedzujúcich pohyb kapitálu je ochrániť ruský finančný sektor práve pred negatívnym vplyvom týchto sankcií.
Horšou správou pre Rusko je, že inflácia v krajine stále rastie. V apríli 2022 dosiahla 17,8 %. Ruská centrálna banka predpokladá, že inflácia môže v tomto roku vystúpiť až na 20 %, čo je vysoko nad 4-percentrým cieľom. Medzimesačný rast cien tovarov a služieb sa však v apríli 2022 spomalil na 1,6 %, v marci totiž dosiahol až 7,6 %.
Ruská centrálna banka tiež „žongluje“ so základnou úrokovou sadzbou. Bezprostredne po vypuknutí vojny ju v záujme posilnenia rubľa a zníženia inflačných tlakov zvýšila až na 20 %. Postupne ju však dvakrát upravila smerom nadol o 3 % na súčasných 14 %.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Nestlé znižuje svoju ekologickú stopu
- 3.Penta sa obula do koalície PS/Spolu, ich Lex Haščák vníma ako populistický nezmysel
- 4.Karadžič bude pykať za genocídu v Srebrenici, doživotie strávi v britskom väzení
- 5.Počet dokončených bytov síce stúpol, no zároveň klesol počet tých, ktorých výstavba sa práve začala