Rezort financií navrhuje zmeny v nákladoch a odmenách agentov
Novela zákona o finančnom sprostredkovaní (zákon č. 186/2009 Z. z.) sa venuje aj nákladom na finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo. Slovenský trh v súčasnosti nie je pripravený na to, aby klienti za služby finančných sprostredkovateľov platili a v tomto duchu k nákladom na sprostredkovanie pristupuje aj návrh novely, ktorý je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Zdroj foto: Pexels.com
„Vzhľadom k tomu, že finančný agent vykonáva finančné sprostredkovanie na základe zmluvy s finančnou inštitúciou alebo navrhovateľom, nie je možné, aby v súvislosti s výkonom svojej činnosti prijímal peňažné plnenie od inej osoby, ako je finančná inštitúcia alebo navrhovateľ,“ uvádza sa v osobitnej dôvodovej správe k novele.
V súvislosti s plnením od klientov novela zákon v podstate sprísňuje. V súčasnosti platí, že finančný agent môže v súvislosti s vykonávaním finančného sprostredkovania prijímať od klienta len také peňažné plnenie alebo také nepeňažné plnenie, o ktorého existencii, podmienkach prijatia a výške bol klient pred vykonávaním finančného sprostredkovania informovaný.
Novela špecifikuje, že agent nesmie od neprofesionálneho klienta prijímať žiadne peňažné, alebo nepeňažné plnenie.
Špeciálna pozornosť sa v novele venuje práve neprofesionálnym klientom. Takýmto klientom podľa už platného zákona je fyzická osoba, ktorej je poskytované finančné sprostredkovanie alebo finančné poradenstvo pre osobnú potrebu alebo pre potrebu príslušníkov jeho domácnosti.
„Pred vykonávaním finančného sprostredkovania musí byť neprofesionálny klient jednoznačne presným a zrozumiteľným spôsobom písomne alebo na inom trvanlivom médiu informovaný o existencii, povahe a výške odmeny, ktorú prijíma finančný agent za finančné sprostredkovanie vo vzťahu k uzatváranej zmluve,“ uvádza novela. Aktuálne platná úprava vyslovene nehovorí o písomnom, či trvanlivom vyhotovení, taktiež informačnú povinnosť nešpecifikuje na neprofesionálneho klienta.
Novela sa zároveň širšie venuje mechanizmom odmeňovania. „Finančný agent nesmie byť odmeňovaný ani nesmie odmeňovať alebo posudzovať výkonnosť svojich zamestnancov spôsobom, ktorý by bol v rozpore s ich povinnosťou konať v súlade s najlepšími záujmami klientov,“ píše sa v novele. „Za týmto účelom nesmie zaviesť žiadne mechanizmy v podobe odmien, cieľov predaja, ani iných nástrojov, ktoré by mohli byť pre finančného agenta alebo jeho zamestnancov stimulom, aby klientovi odporúčali určitý finančný produkt, ak by bolo možné ponúknuť klientovi iný finančný produkt, ktorý by lepšie spĺňal jeho potreby,“ uvádza novela ďalej.
Finančné poradenstvo sa bude od práce agentov naďalej líšiť tým, že si ho budú klienti hradia. „Finančný poradca nesmie v súvislosti s vykonávaním finančného poradenstva prijímať akékoľvek peňažné plnenie alebo nepeňažné plnenie okrem plnenia od klienta,“ hovorí novela. Toto ustanovenie však obsahuje aj aktuálne platné znenie zákona.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Šéf BP Bernard Loony vlani zarobil 10 miliónov libier. Darilo sa aj ďalším top manažérom energetických firiem
- 2.Sporenie v treťom pilieri sa oplatí tým zamestnancom, ktorým naň prispieva aj zamestnávateľ
- 3.Poisťovne intenzívne riešia škody po požiari v Banke lásky a ďalších budovách v Banskej Štiavnici
- 4.Digitálne meny sa vyvíjajú na národnej aj nadnárodnej úrovni. Toto sú lídri, ktorí udávajú smer
- 5.Netflix: Oscarový dokument Inside Job nemilosrdne odkrýva krutú pravdu o vzniku celosvetovej hospodárskej krízy