Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Respect Slovakia: Vysoké tržby sa dajú dosahovať aj s nižším počtom agentov

Roland Régely Financie
SK
EN
Poslať

Majú jeden z najmenších počtov podriadených finančných agentov, no v súhrne tržieb patria medzi tých najväčších maklérov na Slovensku. Piešťanská spoločnosť Respect Slovakia síce výškou obratu nepredbehla rok 2019, no v zisku si polepšila. V ďalšom pokračovaní seriálu o najúspešnejších finančných agentoch sme sa bližšie pozreli na firmu, ktorá tento rok obsadila v slovenskej top desiatke tretiu priečku.

image

Foto: Respect Slovakia

Stabilný obrat, vyšší zisk

Spoločnosť Respect Slovakia, s. r. o., v roku 2020 navýšila svoj zisk na 7,904 milióna eur. V porovnaní s minulým rokom si tak firma polepšila o 7 %.

Tržby tohto samostatného finančného agenta počas pandémie síce klesli, no len mierne o –2 % na 37,63 milióna eur. Možno teda povedať, že v roku 2020 zostali tržby spoločnosti stabilne vysoké. Pre porovnanie v roku 2019 sa jej podarilo dosiahnuť tržby v hodnote 38,238 milióna eur.

Zaujímavosťou je, že spoločnosť dosiahla približne rovnaké tržby aj v roku 2012 (37,679 milióna eur), no vtedy zaznamenala takmer dvojnásobne vyšší zisk ako v tomto roku. Rok 2012 spoločnosť ukončila so ziskom 13,505 milióna eur, čo bolo zároveň historicky najviac od jej vzniku. Najvyššie tržby dosiahla spoločnosť Respect Slovakia v roku 2015. Bolo to 44,990 milióna eur.

Menej ako 300 podriadených agentov

Respect Slovakia má približne stovku zamestnancov a ku koncu roka 2020 mala firma podľa oficiálnych štatistík NBS 283 podriadených finančných agentov. Ak si to porovnávame s predošlým rokom, k zmene prakticky nedošlo – medziročne jej totiž pribudli len dvaja finanční sprostredkovatelia

Najviac podriadených finančných agentov (283) firmy „obsluhuje“ sektor poistenia a zaistenia, ktorý je už tradične najsilnejší aj pri ostatných samostatných finančných agentoch. Desiatka agentov Respect Slovakia sa venuje aj doplnkovému dôchodkovému sporeniu, dvadsaťtri sprostredkovateľov pracuje v sektore úverov a dvaja majú oprávnenie na sektor prijímania vkladov.

45

 

Ak si to porovnáme s konkurenciou, ide o násobne nižšie počty spolupracovníkov. Napríklad najväčší samostatný finančný agent v počte sprostredkovateľov OVB Allfinanz Slovensko má viac ako 3-tisíc spolupracovníkov, čo je desaťnásobne viac. Respect Slovakia pritom v roku 2020 skončila v objeme tržieb hneď za OVB na treťom mieste

Väčšina finančných agentov spoločnosti sa dlhoročne venuje takmer výlučne neživotnému poisteniu. Firma sa výraznejšie zameriava na poisťovanie malých a stredných podnikateľov, venuje sa tiež poisteniu priemyslu a špeciálnych poistných rizík a produktov. Silné zastúpenie tiež má v poistení motorových vozidiel, kde v oblasti poistenia spolupracuje s viacerými lízingovými spoločnosťami, ako aj v poistení samospráv a verejných inštitúcií

Názor konateľa spoločnosti

Milan Pobjecký„Náš výsledok v rebríčku sprostredkovateľov nás síce teší, ale nie je pre nás rozhodujúci. To, že nás minulý rok významne neovplyvnil neznamená, že priamo a výrazne neovplyvnil viacerých našich klientov, mnohé sektory ekonomiky boli pandémiou priamo zasiahnuté. Vážime si, že s klientmi sme spoločne prechádzali aj cez komplikované obdobie ich podnikania a mohli sme pri nich stáť,“ komentuje konateľ Respect Slovakia Milan Pobjecký.

„Predpokladáme, že najbližšie obdobie bude okrem celosvetovej spoločenskej nestability spôsobenej pandémiou tiež v znamení výrazných výkyvov počasia, na ktoré sme neboli v našich podmienkach zvyknutí,“ vysvetľuje ďalej. Dobre nastavené poistenia majetku a ochrana pred živelnými rizikami bude podľa neho do budúcna kľúčová. „Poistenie vás síce neochráni pred nevyspytateľným počasím, veľmi efektívne vás však ochráni pred jeho finančnými následkami,“ dopĺňa.

Podľa slov M. Pobjeckého si viacerí noví klienti potvrdili a uvedomili, že v čase neistoty môže poistenie tvoriť výrazný stabilizačný prvok ich podnikania aj osobného života. Plány na najbližšie obdobie sa preto budú niesť v znamení aktívnej komunikácie s klientmi a hľadaní nastavenia poistenia, ktoré odráža súčasné turbulentné obdobie.

Čísla si koronakrízu takmer nevšimli

Vyjadrenia spoločnosti naznačujú, že počas uplynulého pandemického roka nedošlo k žiadnym výrazným výkyvom, čo sa odrazilo aj na ekonomických výsledkoch. Čísla z verejne dostupných registrov to potvrdzujú.

Spoločnosť Respect Slovakia napríklad len minimálne navýšila výšku svojich záväzkov. Kým v roku 2019 to bolo 3,982 milióna eur, za uplynulý rok sa v tej istej kolónke účtovnej závierky nachádza číslo 4,049 milióna eur. Záväzky z obchodného styku, naopak, klesli o 233-tisíc eur a firme sa tiež podarilo navýšiť svoje krátkodobé rezervy o takmer 200-tisíc eur.

Počas uplynulého roku výraznejšie stúpli len záväzky voči spoločníkom približne o 100-tisíc eur. Pri mnohých ďalších položkách nastali v porovnaní s rokom 2019 len drobné „kozmetické“ úpravy. Spoločnosť Respect Slovakia podľa údajov FinStatu pracuje s hrubou maržou približne 35 %. Tento ukazovateľ vyjadruje, koľko percent z tržieb spoločnosti ostalo po zaplatení nákladov.

Celková zadlženosť firmy je na úrovni 33 %. Spoločnosť teda financuje svoje aktíva z vlastných zdrojov v pomere 2 : 3. Vlastný kapitál spoločnosti je vo výške 8,086 milióna eur a aktíva sú vo výške 12,138 milióna eur. Najvyšším nákladom firmy sú služby a podľa účtovnej závierky najmä provízie pre podriadených finančných agentov.

 

Rok 2021: Nový online portál a redizajn webu

Podľa spoločnosti Respect Slovakia je sprostredkovanie poistenia postavené najmä na aktívnom kontakte s klientmi a z tohto pohľadu bol minulý rok tak trochu špecifický. Osobných stretnutí s klientmi a obchodnými partnermi bolo menej, firma komunikovala najmä cez e-mail či telefón, zaviedli sa tiež online pracovné stretnutia. 

Spoločnosť sa počas pandémie zaradila medzi tých samostatných finančných agentov, ktorí inovovali svoje komunikačné nástroje. Za aktuálne najvýznamnejšiu inováciu považuje najmä zavedenie klientskeho portálu a redizajn internetovej stránky. Klienti firmy majú po novom prístup k všetkým dôležitým informáciám o svojom poistení na jednom mieste. 

Profil spoločnosti: 27 rokov vo svete financií

Respect Slovakia je samostatným finančným agentom od roku 1994 a okrem Slovenska pôsobí vo viacerých európskych krajinách – v Českej republike, Maďarsku a Srbsku. Firma sa okrem tradične pestrej ponuky finančného sprostredkovania pre bežného klienta výraznejšie špecializuje na poisťovanie podnikateľského sektora. Vybudovala si tiež vlastné právne oddelenie venujúce sa výlučne poistnému právu. V súčasnosti má cez 95-tisíc aktívnych klientov.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.9.2021 Roland Régely

Brokeria: Do TOP 10 prenikla takmer ihneď po svojom vzniku a každým rokom rastie

Jeden z najmladších samostatných finančných agentov (SFA) na slovenskom finančnom trhu krátko po svojom štarte prenikol do TOP 10 ...

12.8.2021 Roland Régely

Swiss Life Select Slovensko: Rebranding počas pandémie a postupný návrat k rekordným tržbám

Swiss Life Select Slovensko je novou značkou na slovenskom trhu, ale nováčikom rozhodne nie je. Vznikla po akvizícii spoločnosti Fincentrum ...

29.7.2021 Roland Régely

OVB Allfinanz Slovensko: Počas pandémie si udržala vysoké zisky aj obrat

Najväčší počet agentov a rekordné tržby počas pandémie síce nestačili na prvenstvo, no aj tak má OVB Allfinanz Slovensko za sebou ...

1.7.2021 Roland Régely

Macula: V pandemickom roku zvýšili zisk o 40 % a sú už len krok od TOP 10 finančných agentov

Podľa minuloročných podnikateľských výsledkov finančných sprostredkovateľov to vyzerá tak, že „vstupenku“ do TOP 10 by mohli ...

17.6.2021 Roland Régely

FinGO.sk: Vďaka hypotékam aj online klientom majú za sebou mimoriadne úspešný rok

Pre broker poolovú spoločnosť FinGO.sk bol rok 2020 úspešný vo viacerých oblastiach. Mladá firma rastie aj počas pandémie, minulý rok ...

3.6.2021 Roland Régely

Partners Group SK: Nový líder na slovenskom trhu finančného sprostredkovania. Ako sa mu to podarilo?

Spoločnosť dosiahla výrazný nárast tržieb a udržala si miliónové zisky aj počas pandémie koronavírusu. Partners Group SK sa počas ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Brokeria: Do TOP 10 prenikla takmer ihneď po svojom vzniku a každým rokom rastie
 2. 2.
  Dušan Macula – Ak chcete byť presvedčivý obchodník, buďte autentický
 3. 3.
  Po novom už všetky veľké firmy budú musieť reportovať o zodpovednom prístupe k podnikaniu
 4. 4.
  Starostlivosť o zrak: Aké zľavy poskytujú jednotlivé zdravotné poisťovne?
 5. 5.
  Slovákom hypotéky stále chutia. Najmä tie vyššie nad 100-tisíc eur a s dlhšou lehotou splatnosti