Reálne mzdy rastú, no životnú úroveň spred pandémie tak skoro nedosiahneme
Slovenské domácnosti majú za sebou dva náročné roky. Ich reálne príjmy totiž klesli najviac od roku 2000. Dobrou správou je, že najhoršie obdobie by sme mali mať za sebou. Kým sa však prepad vykompenzuje, ubehnú ďalšie tri roky.

Zdroj: Freepik
Takmer rekordný prepad
Hoci rast priemerných nominálnych miezd dosahoval na Slovensku v uplynulých mesiacoch vysoké úrovne, reálne si za ne domácnosti mohli kúpiť menej než v minulosti. Hoci prepad reálnych miezd na ročnej úrovni zažili zamestnanci za posledných 30 rokov sedemkrát, tento bol výnimočný. Väčší pokles ako v roku 2022, v ktorom dosiahol 4,5 %, bol totiž zaznamenaný iba jedinýkrát, a to v roku 2000, konkrétne 4,9 %.
Pokles reálnej mzdy pretrval aj v prvom polroku 2023, keď dosiahol 3,4 %. Dôvodom bol prudký rast cien tovarov a služieb vrátane energií, pod ktoré sa negatívne podpísal najmä pretrvávajúci vojnový konflikt na Ukrajine.
„Tretí kvartál by mal konečne priniesť zmenu a reálne mzdy by sa mali vrátiť k rastu. To najhoršie obdobie by sme mali mať za sebou,“ hovorí analytik online investičnej platformy Portu Marek Malina s tým, že kúpyschopnosť spred pandémie by sa opätovne mohlo podariť dosiahnuť až v roku 2026.
Čo pomáha zvyšovať reálne príjmy
K zvratu vo vývoji reálnych príjmov by mala prispieť nielen klesajúca inflácia, ale najmä silný rast priemernej nominálnej mzdy. Tá sa v druhom štvrťroku priblížila k úrovni 1 420 eur, čo predstavuje medziročný nárast o takmer desatinu. K prudkému rastu miezd prispieva tiež nízka miera nezamestnanosti a dlhodobý nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, ktorý vytvára tlak na zvyšovanie platov.
Šetrenie pocítili aj úspory
Vysoká inflácia spôsobila tiež, že ľudia majú problém so zveľaďovaním svojich úspor. Údaje Národnej banky Slovenska (NBS) hovoria o tom, že vklady domácností stagnujú už od apríla 2021. Ľudia tak kvôli vysokej inflácii nedokážu navyšovať svoje úspory už 30 mesiacov za sebou. Zároveň platí, že domácnosti na svoje vklady nesiahali, skôr obmedzovali spotrebu. Tento trend je vidieť aj na maloobchodných tržbách.
V septembri 2023 hodnota celkových vkladov domácností medziročne klesla o 0,74 % na 42,45 miliardy eur. Pritom v apríli 2021 vklady domácností dosahovali takmer identickú úroveň 42,42 miliardy eur.
Zlepšenie situácie možno čakať už v nasledujúcich mesiacoch, keď rast nominálnych miezd predbehne mieru inflácie, čo ľuďom umožní opäť vytvárať úspory. „Môžeme teda povedať, že z najhoršieho sme vonku, no dostať sa so životnou úrovňou na časy spred pandémie koronavírusu bude trvať ešte roky,“ dodáva M. Malina.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Slabá finančná gramotnosť má negatívny vplyv aj na domáce rozpočty
- 2.HSBC je prvou bankou na svete, ktorá ponúka tokenizované zlato
- 3.Vodička pri obci Mierovo neprežila čelnú zrážku s autom, v ktorom sa viezla mladá rodina (foto)
- 4.Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)
- 5.Exprezidentovi Porošenkovi zakázali vycestovať z Ukrajiny pre údajné stretnutie s premiérom Orbánom (video)