Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Psychológia peňazí: TOP 9 tipov pre správne finančné rozhodnutia

Naďa Černá Financie Poslať

Správne hospodárenie s financiami je často diskutovanou témou. Nakupovanie nepotrebných vecí a zbytočné míňanie peňazí trápi mnohých ľudí, a to najmä v predsviatočnom období. Na to, aby ste tento nekonečný kolotoč mohli zastaviť, je potrebné pochopiť psychológiu peňazí. Deväť osvedčených tipov, ktoré sa vám zídu v predvianočnom čase aj kedykoľvek inokedy počas roka, prináša odborník na osobné financie z Partners Group SK Peter Gurecka.

psychológia peňazí

Foto: Shutterstock

1) Zľavy nie sú vždy zľavami

Veľké červené tabule so slovami, ako „Výpredaj“ alebo „Akcia“, lákajú na nákup takmer každého, kto prejde okolo výkladu obchodu. Len si spomeňte, koľkokrát ste im už podľahli. Problém býva v tom, že aj keď na výrobku ušetríte, niečo ste predsa len minuli. A zvyčajne na vec, ktorú skutočne ani len nepotrebujete.

Ide o falošný pocit z úspory, niekedy môžete mať dojem, že ste na akcii dokonca zarobili. Treba si však uvedomiť, že stále ide o míňanie peňazí,“ varuje odborník.

V niektorých prípadoch sa môžete stretnúť aj so zľavou, ktorá v skutočnosti zľavou nie je. Produkt si zachováva rovnakú cenu s tým rozdielom, že upozornenie na ňu sa nachádza na červenom papieri s nepravdivou informáciou o tom, koľko percent ušetríte.

Riešenie: Dávajte si pozor na zľavy a ešte pred tým, ako im podľahnete, sami seba sa opýtajte, či skutočne danú vec potrebujete. Nezabúdajte, či už nakupujete za bežné, alebo akciové ceny, stále ide o míňanie peňazí.

2) Zmena vyšších cien bolí menej

Z prieskumu nadácie Partners a agentúry Focus, v ktorej sa zisťovalo, či by Slováci zaplatili radšej o euro viac za kávu, alebo o 20 eur viac za značkové tenisky, vyplynula jedna zaujímavá vec. Približne 38 % opýtaných by uprednostnilo drahšiu kávu, no až 47 % respondentov by dalo prednosť drahším teniskám.

„Platí, že čím vyššie sumy prehodnocujeme, tým sme na zmenu ceny menej citliví,“ vysvetľuje odborník.

Riešenie: Nehľadiac na sumu, akú budete platiť, je dôležité, aby ste sa nad jej kúpou dobre zamysleli. Všímajte si pridanú hodnotu predmetu a služby. A nezabúdajte na to, že čím drahšiu vec kupujete, tým menej vás zmena jej ceny zabolí.

3) Každodenné malé výdavky

Každodenné malé výdavky sú tichým zlodejom, ktorého si len málokto dokáže všimnúť. Až neskôr, keď sa pozriete do peňaženky, zistíte, že v nej nezostalo takmer nič. Niet sa však čomu čudovať. Keď každý deň dáte tri eurá za kávu, dve za dobrý koláč k nej a zopár eur za obed, za mesiac miniete aj niekoľko stoviek. To isté platí pri zlozvykoch, ako sú alkohol či cigarety.

Riešenie: Na začiatok si prepočítajte, koľko skutočne na takéto „maličkosti“ míňate. Keď budete cenu vidieť, hneď zistíte, ako na tom ste. Napríklad, tri eurá za kávu ročne predstavujú 1 095 eur. Namiesto jej každodenného kupovania si ju urobte doma a zoberte si ju do práce v termoske. Rovnaký princíp môžete využiť aj pri príprave jedla.

4) Jeden účet na všetko

Dnes si okrem bežného bankového účtu viete zriadiť aj sporiaci účet s výhodnejším úrokom. Naň si môžete každý mesiac odkladať určitú finančnú sumu. Aby ste na to nezabudli, alebo peniaze neminuli, môžete si nastaviť aj trvalý príkaz. Na začiatku alebo konci mesiaca peniaze automaticky odídu.

Ak však používate jeden účet na každodenné bankové operácie aj sporenie, s veľkou pravdepodobnosťou sa vám nebude dariť usporiť žiadne prostriedky. Financie nie sú od seba oddelené, neviete, koľko ste skutočne ušetrili, a keď budete niečo potrebovať, ľahko si to doprajete a peniaze miniete.

Riešenie: Vytvorte si v banke sporiaci účet, kam vám bude pravidelne odchádzať určitá suma peňazí. Ak nechcete trvalý príkaz, zaznačte si dátum, keď ich tam budete posielať sami.

5) Čo s mimoriadnymi príjmami?

Podarilo sa vám vyhrať v lotérii, niečo ste zdedili, alebo ste dostali odmeny? Namiesto toho, aby ste hneď premýšľali o tom, ako financie využijete, časť z nich si odložte. Ostatné využite na najdôležitejšie veci, ako napríklad na splatenie hypotéky.

Riešenie: Peniaze navyše si rozdeľte na polovicu. Jednu polovicu si odložte na účet a druhú, ak potrebujete, využite. Snažte sa však nekúpiť zbytočné veci, ktoré vám doma budú len stáť a zavadzať.

6) Stále máte málo peňazí

Zamestnávateľ vám zvýšil plat, ale vy napriek vyšším príjmom stále nevychádzate s peniazmi? To sa môže stať komukoľvek. Psychológia odmeňovania sa za dobre vykonanú prácu skrátka nepustí. Ak pracujem viac alebo lepšie, a potom dostanem vyššiu mzdu, tak sa predsa musím odmeniť. A ak odmeniť, tak potom adekvátne zvýšenej mzde.

Človek sa týmto dostáva do špirály, keď síce zarába viac, ale aj viacej utráca, a preto stále nemá dosť peňazí na to, aby hospodáril uspokojivo, alebo aspoň nemusel ísť každý mesiac do mínusu.

Riešenie: Použite základné pravidlo zdravých financií – 10 % z príjmov použite na tvorbu finančnej rezervy, 20 % si vyhraďte na investície a splnenie finančných plánov, maximálne 30 % použite na splácanie svojich záväzkov (hypotéka, pôžička...) a najviac 40 % využite na bežnú spotrebu. Pri navýšení príjmu si tieto hodnoty jednoducho prepočítate na nové.

7) Odkladanie povinných platieb

Platenie účtov je pre mnohých bolestivé, a preto ho odkladajú na neskôr. V takýchto situáciách však môžu nastať dva scenáre. Tým prvým je, že na svoju povinnosť zabudnete a budete musieť platiť poplatky z omeškania. Výdavky sa tak zbytočne navýšia.

Druhým scenárom je, že s výdavkami pri nakupovaní nepočítate. Keď ich teda na konci mesiaca alebo tesne pred výplatou budete platiť, môže sa stať, že na ne použijete svoje posledné peniaze.

Riešenie: Ak nechcete nad platením pravidelných výdavkov príliš premýšľať, nastavte si trvalý príkaz. Peniaze odídu z účtu samy.

8) Budúce platby toľko nebolia

„Častým psychologickým javom je pozitívnejšie vnímanie budúcnosti, aká v skutočnosti je. Jednoducho sa spoliehame na to, že sa budeme mať lepšie. Realita však môže byť nakoniec iná,“ varuje odborník na financie.

Riešenie: Platby, ktoré môžete vyriešiť hneď teraz, si nepresúvajte na neskôr. Nikdy neviete, čo budúcnosť prinesie. Splaťte všetko čím skôr a možno sa vyhnete veľkým finančným problémom.

9) Budúcnosť nie je dôležitá

Náš mozog je nastavený tak, že uprednostňuje okamžité uspokojenie sa pred niečím dlhodobým. Dokonca aj v prípade, keď dlhodobý cieľ alebo zvyk sú zárukou väčšieho komfortu a lepších výsledkov. Práve preto je mimoriadne náročné vytvoriť si zvyk, prípadne sa držať novoročných predsavzatí. Odmena sa totižto nachádza veľmi ďaleko, čo znižuje motiváciu, a preto sa len veľmi malé percento z nich stáva realitou.

To isté platí aj pri financiách. Vlastné uspokojenie sa nevieme odsunúť na neskôr a chceme ho naplniť okamžite. Hneď ako nám príde výplata na účet, si chceme tvrdo vypracované peniaze užiť. Sporenie do budúcnosti, na nový dom alebo dôchodok, je preto veľmi náročné.

Riešenie: Vytvorte si prekážku, aby ste si sťažili prístup k financiám určeným na dlhodobé ciele. Môže to byť poplatok za ich výber alebo viazanosť na účte. To vám môže zabrániť, aby ste takto viazané prostriedky utratili na niečo, čo možno ani nepotrebujete.

logo
Prečítajte si tiež:
21.1.2024 Redakcia FinReport

Top 7 finančných hriechov, ktoré vás pripravia o peniaze

Vlastniť dostatok peňazí na pokrytie pohodového života a občas aj po troche luxusu túži zrejme úplne každý. Nie všetci sa však vo ...

20.10.2022 Andrej Vida

TOP 11 rád, ako môžete ušetriť na energiách vo svojej domácnosti – 1. časť

Otázka nárastu nákladov na energie je už niekoľko mesiacov aktuálna vo všetkých európskych krajinách. Týka sa to, samozrejme, aj nás. ...

13.8.2022 Naďa Černá

TOP 7 najväčších ekonomických kríz v histórii ľudstva

Finančné krízy sú ekonomický jav, ktorý sa v histórii ľudstva vyskytol už niekoľkokrát. Aj v súčasnosti stojíme na prahu jednej, o ...

6.8.2022 Naďa Černá

TOP 6 praktických rád, ako ušetriť financie

Ceny za energie a potraviny neustále stúpajú. Mnohých ľudí to núti zamyslieť sa nad možnosťami, ako ušetriť, respektíve ako zbytočne ...

9.6.2022 Redakcia FinReport

TOP 10 praktických rád, ako ušetriť na poplatkoch v banke

Viaceré banky zvýšili poplatky pre klientov a ďalšie zdražovanie v sadzobníkoch ohlásili aj od mája a júna 2022. Preto je dobré vedieť, ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi

Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Známe príslovie platí pri nakladaní s financiami dvojnásobne. Deti, ktoré si do ...

15.4.2022 Redakcia FinReport

Inflácia pohlcuje úspory, preto je dobré vedieť, ako ich ochrániť pred znehodnotením

Slováci majú v bankách uložených viac ako 40 miliárd eur, ktoré postupne pohlcuje inflácia. Všetky peniaze na bežných účtoch strácajú ...

3.4.2022 Redakcia FinReport

TOP 5 tipov, ako ochrániť svoje peniaze pred prudko rastúcou infláciou

Inflácia na Slovensku v roku 2022 vyskočila nad 8 %. Rast cien tovarov a služieb je výsledkom súhry viacerých faktorov. Príčinou je najmä ...

15.1.2022 Dominik Horváth

V čele najväčších technologických spoločností stoja lídri z Indie

V priebehu posledných dvoch desaťročí sa viacerí generálni riaditelia s indickými koreňmi dokázali presadiť v celosvetovom rebríčku ...

14.1.2022 Redakcia FinReport

TOP 4 spôsoby, ako môžu veľké firmy prispieť k zelenšej planéte

Téma ekológie a udržateľnosti v ekonomike a podnikaní je v súčasnosti už takmer rovnako dôležitá ako téma zisku a prosperity. ...

24.12.2021 Robert Juriš

Aukcie: Rebríček TOP 10 komerčne najúspešnejších maliarov, ktorých obrazy vydražili za stámilióny eur

Mnohé slávne obrazy majú nielen estetickú a umeleckú hodnotu. Stávajú sa tiež predmetom dražieb, a teda investícií zberateľov umenia či ...

28.11.2021 Redakcia FinReport

Ako finančne zvládnuť Vianoce? Pomôže rezerva a plánovanie výdavkov

Väčšina rodín si chce dvakrát do roka – v lete počas dovolenky a na Vianoce – dopriať viac ako zvyčajne. To na Slovensku dlhodobo ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay