Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Príplatky za prácu by sa mali opäť naviazať na minimálnu mzdu. Návrhu však chýba odborná diskusia

Zuzana Fryč Financie Poslať

Od januára budúceho roka má nadobudnúť účinnosť novela zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Zákonník práce, podľa ktorého sa majú príplatky za prácu cez víkendy, v noci alebo počas sťaženého výkonu opätovne naviazať na minimálnu mzdu. Od roku 2020 je totiž v slovenskej legislatíve výška príplatkov určená pevnou sumou. Návrh zákona obsahuje aj zmenu v systéme rastu minimálnej mzdy podľa jednotlivých stupňov náročnosti práce. Parlament návrh novely zákona zatiaľ posunul do druhého čítania.

príplatky za prácu

Foto: Shutterstock

Dôvodom je neaktuálnosť nastaveného systému

Tento návrh predložili poslanci opozičnej strany Smer-SD, pričom v parlamente ho podporilo až 117 poslancov. Hlasovali zaň aj poslanci hnutia OĽaNO či Sme rodina. 

Za hlavnú motiváciu k zmene nastavenia systému odmeňovania zamestnancov v spomínaných prípadoch sa v dôvodovej správe návrhu považuje neaktuálnosť vládneho riešenia z roku 2020, keď namiesto naviazania príplatkov na vývoj minimálnej mzdy zákonodarca ustanovil pevné sumy, ktoré sa od roku 2020 nemenili, zatiaľ čo minimálna mzda rastie. Dôsledkom tohto mechanizmu sa reálna výška príplatkov za posledné dva roky znížila, k čomu prispela najmä inflácia.

Odborári verzus zamestnávatelia

Keďže za súčasný návrh hlasovali aj koaliční poslanci, Konfederácia odborových zväzov (KOZ SR) vidí vôľu rozmraziť príplatky. „KOZ SR bola v minulosti proti prijatým zmenám v Zákonníku práce týkajúcich sa príplatkov a minimálnych mzdových nárokov. Je to naša dlhodobá agenda. Uvítame, ak sa v Zákonníku práce vrátia tieto mzdové zvýhodnenia do pôvodnej formy,“ tvrdí hovorkyňa odborárov Martina Nemethová.

Na druhej strane sú tu zamestnávatelia, ktorých úprava v oblasti príplatkov v čase pandémie významne odbremenila. S týmto názorom sa stotožňuje aj hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Miriam Filová.

„Žiaľ, so zástupcami zamestnávateľov, ktorých sa táto zmena bezprostredne dotýka, neprebehla o tomto návrhu žiadna odborná diskusia, čo považujeme za neprijateľné. Dlhodobo poukazujeme na to, že považujeme za nevyhnutné, aby tu fungoval predvídateľný legislatívny proces. Všetky relevantné návrhy zákonov, ako aj ďalších dôležitých opatrení, by mali byť dôsledne prerokované a posúdené aj Hospodárskou a sociálnou radou SR,“ približuje hovorkyňa a dodáva, že AZZZ plne rešpektuje právo poslaneckej iniciatívy, no znepokojene vníma čoraz častejšie prípady obchádzania štandardného legislatívneho procesu bez adekvátnej odbornej diskusie, čo veľmi negatívne vplýva na stabilitu podnikateľského prostredia na Slovensku. 

Žiadajú stabilný legislatívny proces

Vládu SR aj poslancov Národnej rady preto vyzýva na rešpektovanie princípov stabilného legislatívneho procesu, ako aj na aktívny dialóg a pravidelnú komunikáciu o návrhoch, ktoré majú bezprostredný vplyv na zamestnávateľov, ako aj zamestnancov.

Myslí si, že je veľmi dôležité zodpovedne pristúpiť k určeniu výšky minimálnej  mzdy a príplatkov tak, aby nedošlo ešte k väčšiemu negatívnemu vplyvu na hospodárstvo a zamestnanosť. „Firmám, ktoré nie sú v takej dobrej ekonomickej kondícii, môže nesystémové nastavenie príplatkov spôsobiť negatívne dôsledky, pretože v prípade poklesu zákaziek nebudú schopné tieto zákonné povinnosti naplniť. Reálne potom hrozí, že znižovanie stavu zamestnancov bude už len logickým vyústením celej situácie,“ dodáva M. Filová.

Doterajšie nastavenie príplatkov

Podľa súčasného zákona sú príplatky za prácu rozdelené do dvoch skupín. Ich suma je buď priamo stanovená v zákone, alebo sa ich výška viaže na priemernú či minimálnu mzdu. Zákon pevne určuje príplatky za prácu cez víkendy, noc, sťažený výkon práce, prácu cez sviatok u dohodára a za neaktívnu pracovnú pohotovosť mimo pracoviska. Príplatok za prácu cez víkend či nočnú prácu môže byť podľa legislatívy aj znížený v prípade pravidelne vykonávanej práce. Pri nočnej sa príplatok znižuje len pri nerizikovom povolaní.

Príplatky za prácu cez sviatok a takzvaný nadčas sú naviazané na priemernú mzdu daného zamestnanca. Príplatok za neaktívnu pracovnú pohotovosť na pracovisku sa zase viaže na hodinovú minimálnu mzdu, ktorá od januára 2023 bude na úrovni 4,023 eura, no pôvodne nemala mať vplyv na výšku príplatkov zamestnancov.

Príplatky na základe minimálnej mzdy po novom

Aktuálne preto poslanci navrhujú opätovné naviazanie rastu príplatkov na minimálnu mzdu, ktorá od januára budúceho roka stúpne o 54 eur, teda zo súčasných 646 eur na 700 eur mesačne.

Návrh zákona obsahuje tieto zmeny v odmeňovaní

  • Príplatok za nepravidelnú prácu v sobotu má podľa návrhu novely zákona dosiahnuť 50 % minimálnej hodinovej mzdy, pri pravidelnej práci 45 %.  
  • Príplatok za nepravidelnú prácu v nedeľu by mal byť na úrovni najmenej 100 % minimálnej mzdy za hodinu, pri pravidelnej práci v nedeľu by to malo byť minimálne 90 %.
  • Príplatok za sťažený výkon práce navrhujú poslanci najmenej vo výške 20 % minimálnej mzdy za hodinu.
  • Príplatok za nočnú prácu je v návrhu zákona stanovený najmenej na úrovni 40 % minimálnej hodinovej mzdy, ak ide o zamestnanca, ktorý vykonáva rizikovú prácu, pričom návrh stanovuje mzdové zvýhodnenie najmenej v hodnote 50 % minimálnej mzdy. Zamestnanci v nerizikovej práci, ale s pravidelnou nočnou smenou majú získať nárok na príplatok vo výške najmenej 35 % z minimálnej hodinovej mzdy.
  • Každá hodina neaktívnej časti pracovnej pohotovosti sa má po novom odmeňovať príplatkom na úrovni 20 % minimálnej mzdy.
  • Príplatok za sviatok pre pracovníkov na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ktorý je v súčasnosti na úrovni najmenej 3,58 eura, sa má od januára 2023 zmeniť tak, že dohodárom patrí za každú hodinu práce vo sviatok dohodnutá odmena zvýšená najmenej o sumu minimálnej hodinovej mzdy.

Zmeny v stupňoch náročnosti práce

Návrh novely Zákonníka práce obsahuje aj úpravu rastu stupňov náročnosti práce. Podľa slovenskej legislatívy totiž okrem základnej minimálnej mzdy existuje aj ďalších päť stupňov. Jednotlivé stupne minimálnej mzdy závisia od náročnosti danej práce. Príkladom môžu byť remeselné práce na druhom stupni, či riadiace a manažérske pozície na šiestom stupni.

V súčasnosti zároveň platí, že každý stupeň rastie o rovnakú sumu, o akú sa zvyšuje základná minimálna mzda. Každá suma na jednotlivom stupni sa má za súčasných pravidiel zvýšiť v novom roku o rovnakú sumu, teda o 54 eur. V novele zákona sa však navrhuje zaviesť výpočet minimálnej mzdy na jednotlivých stupňoch ako násobok základnej sumy minimálnej mzdy na základe týchto koeficientov.

V praxi by tak podľa návrhu zákona od budúceho roka napríklad tretí stupeň zodpovedal 1,4-násobku minimálnej mzdy a posledný šiesty stupeň by bol až dvojnásobkom základnej minimálnej mzdy, čo by zvýšilo minimálnu mzdu na jednotlivých stupňoch o desiatky eur.

logo
Prečítajte si tiež:
28.11.2023 Eva Sadovská

Aj tohtoročné Vianoce budú drahšie ako tie minuloročné

Blíži sa december, počas ktorého Slováci kvôli vianočným sviatkom nakupujú najviac v rámci celého roku. Decembrové tržby obchodníkov ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Chceme riešiť klimatické zmeny, ale len paralelne so sociálnymi a ekonomickými nerovnosťami

Až dve tretiny Slovákov sa domnievajú, že prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo sa môže uskutočniť len vtedy, ak sa budú súčasne ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Dopravné nehody: Rizikové sú najmä pondelky, letné mesiace a sivé vozidlá

Škodovosť vozidiel narastá. V roku 2023 sa podarilo prekonať aj najvyššie čísla spred vypuknutia pandémie koronavírusu. Najnehodovejším ...

28.11.2023 Robert Juriš

Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?

Minimálna hrubá mesačná mzda sa od začiatku nasledujúceho roka zvýši z dnešných 700 na rovných 750 eur. Na sklonku augusta tohto roku sa ...

28.11.2023 Robert Juriš

Neživotné poistenie rýchlo rastie, pomohla mu vysoká inflácia

Životné poistenie po pandémii koronavírusu už druhý rok za sebou rastie. Nárast je síce len mierny, no trend je pozitívny. Vzostup je ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa začne s výplatou 300-eurového príspevku už v piatok 1. decembra 2023

Mimoriadny jednorazový príspevok vo výške 300 eur, ktorý schválili poslanci Národnej rady SR k pôvodnému 13. dôchodku, začne Sociálna ...

27.11.2023 Robert Juriš

Agentúra Moody´s ponechala Slovensku pôvodný rating A2 s negatívnym výhľadom

Medzinárodná ratingová agentúra Moody´s opäť prehodnocovala rating Slovenskej republiky. Tentoraz sa rozhodla ponechať ho na pôvodnej ...

27.11.2023 Redakcia FinReport

Bitcoin sa dostal nad hranicu 38-tisíc dolárov a pôjde vyššie

Kryptomeny zvyknú mávať silný a úspešný koniec roka. Inak to nie je ani v súčasnosti, keď sa cena bitcoinu vyšplhala nad úroveň ...

27.11.2023 Redakcia FinReport

Zlato je opäť drahšie ako 2-tisíc dolárov za uncu

Cena zlata opäť vystúpila nad hranicu 2-tisíc dolárov za troyskú uncu a jej súčasná hodnota je najvyššia od mája tohto roku. ...

27.11.2023 Andrej Vida

Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru

Na slovenskom realitnom trhu nastal v poslednom období útlm. Predaj nehnuteľností klesol skokovo vtedy, keď naše banky začali zdvíhať ...

26.11.2023 Redakcia FinReport

Lacno na webe, draho na faktúre. Aké sú úskalia nákupov zo zahraničia?

Prišli ste pri nákupoch na internete na to, že v zahraničí majú vami vybraný produkt výrazne lacnejší ako na našom trhu? Alebo zháňate ...

26.11.2023 Redakcia FinReport

Sedem chýb, ktoré najčastejšie robíme pri sporení

O Slovákoch je známe, že si dokážu odkladať a šetriť peniaze na horšie časy. Väčšina z nich to však robí neefektívne. Aktuálne máme ...

25.11.2023 Redakcia FinReport

Hodnota decentralizovaných financií sa medziročne znížila o tretinu na menej ako 40 miliárd dolárov

Celková hodnota zamknutá decentralizovaných financií klesá. Za posledný rok sa znížila o 28 %, keď spadla na aktuálnu úroveň 38,5 ...

25.11.2023 Redakcia FinReport

Na úspory siahame len mierne, obmedzili sme spotrebu

Slovenské domácnosti napriek vysokej inflácii v uplynulých mesiacoch siahali na svoje úspory iba mierne. Podľa dát Národnej banky Slovenska ...

24.11.2023 Martin Jamnický

Black Friday: Dajte si pozor na falošné e-shopy aj podvodné sms

Najbližšie dni nám prinesú najväčšiu zľavovú udalosť roka – takzvaný Black Friday. Veci vrátane vianočných darčekov sa budú dať ...

24.11.2023 Robert Juriš

Sprostredkovateľské spoločnosti Simplea a Swell spájajú sily

Dve mladé a dravé finančno-poradenské spoločnosti sa sfúzujú. Samostatný finančný agent Simplea Financial Services po dvoch rokoch ...

23.11.2023 Redakcia FinReport

Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok

Dôchodcovia si v decembri 2023 prilepšia. K 13. dôchodku vyplatenému počas tohtoročného novembra dostanú jednorazový 300-eurový príplatok. ...

23.11.2023 Redakcia FinReport

Prieskum: Koncoročné odmeny by mal dostať každý druhý zamestnanec

Kým 13. či 14. plat sú nárokovateľné zložky mzdy, pretože sú uvedené v pracovnej či kolektívnej zmluve, koncoročné odmeny firmy môžu ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay