Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Príplatky za prácu by sa mali opäť naviazať na minimálnu mzdu. Návrhu však chýba odborná diskusia

Zuzana Fryč Financie Poslať

Od januára budúceho roka má nadobudnúť účinnosť novela zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Zákonník práce, podľa ktorého sa majú príplatky za prácu cez víkendy, v noci alebo počas sťaženého výkonu opätovne naviazať na minimálnu mzdu. Od roku 2020 je totiž v slovenskej legislatíve výška príplatkov určená pevnou sumou. Návrh zákona obsahuje aj zmenu v systéme rastu minimálnej mzdy podľa jednotlivých stupňov náročnosti práce. Parlament návrh novely zákona zatiaľ posunul do druhého čítania.

príplatky za prácu

Foto: Shutterstock

Dôvodom je neaktuálnosť nastaveného systému

Tento návrh predložili poslanci opozičnej strany Smer-SD, pričom v parlamente ho podporilo až 117 poslancov. Hlasovali zaň aj poslanci hnutia OĽaNO či Sme rodina. 

Za hlavnú motiváciu k zmene nastavenia systému odmeňovania zamestnancov v spomínaných prípadoch sa v dôvodovej správe návrhu považuje neaktuálnosť vládneho riešenia z roku 2020, keď namiesto naviazania príplatkov na vývoj minimálnej mzdy zákonodarca ustanovil pevné sumy, ktoré sa od roku 2020 nemenili, zatiaľ čo minimálna mzda rastie. Dôsledkom tohto mechanizmu sa reálna výška príplatkov za posledné dva roky znížila, k čomu prispela najmä inflácia.

Odborári verzus zamestnávatelia

Keďže za súčasný návrh hlasovali aj koaliční poslanci, Konfederácia odborových zväzov (KOZ SR) vidí vôľu rozmraziť príplatky. „KOZ SR bola v minulosti proti prijatým zmenám v Zákonníku práce týkajúcich sa príplatkov a minimálnych mzdových nárokov. Je to naša dlhodobá agenda. Uvítame, ak sa v Zákonníku práce vrátia tieto mzdové zvýhodnenia do pôvodnej formy,“ tvrdí hovorkyňa odborárov Martina Nemethová.

Na druhej strane sú tu zamestnávatelia, ktorých úprava v oblasti príplatkov v čase pandémie významne odbremenila. S týmto názorom sa stotožňuje aj hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Miriam Filová.

„Žiaľ, so zástupcami zamestnávateľov, ktorých sa táto zmena bezprostredne dotýka, neprebehla o tomto návrhu žiadna odborná diskusia, čo považujeme za neprijateľné. Dlhodobo poukazujeme na to, že považujeme za nevyhnutné, aby tu fungoval predvídateľný legislatívny proces. Všetky relevantné návrhy zákonov, ako aj ďalších dôležitých opatrení, by mali byť dôsledne prerokované a posúdené aj Hospodárskou a sociálnou radou SR,“ približuje hovorkyňa a dodáva, že AZZZ plne rešpektuje právo poslaneckej iniciatívy, no znepokojene vníma čoraz častejšie prípady obchádzania štandardného legislatívneho procesu bez adekvátnej odbornej diskusie, čo veľmi negatívne vplýva na stabilitu podnikateľského prostredia na Slovensku. 

Žiadajú stabilný legislatívny proces

Vládu SR aj poslancov Národnej rady preto vyzýva na rešpektovanie princípov stabilného legislatívneho procesu, ako aj na aktívny dialóg a pravidelnú komunikáciu o návrhoch, ktoré majú bezprostredný vplyv na zamestnávateľov, ako aj zamestnancov.

Myslí si, že je veľmi dôležité zodpovedne pristúpiť k určeniu výšky minimálnej  mzdy a príplatkov tak, aby nedošlo ešte k väčšiemu negatívnemu vplyvu na hospodárstvo a zamestnanosť. „Firmám, ktoré nie sú v takej dobrej ekonomickej kondícii, môže nesystémové nastavenie príplatkov spôsobiť negatívne dôsledky, pretože v prípade poklesu zákaziek nebudú schopné tieto zákonné povinnosti naplniť. Reálne potom hrozí, že znižovanie stavu zamestnancov bude už len logickým vyústením celej situácie,“ dodáva M. Filová.

Doterajšie nastavenie príplatkov

Podľa súčasného zákona sú príplatky za prácu rozdelené do dvoch skupín. Ich suma je buď priamo stanovená v zákone, alebo sa ich výška viaže na priemernú či minimálnu mzdu. Zákon pevne určuje príplatky za prácu cez víkendy, noc, sťažený výkon práce, prácu cez sviatok u dohodára a za neaktívnu pracovnú pohotovosť mimo pracoviska. Príplatok za prácu cez víkend či nočnú prácu môže byť podľa legislatívy aj znížený v prípade pravidelne vykonávanej práce. Pri nočnej sa príplatok znižuje len pri nerizikovom povolaní.

Príplatky za prácu cez sviatok a takzvaný nadčas sú naviazané na priemernú mzdu daného zamestnanca. Príplatok za neaktívnu pracovnú pohotovosť na pracovisku sa zase viaže na hodinovú minimálnu mzdu, ktorá od januára 2023 bude na úrovni 4,023 eura, no pôvodne nemala mať vplyv na výšku príplatkov zamestnancov.

Príplatky na základe minimálnej mzdy po novom

Aktuálne preto poslanci navrhujú opätovné naviazanie rastu príplatkov na minimálnu mzdu, ktorá od januára budúceho roka stúpne o 54 eur, teda zo súčasných 646 eur na 700 eur mesačne.

Návrh zákona obsahuje tieto zmeny v odmeňovaní

  • Príplatok za nepravidelnú prácu v sobotu má podľa návrhu novely zákona dosiahnuť 50 % minimálnej hodinovej mzdy, pri pravidelnej práci 45 %.  
  • Príplatok za nepravidelnú prácu v nedeľu by mal byť na úrovni najmenej 100 % minimálnej mzdy za hodinu, pri pravidelnej práci v nedeľu by to malo byť minimálne 90 %.
  • Príplatok za sťažený výkon práce navrhujú poslanci najmenej vo výške 20 % minimálnej mzdy za hodinu.
  • Príplatok za nočnú prácu je v návrhu zákona stanovený najmenej na úrovni 40 % minimálnej hodinovej mzdy, ak ide o zamestnanca, ktorý vykonáva rizikovú prácu, pričom návrh stanovuje mzdové zvýhodnenie najmenej v hodnote 50 % minimálnej mzdy. Zamestnanci v nerizikovej práci, ale s pravidelnou nočnou smenou majú získať nárok na príplatok vo výške najmenej 35 % z minimálnej hodinovej mzdy.
  • Každá hodina neaktívnej časti pracovnej pohotovosti sa má po novom odmeňovať príplatkom na úrovni 20 % minimálnej mzdy.
  • Príplatok za sviatok pre pracovníkov na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ktorý je v súčasnosti na úrovni najmenej 3,58 eura, sa má od januára 2023 zmeniť tak, že dohodárom patrí za každú hodinu práce vo sviatok dohodnutá odmena zvýšená najmenej o sumu minimálnej hodinovej mzdy.

Zmeny v stupňoch náročnosti práce

Návrh novely Zákonníka práce obsahuje aj úpravu rastu stupňov náročnosti práce. Podľa slovenskej legislatívy totiž okrem základnej minimálnej mzdy existuje aj ďalších päť stupňov. Jednotlivé stupne minimálnej mzdy závisia od náročnosti danej práce. Príkladom môžu byť remeselné práce na druhom stupni, či riadiace a manažérske pozície na šiestom stupni.

V súčasnosti zároveň platí, že každý stupeň rastie o rovnakú sumu, o akú sa zvyšuje základná minimálna mzda. Každá suma na jednotlivom stupni sa má za súčasných pravidiel zvýšiť v novom roku o rovnakú sumu, teda o 54 eur. V novele zákona sa však navrhuje zaviesť výpočet minimálnej mzdy na jednotlivých stupňoch ako násobok základnej sumy minimálnej mzdy na základe týchto koeficientov.

V praxi by tak podľa návrhu zákona od budúceho roka napríklad tretí stupeň zodpovedal 1,4-násobku minimálnej mzdy a posledný šiesty stupeň by bol až dvojnásobkom základnej minimálnej mzdy, čo by zvýšilo minimálnu mzdu na jednotlivých stupňoch o desiatky eur.

logo
Prečítajte si tiež:
17.7.2024 Redakcia FinReport

Alex Henriksen: Nový generálny riaditeľ Tetra Pak pre východnú Európu

Už o dva týždne s platnosťou od 1. augusta 2024 nahradí na čele spoločnosti Tetra Pak s pôsobnosťou pre východnú Európu doterajšiu ...

17.7.2024 Redakcia FinReport

Cena zlata dosiahla rekordných 2 482 dolárov za uncu

Cena zlata sa dostala na svoje nové historické maximum, ktoré predstavuje 2 482 dolárov za troyskú uncu. Pri ceste nahor mu opäť raz pomohli ...

17.7.2024 Robert Juriš

Index bohatstva národov 2024: Najlepšie je na tom Írsko, Slovensko skončilo na 30. mieste

Podľa Indexu bohatstva národov Varšavského podnikového inštitútu najbohatšími krajinami na svete pre rok 2024 sú Írsko, Švajčiarsko a ...

17.7.2024 Martin Jamnický

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa obmedzuje falošné recenzie aj umelé navyšovanie cien

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý nadobudol účinnosť 1. júla 2024, prináša zmeny, ktoré sa dotknú aj nakupovania cez internet. ...

17.7.2024 Mário Špilberger

Povolené prečerpanie: Kedy vám môže pomôcť a kedy uškodiť?

Možnosť ísť na bežnom účte do mínusu je na Slovensku dlhodobým a stabilným trendom. Povolené prečerpanie však má vysoké úročenie a ...

17.7.2024 Redakcia FinReport

V druhom štvrťroku 2024 stúpol počet bankrotov o 30 %

Počas prvého polroka tohto roka zbankrotovalo na Slovensku 4 688 dlžníkov. Takmer dve tretiny z nich (64 %) boli muži, zvyšných 36 % ...

16.7.2024 Roland Régely

Finanční agenti: Kto si najviac polepšil a kto pohoršil oproti predchádzajúcemu roku?

Poznáme poradie najúspešnejších finančných agentov na Slovensku za uplynulý rok. Po zverejnení účtovných závierok väčšiny ...

15.7.2024 Redakcia FinReport

Daniari varujú pred podvodnými SMS správami

Podvodníci si stále nedajú pokoj. Finančná správa SR opäť upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať daňovníkov. Tentoraz im ...

12.7.2024 Redakcia FinReport

Rast reálnych miezd pokračuje. V ktorých odvetviach sa zvyšujú najrýchlejšie?

Rast reálnych miezd na Slovensku je realitou už niekoľko posledných mesiacov. Počas mája 2024 si najviac prilepšili zamestnanci v doprave so ...

12.7.2024 Robert Juriš

V prvej polovici tohto roka pribudlo v druhom pilieri takmer 70-tisíc sporiteľov

Počet sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri každý mesiac stúpa. Tomuto trendu nezabránilo ani znevýhodnenie podmienok sporenia znížením ...

8.7.2024 Redakcia FinReport

Študenti, brigádujete na dohodu? Požiadajte zamestnávateľa o odvodovú úľavu a zarobíte viac

Mnoho študentov si počas letných prázdnin hľadá brigádu. Ak so svojim zamestnávateľom uzavriete dohodu o brigádnickej práci študentov, ...

6.7.2024 Redakcia FinReport

Najnižšie ceny v rámci EÚ majú východoeurópske štáty, aj Slovensko je pod priemerom Únie

Mohlo by sa zdať, že ceny tovarov a služieb v jednotlivých krajinách Európy by si mali byť viac-menej podobné. Ceny sa však líšia, a to ...

2.7.2024 Redakcia FinReport

Záujem mužov o rodičovskú dovolenku stúpol päťnásobne

Záujem slovenských mužov čerpať rodičovskú dovolenku extrémne vzrástol. V porovnaní s minulosťou predstavuje nárast o 480 %. ...

1.7.2024 Redakcia FinReport

Počet poberateľov pomoci v hmotnej núdzi klesol, no na dávkach sa vypláca viac peňazí

Počas tohtoročného mája klesol počet poberateľov dávok v hmotnej núdzi na 63 204 osôb. Je to najmenej od septembra 2022, pričom tieto ...

30.6.2024 Redakcia FinReport

Top 8 rád, ako narábať s peniazmi počas leta a dovoleniek

Leto je fajn obdobím pre masový exodus ľudí za oddychom a dovolenkami. Spája sa s ním aj zvýšená snaha o míňanie ťažko zarobených ...

28.6.2024 Redakcia FinReport

Na podanie daňového priznania máte už len niekoľko hodín

Koniec júna je termínom na podanie daňového priznania pre tie daňové subjekty, ktoré si do tohto dátumu predĺžili lehotu na podanie. ...

27.6.2024 Martin Jamnický

Ako ovplyvní dôchodky zmena životného minima platná od 1. júla 2024

Od 1. júla 2024 sa mení suma životného minima z 268,88 eura na 273,99 eura mesačne. Táto zmena na pohľad nepatrná okrem iného ovplyvní aj ...

21.6.2024 Redakcia FinReport

Každý tretí Slovák poberá od štátu nejakú dôchodkovú dávku, je to najviac v EÚ

Každý tretí obyvateľ Slovenska poberá od štátu dôchodok v rámci sociálnej ochrany. Poberatelia dôchodkov tvoria približne 33,2 % ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay