Prieskum: V prípade potreby sme ochotní znížiť svoje výdavky na romantiku, ale nie dramaticky
Viac ako štvrtina Slovákov (27 %) uvádza, že by v prípade zhoršenia svojej finančnej situácie ako jednu z prvých vecí znížila výdavky na „romantiku“. Vyplýva to z prieskumu, ktorý práve na Valentína priniesla spoločnosť Intrum. Zaujímavé je, že v rámci európskych krajín sa Slovensko v tejto oblasti radí medzi tie, kde by respondenti v prípade potreby radšej krátili svoje výdavky v iných oblastiach.

Foto: Shutterstock
Južania skôr šetria na láske ako severania
Prekvapením bolo, že výdavky na romantiku by v prípade potreby škrtali ako prvé „horkokrvné“ národy z juhu Európy. Rebríček vedú Portugalci, kde takmer polovica (48 %) respondentov súhlasila s tvrdením, že jednou z prvých vecí, ktoré obmedzia, keď potrebujú ušetriť, sú romantické prekvapenia alebo rande so svojou polovičkou. V Grécku to bolo 44 % opýtaných.
Na opačnom konci rebríčka sú možno trochu paradoxne severania. Podľa výsledkov prieskumu sa zdá, že si viac potrpia na svoje romantické extravagancie a najskôr hľadajú iné možnosti, ako ušetriť. Len 13 % Estóncov by ako prvé zrušilo výdavky na lásku. Najšťastnejšie európske štáty ako Dánsko, Nórsko a Fínsko, sa pohybujú na úrovni 24 až 26 %.
Našli súvis medzi kreditkou a láskou
Z prieskumu ďalej vyplýva, že viacej mužov ako žien si myslí, že ak by nedávali toľko pozornosti partnerovi vo forme darčekov, že by ich do roka opustili. Možno aj preto majú práve páni tendenciu siahnuť po kreditnej karte, aby mohli potešiť svoju lásku.
Viac ako 14 % mužov zo Slovenska uviedlo, že práve darčeky pre partnera sú najčastejším dôvodom, prečo sa zadlžujú použitím kreditnej karty. Najvýraznejšie je to u najmladších vekových (18- až 37-roční) kategórií, kde takmer dvaja z desiatich (16 %) inklinujú k takémuto správaniu.
Lásku posilní aj finančný stres
Prieskum však ukazuje, že to môže fungovať aj úplne naopak. Až tretina mladých Slovákov (31 %) vo veku od 18 do 21 rokov totiž tvrdí, že lásku dokáže „nakopnúť“ aj finančný stres spôsobený napríklad pandémiou koronavírusu. V celoslovenskom priemere to potvrdilo 20 % respondentov, medzi ktorými bolo opäť viac mužov ako žien.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu
- 2.Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa
- 3.Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku
- 4.Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote
- 5.Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %