Prieskum odhalil zhoršujúcu sa finančnú situáciu slovenských spotrebiteľov
Až tri štvrtiny (76 %) spotrebiteľov na Slovensku každý mesiac minú celý svoj príjem, alebo siahajú na úspory, či idú do dlhu. Až štvrtina respondentov (25 %) uviedla, že neuhradili včas minimálne jeden účet za posledných 12 mesiacov a len štvrtina (24 %) tvrdí, že majú nižšie výdavky ako príjmy. Konštatuje to Európsky prieskum platobného správania sa spotrebiteľov 2023.

Zdroj: Freepik
Rastie počet neuhrádzaných účtov
Podľa prieskumu štvrtina respondentov (25%) zo Slovenska uviedla, že za posledných 12 mesiacov neuhradili včas minimálne jeden účet. V porovnaní s ostatnými sledovanými európskymi krajinami je to jeden z najlepších výsledkov.
Zároveň je však potrebné dodať, že medziročne došlo k nárastu až o tretinu. Najvýraznejšie vzrástol podiel tých, ktorí neuhradili dva až štyri účty. Toto potvrdzuje, že aj na Slovensku sa aktuálna hospodárska situácia výrazne dotýka domácich financií.
Situácia u nás zodpovedá európskemu priemeru. Najvážnejšie problémy s rodinnými rozpočtami majú Gréci (87 % minie všetko alebo viac) a Nemci (83 %). U tých, ktorí každý mesiac nadmerne míňajú, sa minutá suma nad príjem v priemere mesačne rovná 184 eurám, v celoeurópskom hľadisku je to 232 eur.
Finančná pohoda klesá
„Náš prieskum jednoznačne potvrdzuje, že finančná pohoda klesla v celej Európe. Väčšina domácností má vážne problémy s rozpočtom. Tri štvrtiny Slovákov minú každý mesiac buď úplne celý príjem, alebo ešte viac. To sa odzrkadľuje aj na tretinovom náraste počtu ľudí, ktorí meškajú s úhradami účtov,“ informuje výkonný riaditeľ spoločnosti Intrum Slovakia Martin Musil.
Hlavným dôvodom zlyhania včasných platieb je to, že ľudia nemajú peniaze potrebné na zaplatenie svojich účtov. Udávajú to štyria z desiatich spotrebiteľov (38 %) z tých, ktorí meškali aspoň raz s platbou za posledných 12 mesiacov.
Prieskum zároveň odhalil 4,5-násobný medziročný nárast skupiny respondentov, ktorí uviedli, že vynechali platbu z vlastného rozhodnutia – účet uhradiť nechceli. Je to síce len asi 10 % respondentov, no takýto vysoký nárast je znepokojujúci.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Muž položil hlavu na koľaj pred prichádzajúci vlak
- 2.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 3.mBank zvyšuje úrokovú sadzbu na svojom sporiacom účte
- 4.Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru
- 5.V poľskom meste Jaworzno prasklo v bani potrubie s vodou, pri incidente zomreli štyria muži