Prieskum: Mnohí spotrebitelia strácajú prehľad v nástrahách digitálnej ekonomiky
Výsledkom pretrvávajúcej vysokej inflácie a vysokých úrokov je dnes oslabená finančná situácia Slovákov. Disponibilný príjem sa znepokojivo zmenšuje. Podľa výsledkov rozsiahleho prieskumu situáciu zhoršujú aj výzvy digitálnej ekonomiky.
Zdroj: Freepik
Nižší prehľad súvisí s finančným vzdelaním
„Prieskum European Consumer Payment Report 2023, do ktorého sa zapojilo 20-tisíc spotrebiteľov z 20 krajín EÚ, identifikoval fenomén, ktorý výrazne prispieva k zhoršujúcemu sa stavu domácich financií v súčasnej nepriaznivej makroekonomickej situácii. Ide o nástrahy digitálnej ekonomiky,“ konštatuje výkonný riaditeľ spoločnosti Intrum Slovakia Martin Musil.
Tá podľa neho priniesla spotrebiteľom nielen nové možnosti, pretože okrem iného uľahčuje nakupovanie, ale jednoznačne aj nové výzvy. Spotrebitelia totiž strácajú prehľad o svojich výdavkoch a pôžičkách v rámci e-commerce, pričom najväčšie problémy majú osoby so slabým finančným vzdelaním.
Problémom je tzv. zlievanie predplatného
Jedným z dôvodov, prečo majú spotrebitelia problém udržať svoje mesačné výdavky v rámci rozpočtu je takzvané zlievanie predplatného. Trh digitálnych aplikácií na báze predplatného je na vzostupe. Spotrebitelia si často ani neuvedomujú, koľko predplatného už vlastne schválili.
Takmer polovica Slovákov (43 %) má problémy s prehľadom výšky predplatného. Potvrdili, že ich prekvapilo, keď si uvedomili, na akú sumu sa vyšplhali mesačné predplatné bez toho, aby si to dovtedy všimli. Ešte viac znepokojujúce je, že v roku 2022 to tvrdilo len 9 % opýtaných. Najalarmujúcejší stav je v Grécku (67 %), Írsku (62 %) a Fínsku (55 %). Európsky priemer je na úrovni 45 %.
Chýba prehľad v nákupoch
Až tretina Slovákov (33 %) vníma svoje ťažkosti s prehľadom nákupov typu buy now, pay later – kúp teraz, zaplať neskôr, ktoré mesačne urobia. Tento spôsob nákupu ponúkaný v mieste predaja, predovšetkým v internetových obchodoch, má tiež významný vplyv na peňaženky spotrebiteľov.
Tento spôsob nakupovania je veľmi podobný krátkodobému bezúročnému úveru. Na slovenskom finančnom trhu funguje len dva roky a už nepriaznivo ovplyvnil tretinu spotrebiteľov. Najhoršie sú na tom Portugalci (59 %), Gréci (55 %) a Švajčiari (49 %). Európsky priemer je na úrovni 35 %. V oboch prípadoch platí, že väčšie problémy pociťujú občania, ktorí sú finančne menej zdatní.
Problémy so sledovaním svojich krátkodobých pôžičiek majú aj klienti kamenných pobočiek finančných inštitúcií. Celkovo 17 % Slovákov uviedlo, že majú slabší prehľad napríklad o svojich kreditných kartách alebo okamžitých pôžičkách.
Problémy majú najmä mladí ľudia
Z analýzy odpovedí vyplynulo, že len asi tretina mladých ľudí rozumie finančnej terminológii a základným pojmom. Hoci až takmer polovica opýtaných (48 %) potvrdila, že sledovanie toho, na čo míňajú svoje peniaze, je ich silnejšou stránkou, v skutočnosti to často neplatilo.
V priemere až 57 % opýtaných mladých ľudí vo veku 18 až 37 rokov potvrdilo, že majú problém sledovať výšku predplatného a 38 % stratilo prehľad o svojich nákupoch typu kúp teraz, zaplať neskôr. Naďalej teda platí to, čo sa potvrdilo už v minulosti, že mladí ľudia nevedia reálne zhodnotiť svoje finančné znalosti.
„Vnímame, že špeciálnu pozornosť si vyžadujú mladí ľudia. Nemajú dostatočné finančné prostriedky, no zároveň majú veľmi slabé finančné vzdelanie a skúsenosti. To ústi do skresleného pohľadu, kvôli ktorému nie vždy dokážu urobiť správne finančné rozhodnutia,“ dodáva M. Musil.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Štyri banky ovládajú tri štvrtiny slovenského trhu s hypotekárnymi úvermi
- 2.Na Slovensku máme kráľovské aj svetové vína
- 3.Ako sa zvýšia dôchodky v roku 2025 a kde sa stratil rodičovský dôchodok?
- 4.Miloš Gáfrik sa stal novým prezidentom Slovenskej asociácie sprostredkovateľov v poisťovníctve
- 5.Banky zdražujú: Najmenej päť finančných domov mení cenníky svojich poplatkov